«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ․Կրթական գործընթացը հեռավար ձեւաչափով կարող է հեռանկարային լինել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կորոնավիրուսի կանխարգելման անհրաժեշտությունից ելնելով մարտի 13-ից փակվեցին ուսումնական հաստատությունները։ Ստեղծված իրավիճակում հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական գործընթացն օնլայն կազմակերպելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը գործարկեց «heravar.armedu.am» հեռավար կրթության հարթակը։ Այստեղ տեղադրված են տեղադրված մի շարք առցանց ռեսուրսներ եւ գործիքներ հեռավար կրթությունն ավելի դյուրին դարձնելու նպատակով։ Հարթակը մշակվել է նախարարության Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում։
Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների բովանդակության եւ հեռավար ուսուցման բաժնի պետ Մանուշակ Ավետիսյանը «ՀՀ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այն ուսուցիչների համար, որոնք կարիք ունեն բարելավելու հեռավար կրթության հմտությունները, մարտի 20-ից մեկնարկել է երկշաբաթյա հեռավար դասընթաց։ Դասընթացի մասնակիցները հնարավորություն ունեն ստանալու «Moodle» համակարգում աշխատելու հմտություններ, որի օգնությամբ կկարողանան ստեղծել եւ վարել հեռավար դասընթացներ. «Այն, ինչ մշտապես արել ենք տարիներ շարունակ, այս փուլում իրականացնում ենք ավելի արագացված տեմպերով։ Դիմողները շատ-շատ են»»։

Газета “АА”: Образовательный процесс в формате дистанционного обучения может быть перспективным
“По причине необходимости предотвращения распространения коронавируса с 13 марта закрылись учебные заведения. В создавшейся ситуации Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении запустило программу онлайн-организации учебного процесса в общеобразовательных школах на платформе дистанционного образования heravar.armedu.am. Здесь размещены ряд онлайн-ресурсов и инструментов для облегчения дистанционного образования. Платформа была разработана в Национальном центре образовательных технологий Министерства НОКС.
Начальник отдела содержания и дистанционного обучения информационных и коммуникационных технологий Национального центра образовательных технологий Манушак Аветисян в беседе с “АА” отметила, что для тех учителей, которые нуждаются в улучшении навыков дистанционного образования, с 20 марта начались двухнедельные дистанционные курсы. У участников курсов есть возможность приобрести навыки работы в системе Moodle, с помощью которых они смогут создавать и вести дистанционные курсы.” То, что мы постоянно делали на протяжении многих лет, на данном этапе мы осуществляем более ускоренными темпами. “То, что мы делали уже на протяжении нескольких лет, на данном этапе осуществляем более ускоренными темпами. Заявителей довольно много””.