Տիգրան Ավինյանը ապրիլի կեսերից-մայիսի սկզբից բնականոն կյանքին վերադառնալու հույս հայտնեց
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի ռազմավարության շրջանակում ներկա փուլում նախատեսվում է ամենախիստ սահմանափակումների շրջանը, որը նախնական տևելու է մինչև ապրիլի 14-ը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 31-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, արտակարգ դրության ռեժիմի պարետ Տիգրան Ավինյանը՝ ներկայացնելով պարետատան ռազմավարությունը։
«Այս ընթացքում տեղորոշման աշխատանքների հետ զուգահեռ իրականացնելու ենք ազատ տեղաշարժի հնարավոր բոլոր սահմանափակումները, տնտեսական գործունեության սահմանափակումները, պարտադրելու ենք տնտեսվարողներին անվտանգության և սանիտարահամաճարակային կանոնների պահպանումը, ավելացնելու ենք վերահսկողության մեխանիզմները և կիրառելու ենք տարբեր տույժեր և տուգանքներ»,- ընդգծեց Ավինյանը։
Ըստ արտակարգ դրության ռեժիմի պարետի՝ հաջորդ փուլը նախատեսվում է ապրիլի 14-ից հետո։ Ավինյանը հուսով է, որ այդ ընթացքում կկարողանան զարգացնել այնպիսի գործիքներ, որոնք թույլ կտան արդյունավետ կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնել։
«Այդ գործիքները արդեն առկա են, և սպասում ենք օրենքի նախագծի ընդունմանը, որպեսզի կարողանանք արդյունավետ հայտնաբերել հավանական անձանց շրջանակը, ովքեր ունեցել են շփում վարակակրի հետ և հետևենք ինքնամեկուսացման կանոնների խստագույն պահպանմանը»,- ասաց փոխվարչապետը։
Արտակարգ դրության ռեժիմի պարետը հույս հայտնեց, որ ապրիլի կեսերից-մայիսի սկզբից Հայաստանն ամբողջապես վերադառնալու է բնականոն կյանքին, եթե կորոնավիրուսի տարածման շղթաների կանխարգելման և անձանց մեկուսացման աշխատանքները կարողանան կատարյալ իրականացնել։
Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 532-ի, արձանագրվել է մահվան 3 դեպք։ 31 պացիենտ ապաքինվել է։

Deputy PM hopes Armenia will return to normal life from mid-April-early May
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The current stage of the fight against the spread of coronavirus is the period of the strictest limitations, which will last until April 14, ARMENPRESS reports Deputy Prime Minister of Armenia, State of Emergency Commandant Tigran Avinyan said at a press conference, presenting the strategy of the Commandant's Office.
He noted that during this period all possible restrictions on free movement, economic activities will be imposed. ''We will force entrepreneurs to respect safety and sanitaryepidemiologicalregulations, we will add control mechanisms and will apply various penalties and fines'', Avinyan said.
According to him, the next stage is planned after April 14. Avinyan hoped that during that period they will be able to develop tools that will allow to take effective preventive measures.
''Those tools already exist and we are waiting for the bill to be adopted, so as to be able to effectively detect the circle of people who possibly have interacted with the infected people and make sure that the rules of self-insulation are strictly respected'', the Deputy PM said.
State of Emergency Commandant Tigran Avinyan hoped that Armenia will return to normal life after mid-April-early May, if they are able to perfectly implement all the preventive measures.
The total cumulative number of confirmed novel coronavirus cases in Armenia is 532. With 31 recoveries and 3 fatalities, 498 are active cases.