Ինչու՞ են աղմկում իրանցի գործիչները․ մեկնաբանում է իրանագետը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին օրերին իրանցի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, քաղաքական, հասարակական գործիչներ և ԶԼՄ-ներ ակտիվորեն անդրադառնում են Իսրայելում դեսպանատուն բացելու ՀՀ որոշմանը։ Իրանցի գործիչները, դատապարտելով Երևանի որոշումը, կոչ են անում վերանայել այն։ Թեմային առաջինն արձագանքել է ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահի օգնական Հոսեյն Ամիր Աբբդոլահիանը՝ հայտարարելով, որ Թել Ավիվում դեսպանատան բացումը բացասական ազդեցություն է ունենալու տարածաշրջանի անվտանգության վրա։
Թեմայի շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցել է իրանագետ Ժաննա Վարդանյանի հետ։
-Ինչո՞վ են պայմանավորված վերջին շրջանում իրանցի որոշ խորհրդարանականների կողմից և մի շարք լրատվամիջոցներում Իսրայելում Հայաստանի դեսպանատան բացման թեմայի շահարկումները։
-Իրանը շատ զգայուն է տարածաշրջանում և հատկապես հարևան երկրներում իր հակառակորդներ Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների կողմից ակտիվության դրսևորման հարցերում։ Պարբերաբար այսօրինակ դրսևորումներ են արձանագրվում նաև Ադրբեջանի՝ Իսրայելի հետ հարաբերությունների, զենքի գնումների ֆոնին։ Նման արձագանք է եղել նաև ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ տարածաշրջան կատարած այցի ժամանակահատվածում։
Նաև Բոլթոնի այցի ժամանակ Երևանը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ, ի տարբերություն մյուս հարևանների, թափանցիկ ու վստահելի գործընկեր է Թեհրանի համար։ Նույնիսկ Իրանի շուրջ ստեղծված բարդ իրավիճակներում Հայաստանը միշտ պաշտպանել է հարևան երկրի հետ բարիդրացիական հարաբերությունները, իսկ արտակարգ իրավիճակներում էլ օգնության է հասել հարևան ժողովրդին։ Նման պայմաններում Իրանի որոշ շրջանակների անհարկի ջղաձգումները բոլորովին անտեղի են և երրորդ կողմից ուղղորդված կամ ավելի վատ՝ պատվիրված լինելու տպավորություն են ստեղծում։
Ինչ վերաբերում է Երևանի դիրքորոշմանը, ապա Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս են հայտարարել, որ ցանկացած նոր կամ ավելի խորացող համագործակցություն տեղի չի ունենում այլ հարաբերությունների, առավել ևսբարեկամ ու հարևանի երկրներ հետ հարաբերությունների ստորադասման հաշվին։ Այս սկզբունքն ավելի ակներև է Իրանի հետ հարաբերությունների օրինակով, երբ որևէ դերակատարի հետ Երևանի համագործակցությունը չի կարող վնասել Թեհրանի հետ հարաբերություններին, և, իհարկե, Հայաստան-Իրան բարեկամությունը որևէ կերպ չի կարող խոչընդոտել այլ երկրների հետ գործընկերության խորացման Երևանի քաղաքական ուղեգծին։
-Ձեր խոսքից կարելի է նաև ենթադրել, որ իրանական կողմի անդրադարձները, հնարավոր է, ուղղորդված հակահայկական արշա՞վ են։ Եթե այո, ապա ո՞րն է դրա նպատակը։
-Առաջին նշանակալի արձագանքը ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահի օգնական Հոսեյն Ամիր Աբբդոլահիանի հայտարարությունն էր, որին հաջորդեցին իրանական հեղինակավոր լրատվամիջոցների հրապարակումները։ Սա ցույց է տալիս, որ եղել է որոշակի ուղղորդում և համակարգում։ Մինչ այդ թեմային անդրադառնում էին սահմանափակ թվով մարգինալ, ադրբեջանամետ և ոչ այնքան հայտնի իրանական լրատվամիջոցներ, որոնք այս օրերին ևս շարունակում են «տաք պահել» թեման։ Հարցին անդրադառնում են նաև թյուրքախոս շրջանակների ներկայացուցիչներ, որոնք աչքի են ընկնում իրենց ադրբեջանամետությամբ։
Ինչ վերաբերում է Ամիր Աբդոլահիանին, ապա պետք է փաստենք, որ նա էլ հարում է պահպանողական ճամբարին, որի այլ ներկայացուցիչներ ևս արձագանքել են թեմային։ Եվ այն հեղինակավոր լրատվամիջոցները, որոնք այս օրերին քննադատական հոդվածներով են անդրադարձել թեմային, դրանք ևս պահպանողականներին պատկանող ԶԼՄ-ներ են։Իսկ պահպանողականները, գաղտնիք չէ, որ Իսրայելին վերաբերող հարցերում շատ ավելի կոշտ հռետորաբանություն ունեն։
Ուզում եմ ելակետ ընդունել այն հանգամանքը, որ նման արձագանքների պատճառներն առավելապես Իրանի ներքաղաքական գործընթացների համատեքստում են և չունեն արտաքին հետագիծ։ Մասնավորապես, Իրանի կառավարությունը և այս քննադատական հայտարարությունները հնչեցնողները քաղաքական հակառակորդ ճամբարներից են։ Եվ հնարավոր է՝ պահպանողականները բարեփոխականների դեմ դիվիդենտներ են հավաքում՝ Հայաստանի հաշվին, ինչն, ամեն դեպքում անընդունելի է և չի բխում երկկողմ հարաբերությունների շահերից։
-Ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ նման ուղեգիծը հայ-իրանական հարաբերությունների վրա։
-Իրանի նորընտիր խորհրդարանի մեծամասնությունը պահապանողականներն են։ Բացի այդ, 2021 թվականին այդ երկրում անցկացվելու են նախագահական ընտրություններ, որտեղ ևս, ըստ նախնական գնահատականների, հաղթելու է պահպանողական թեկնածու։ Եվ եթե պահպանողականները շարունակեն այսպիսի հայտարարությունները, ապա անհրաժեշտ է լինելու նրանց կրկին և տարբեր մակարդակներում ավելի մանրամասն ներկայացնել Հայաստանի քաղաքականությունը հարևան պետությունների հարցում։
Հայ-իրանական հարաբերությունները երկկողմ հարաբերություններ են և չպետք է պայմանավորված լինեն երրորդ կողմով։ Հայաստանը, ինչպես նույն Իրանը, իր արտաքին համագործակցությունը ձևավորում է՝ ելնելով բացառապեսսեփական շահերից։
Ավելին, եթե Հայաստանը Իսրայելի հետ հարաբերություններում բացառում է Իրանի դեմ գործողությունները, ապա, տրամաբանական է, որ նման մոտեցում ակնկալվում է նաևԻրանից։ Հայաստանն ըմբռնումով է վերաբերում, օրինակ,Բաքվի հետ Թեհրանի հարևանային և բարեկամական հարաբերություններին, բայց Երևանի համար ընդունելի չեն դրանցում եղած ոչ հազվադեպ հակահայկական դրսևորումները։ Մեկ անգամ չէ, որ, օրինակ, Իրանում այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանությանը» նվիրված ցուցահանդեսներ, «Ղարաբաղի ազատագրման թեմային» նվիրված գիտաժողովներ են կազմակերպել, հակահայկական հայտարարություններ հնչել և այլն։
Հայաստանի համար ընդունելի չեն նաև Իրան-Ադրբեջան-Թուրքիա ձևաչափիտարբեր հանդիպումներում ընդունվող հայտարարություններնարցախյան հակամարտության վերաբերյալ։ Բարեկամ Իրանի կողմից նման վարքը և նման նախաձեռնությունների մասնակից լինելը չեն բխում երկկողմ բարեկամության տրամաբանությունից։
Մյուս կողմից մենք տարածաշրջանում Իրանի հետ ունենք ընդհանուր շահեր, այդ թվում նաև՝ «Իսրայելից եկող վտանգի» հարցում։ Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանն իր սպառազինության մի զգալի մասը գնում է Իսրայելից։ Այդ զինատեսակները կարող են օգտագործվել ոչ միայն հայկական պետությունների զինված ուժերի, այլև հենց Իրանի դեմ, և նման նախադեպ եղել է։
Թեհրանի մտավախությունն այն է, որ հարևան երկրները չվերածվեն հակաիրանական հարթակի։ Հայաստանի պարագայում նման մտավախությունը անտեղի է՝ հաշվի առնելով երկու հարևան պետությունների՝ պատմությամբ թրծված բարեկամությունը։
Հայաստանը չի գնա գործողությունների, որոնք կվնասեն Իրանի հետ հարաբերությունները։ Սակայն Հայաստանը ինքն է որոշում՝ ինչպիսի հարաբերություններ է ունենալու այլ երկրների հետ։ Եվ համոզված եմ՝ իրանական որոշ շրջանակների կողմից նմանանհարկի ջղաձգումներըչեն կարողհետք թողնել երկու ժողովուրդների հազարամյաբարեկամության վրա

Why Do Iranian Politicians Make a Noise ? The Expert on Iranian Affairs Comments
In the recent days, a number of Iranian high-level officials, politicans, public figures and media agencies actively comment on the RA decision to open an embassy in Israel. Iranian figures, condemning the official Yerevan’s decision, call to review it. The first to comment on the topic was Iranian Parliament Speaker'sAide Hossein Amir-Abdollahian, who declared that the opening of the embassy in Tel Aviv will have a negative impact on the security of the region.
Armenpress have talked with the expert on the Iranian affairs Zhanna Vardanyan on the topic.
-How will you explain the manipulations by some Iranian MPs and number of media agencies on the topic of opening the embassy of Armenia in Israel.
-Iran is very sensitive to the activities demonstrated by its opponents Israel and the United States in the region and especially in the neighboring countries. From time to time we have witnessed the same reaction towards Azerbaijan’s relations with Israel on the background of weapon purchases. The same reaction was expressed during the visit of the US president’s adviser John Bolton to the region.
During Bolton’s visit, Yerevan once more proved that in contrast to the other neighbors, is a transparent and reliable partner for Tehran. Despite the difficult situation around Iran, Armenia always supported the friendly relations with the neighboring country, while in case of emergencies helped the neighboring people. Taking this into consideration, the convulsions among some circles in Iran are irrelevant and give an impression of being directed by the third side, or worse, it can be ordered.
What refers to the official Yerevan’s position, the Armenian authorities have declared many times, that any new or deepening cooperation will not be at the expense of other relations, especially will not undermine the relations with friendly and neighboring countries. This principle is more obvious in case of the relations with Iran: the relations with no actors can harm the relations with Tehran, and, of course, Armenia-Iran friendly relations cannot be an obstacle for Yerevan’s political path to deepen partnership with other countries.
-Can one assume from your comments that such a reaction by the Iranian side is possibly a directed anti-Armenian campaign. If, yes, what is its aim?
-The first remarkble reaction was the statement of the Iranian Parliament Speaker'sAide Hossein Amir-Abdollahian, which was followed by the publications of Iranian popular media agencies. It shows that there were some direction and coordination. Before that, a limited number of marginal, pro-Azerbaijani and not so popular Iranian media agencies touched the topic, they still continue to keep the topic active these days. The Turkic-speaking circles also refered to the topic, which are famous for their pro-Azerbaijani stance.
What refers to Hossein Amir-Abdollahian, it should be stated that he is from the conservative group, the other members of which also commented on the topic. And the popular media agencies, which published critical articles on the topic, are also conservative ones. And it is not a secret that the conservatives have tougher rethoric on the issues relating to Israel.
I want to conclude that such reactions are mainly in the context of Iranian internal politics and do not have a foreign track. Particularly, the government of Iran and the ones who come up with these critical statements are from different political fronts. And possible the conservatives gather dividents against reformists at the expense of Armenia, which is still unaccaptable and is not in the interests of bilateral relations.
-What impact can such a course have on Armenian-Iranian relations?
-The majority of Iran's newly elected Parliament are conservatives. In addition, in 2021, presidential elections will be held in this country. According to the preliminary estimates, a conservative candidate will winagain. And if the conservatives continue to make such statements, it will again be necessary at different levels to present them Armenia's policy towards neighboring states.
Armenian-Iranian relations are bilateral relations and should not be conditioned by a third party. Armenia, like Iran, forms its foreign cooperation based solely on its own interests.
Moreover, if Armenia excludes actions against Iran in its relations with Israel, then it is logical to expect such an approach from Iran as well. Armenia understands Tehran's friendly and neighboring relations with Baku, but Yerevan does not accept the rare anti-Armenian demonstrations in them. It hasn't been once, that, for example, exhibitions dedicated to the so-called "Khojaly genocide", conferences dedicated to the "theme of the liberation of Karabakh", anti-Armenian statements etc. were made in Iran.
Statements on the Artsakh conflict made at various meetings in the Iran-Azerbaijan-Turkey format are also unacceptable to Armenia. Such behavior of friendly Iran and participation in such initiatives does not follow the logic of bilateral friendship.
On the other hand, we have common interests with Iran in the region, including on the issue of "coming danger from Israel". It is not a secret that Azerbaijan buys a significant part of its weapons from Israel. These weapons can be used not only against the armed forces of the Armenian states, but also against Iran, and there was such a precedent.
Tehran's concern is that neighboring countries won't turn into an anti-Iranian platform. In case of Armenia, such concerns are inappropriate, taking into consideration historically –proved friendship of the two neighboring states.
Armenia will not take actions that will harm relations with Iran. However, Armenia itself decides what kind of relations it will have with other countries. I am sure that such inappropriate convulsions by some Iranian circles can not leave a trace on the millennial friendship of the two peoples.