2014-ին առաջարկված տարբերակը բանակցային փաստաթուղթ չէ․ ԱԳ նախարարը՝ Լավրովի հայտարարության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը վստահեցնում է, որ ՀՀ իշխանությունները չեն կարող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակացություններում խոսել մեկ բան ու ժողովրդին ներկայացնել այլ բան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Մնացականյանն ասաց ապրիլի 21-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ արձագանքելով Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, թե ակտիվ քննարկվում են նախորդ տարի Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպմանը ներկայացրած առաջարկությունները, որոնք ենթադրում են փուլային կարգավորում:
«Այս երկու տարիների ընթացքում մեր կառավարությունը, վարչապետ Փաշինյանը, մենք եղել ենք առավել քան թափանցիկ։ Մեր դիրքորոշումներն ու մոտեցումները հայտնել ենք շատ պարզ ձևով։ Այդ մեկնաբանության մեջ եղել են հղումներ բազմաթիվ փաստաթղթերի։ Նման մոտեցումներ ի հայտ են եկել 2014, 2016 թվականին, և այդ մոտեցումներն ընդունելի չեն եղել հայկական կողմերի համար։ 2018-ից ի վեր քննարկումերը սահմանափակվել են առանձին տարրերի շուրջ՝ կողմերի մոտեցումների քննարկման, գնատահման վերաբերյալ: 2014թ. առաջարկված տարբերակն այսօր բանակցային սեղանի փաստաթուղթ չէ»,- ասաց Մնացականյանը։
Նախարարը նշեց, որ հայկական կողմերն առավել քան հստակ խոսել են իրենց դիրքորոշումների մասին, որտեղ առաջնային գերակայություն է հայկական կողմերի համար անվտանգության բաղադրիչը։
«Ինչ վերաբերում է տարածքներին, ամենից բացի դա անվտանգության գոտի է ու պաշտպանական գծեր։ Որևէ հայկական կողմ չի կարող ենթադրել, որ հնարավոր է վերանայել դա՝ վտանգի տակ դնելով Արցախի բնակչության անվտանգությունը։ Որևէ կերպ անհնար է ենթադրել, որ հայկական կողմերից որևէ մեկը կարող է գնալ զիջումների, որոնք կարող են վտանգի տակ դնել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը»,- նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը։
Արտգործնախարարը հավելեց, որ հիմնական սկզբունքների մեջ գոյություն ունի ինքնորոշման սկզբունքը, որը առաջնային և գերական տարրն է հայկական կողմերի համար այս բանակցային գործընթացում։
«Խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է փոխզիջումների միջոցով։ Զիջումներ չեն եղել ու չեն լինելու։ Հայկական կողմերը որևէ դեպքում չեն ստանձնելու որևէ նման մոտեցում, որը ենթադրի անվտանգության խափանում, ԼՂ բնակչության սպառնալիք ստեղծելուն։ Այդ սպառնալիքը մնում է ռեալ։ Առավել քան առաջնային է ինքնորոշման սկզբունքի արտահայտումն այս բանակցային գործընթացում։ Փոխզիջումները պետք է լինեն համաչափ, որի մեջ հայկական կողմերը տեսնում են լիարժեք արտահայտություն անվտանգության ու ստատուսի տարրերի։ Սա եղել և մնացել է հայկական կողմի մոտեցումը։ Սրա մասին մենք խոսում ենք բանակցությունների ժամանակ։ Խորապես սխալվում է նա, որ ենթադրում է, թե մենք կարող ենք բանակցությունների ընթացքում խոսել մի բան, և ժողովրդին ներկայացնել մեկ այլ բան։ Չի կարող լինել այդպիսի բան»,- ասաց Մնացականյանը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ գործընթացը չունի որևէ այլընտրանք, քան խաղաղ կարգավորումը։ Հայկական կողմերը վճռականորեն պաշտպանելու են իրենց ժողովրդին, իրենց անվտանգությունը։ Մնացականյանը նշեց, որ հայկական կողմերը հավատարիմ են մնալու այս սկզբունքին ու շարունակելու են պնդել այն։
Ապրիլի 21-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ակտիվ քննարկվում են նախորդ տարի Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպմանը ներկայացրած առաջարկությունները: Դրանք ենթադրում են փուլային կարգավորում:

Предложенный в 2014 году вариант не является переговорным документом: глава МИД о заявлении Лаврова
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян уверяет, что власти Армении не могут на переговорах по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта говорить об одном, a представлять людям другое. Как сообщает Арменпресс, Мнацаканян заявил об этом на пресс-конференции 21 апреля, отвечая на заявление министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова о том, что активно обсуждаются представленные на встрече министров иностранных дел Армении, Азербайджана и России в Москве в прошлом году предложения, которые включают в себя поэтапное урегулирование.
«За эти два года наше правительство, премьер-министр Пашинян, мы были более чем прозрачны. Мы изложили наши позиции и подходы очень открыто. В этом комментарии были ссылки на многие документы. Такие подходы появились в 2014 и 2016 годах, и эти подходы были неприемлемы для армянских сторон. С 2018 года обсуждения ограничиваются рассмотрением подходов сторон по некоторым элементам. Предложенный в 2014 году вариант не является сегодня документом, лежащим на переговорном столе», - сказал Мнацаканян.
Министр отметил, что армянские стороны более чем ясно говорили о своих позициях, где приоритетом является компонент безопасности.
«Что касается территорий, то это тоже зона безопасности и оборонительные рубежи. Ни одна из армянских сторон не может предположить, что это возможно пересмотреть, угрожая безопасности населения Арцаха. Невозможно предположить, что одна из армянских сторон может пойти на уступки, которые могут поставить под угрозу безопасность народа Арцаха», - сказал Зограб Мнацаканян.
Министр иностранных дел добавил, что принцип самоопределения является одним из основных принципов и считается основным и доминирующим элементом для армянских сторон в этом переговорном процессе.
«Мирное урегулирование возможно путем компромисса. Никаких уступок нет и не может быть. Ни в каком случае армянские стороны не пойдут на такой подход, который подразумевал бы нарушение безопасности, угрозу населению Нагорного Карабаха. Эта угроза остается реальной. Выражение принципа самоопределения в этом переговорном процессе более чем первично.
Компромиссы должны быть пропорциональными, и армянские стороны должны видеть в них полное выражение элементов безопасности и статуса. Таким был и остается подход армянской стороны. Об этом мы говорим во время переговоров. Глубоко ошибается тот, кто полагает, что мы можем сказать одно во время переговоров, а представлять людям другое. Этого не может быть», - сказал Мнацаканян.
Министр иностранных дел отметил, что у процесса нет альтернативы, кроме мирного урегулирования. Армянские стороны будут решительно защищать свой народ и свою безопасность. Мнацаканян отметил, что армянские стороны будут придерживаться этого принципа и будут продолжать настаивать на нем.