ՀՀ-ն նախատեսում է այս տարի անցկացնել «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» չորրորդ գլոբալ ֆորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունը նախատեսում է այս տարի անցկացնել «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» չորրորդ գլոբալ ֆորումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 21-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Այս տարի նախատեսում ենք անցկացնել «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» չորրորդ գլոբալ ֆորումը։ Սա արդեն մշտական հարթակ է` միջազգային հանրության փորձագիտական ներուժը համախմբելու ու աշխատելու, զարգացնելու այն գործիքակազմը, որը հնարավորություն է տալիս ազգային ու միջազգային մակարդակներում իրականացնել այդ ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման գործընթացը»,- ասաց Մնացականյանը։
«Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երրորդ գլոբալ ֆորումը տեղի է ունեցել 2018 թվականին։
Ապրիլի 24-ի միջոցառումներին կսահմանափակվի քաղաքացիների մասնակցությունը։ Քաղաքացիների մուտքը կարգելվի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի տարածք, սակայն կառավարությունը միջոցառումների շարք է ձեռնարկել, որոնց քաղաքացիները կկարողանան մասնակցել տանից։

Armenia plans to organize 4th Global Forum Against the Crime of Genocide
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. Armenia plans to hold the 4th Global Forum Againstthe Crime ofGenocidethis year, ARMENPRESS reports Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said in a press conference on April 21.
''We plan to hold the 4th Global Forum Againstthe Crime ofGenocidethis year. This is already a permanent platform for consolidating the expertise potential of the international community and working and developing the tool kits that foster the implementation of preventive measures of genocides at national and international levels'', Mnatsakanyan said.
On April 24 the Armenian Genocide Memorial will be closed for all visitors aimed at preventing the spread of the novel coronavirus in the country. Other events are planned to take place to pay homage to the memory of the victims of the genocide.
State of emergency has been prolonged until May 14. Strict limitations on people's movement has been imposed.