Զարեհ Մելիք-Շահնազարյանը՝ 1920թ. Շուշիի հայերի ջարդերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 1920թ. մարտի 23-ին՝ Նովրուզի օրերին, ադրբեջանական զորքերը, Մեծ Բրիտանիայի աջակցությամբ Ղարաբաղի գեներալ-նահագապետ նշանակված Խոսրով բեկ Սուլթանովի հրահանգով, ներխուժում են Շուշիի հայկական թաղամաս ու հիմնահատակ ավերում, թալանի, հրի ու սրի մատնում այն: Շուշիի հազարավոր հայ բնակիչներ դառնում են երեք օր շարունակվող ջարդերի զոհ ու դաժանորեն սպանվում, իսկ տասնյակ հազարավոր հայեր լքում են քաղաքը: Երբեմնի ծաղկուն քաղաքում, որտեղ տարիներ շարունակ մեծամասնություն էին կազմում հայերը, 1921 թ. դրությամբ գրեթե հայ չէր մնացել:
Շուշիի ողբերգական իրադարձությունների ականատես ու ինքնապաշտպանական մարտերի մասնակից Զարեհ Մելիք-Շահնազարյանը «Ղարաբաղյան զինվորի գրառումներ» («Записки карабахского солдата») գրքում գրում է, որ մարտի 23-ին «թուրքերը սկսում են լայնածավալ հարձակումը» (Ի նկատի ունի Ադրբեջանի զորքերը՝ խմբ.)։
Մինչ այդ ևս պարբերաբար տեղի էին ունենում հարձակումներ և ընդհարումներ։ 1919 թ. հունիսի 4-5-ին կոտորածներ էին եղել Շուշիում և մերձակա գյուղերում, որին զոհ էր գնացել շուրջ 500-600 հայ: Հունիսյան կոտորածից հետո՝ օգոստոսի 22-ին, Ղարաբաղի հայերի 7-րդ համագումարը ստիպված էր եղել գնալու որոշակի զիջման և Ադրբեջանի հետ ստորագրելու ժամանակավոր համաձայնագիր: Սակայն հետագա ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում էր համաձայնագրի դրույթները, իսկ 1920 թ. մարտին որոշում է Շուշիի հարցը վերջնականորեն «լուծել»՝ հայ բնակչության կոտորած կազմակերպելով:
Շուշիի մարտյան ջարդերից մի քանի օր առաջ թաթարաների հետ բախումներում ծանր վիրավորվում և մահանում է Զարեհ Մելիք-Շահնազարյանի հայրը՝ հայտնի ինժեներ, Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական խորհրդի անդամ ու ինքնապաշտպանական մարտերի մասնակից Սամսոն բեկ Մելիք-Շահնազարյանը
«Մարտի 23… իմ հարազատ քաղաքի վերջին օրն էր… Մարտի 23-ին՝ առավոտյան շուտ, ես արթնացա՝ լսելով ուժեղ կրակոցներ...»։ Զ. Մելիք-Շահնազարյանի խոսքերով՝ հաձակումը հիմնականում անսպասելի էր, քանի որ այդ օրը հայկական կողմը գրագետ և կազմակերպված դիմադրության պատրաստ չէր. քաղաքում զինված մարդիկ քիչ էին, չկային մարդկանց կազմակերպելու ու առաջնորդելու ունակ սպաներ, միայն արձակուրդում գտնվողներն էին:
Հարձակման անցնելով՝ թաթարները սկսում են հրդեհել հայերի բնակարանները, այլ շենքեր: Քաղաքի հայկական մասի ուղղությամբ փչող քամին արագորեն տարածում է հրդեհը: Թեև տները հիմնականում քարե էին, սակայն յուղաներկերով ներկված փայտե տանիքները, ծածկապատշգամբերը և հենածածկերը արագորեն հրդեհվում են:
«Թուրքերն առաջ էին շարժվում դեպի Շուշիի հայկական թաղամաս՝ կրակի, հրի ու թալանի մատնելով քաղաքը, լքել չհասցրած խաղաղ բնակիչներին ու նրանց տները»: Զ. Մելիք-Շահնազարյանը իր մի քանի ընկերների հետ սկսում է ինքնապաշտպանությունը: Փոխհրաձգության ընթացքում սպանվում են նրա փոքր եղբայրն ու մորաքույրը։ Նրան հաջողվում է մորը, քույրերին ու եղբայրներին դուրս բերել և ուղեկցել մինչև Քարինտակի ճանապարհը, որտեղ նրանք քաղաքը լքող մյուս բնակիչների հետ ուղևորվում են հարևան հայկական գյուղերը։ Զարեհը վերադառնում է և ընկերների հետ շարունակում ինքնապաշտպանությունը։
Դիմադրության ընթացքում նրանց է միանում հարևանությամբ բնակվող 16-ամյա Սուրենը, որի ընտանիքի անդամներին՝ մորը, երկու եղբայրներին ու քույրերին բռնաբարել ու սպանել էին։ Սպանվել էր նաև նրա հայրը։
Դիմադրությունից հետո նրանք տեղեկանում են, որ մի մեծահարուստի բակում հավաքվել են բազմաթիվ տեղահանվածներ, որոնց պահում է քաղաքի նախկին ղեկավար ռուսամոլ և թրքամոլ Գիգի աղա Խալանթարեանը։ Վերջինս հայտարարել էր, թե հավաքված հայերին կփրկի, ու նրանց հետ ոչինչ չի պատահի։
Զարեհը հավաքված շուրջ 500-600 հոգուն ասում է, որ հրամանատարը սպասում է նրանց Քարինտակի ճանապարհին։ Սակայն քչերն են միանում նրան ու լքում այդ բակը։ Մարդկանց մեծ մասը, հավատալով Գիգի աղայի խոստումներին, մնում է այստեղ և ժամեր անց սպանվում։
Շուշիի հրդեհից ու կործանումից չորս օր անց Զ. Մելիք-Շահնազարյանը փախստականների շրջանում հանդիպում է Տաթևիկ անվամբ Շուշիի մի բնակչի։ Նա պատմում է Զարեհին, որ բակ են ներխուժել թուրքերը, բռնաբարել կանանց ու աղջիներին, ամենագեղեցիկներին վերցրել իրենց, իսկ մնացածին սպանել։ Բռնաբարել ու սպանել են նաև տղաներին։ Հետո սկսել են հաշվեհարդար տեսնել գերի տղամարդկանց ու պատանիների հետ, որոնց, նախազգուշական միջոցառումներից ելնելով, կապել էին։ Նրանց հերթով մոտեցրել են դահիճին, որը նստած է եղել՝ աջ ձեռքում սուր դանակ բռնած։ Դահիճը կտրել է քահանա Տեր-Հարությունի գլուխը, հետո քահանայի գլուխը ցուցադրաբար տարել են քաղաքի թաթարական թաղամասի փողոցներով պտտելու:
Հանրության առջև դահիճը դաժանաբար սպանել է նաև 15-20 տարեկան 60 պատանու, այդ թվում նրա 14-ամյա որդուն: Դաժան տեսարանից ուշագնաց լինելով և հետագայում աչքերը բացելով, նա ասել է. «Ես չեմ փկվել ապրելու համար։ Աստված ինձ փրկել է, որ ես մեր հայրենակիցներին պատմեմ՝ ինչ են արել դահիճ-մուսավաթականները Շուշիի հայերի հետ»։
Զարեհ Մելիք-Շահնազարյանը գրում է. «Այն ժամանակ, երբ մենք լքեցինք Գիգի աղայի բակը, որտեղ բազմաթիվ մարդիկ կային, քաղաքի հոգեվարքը շարունակվում էր։ Մենք տեսանք՝ ինչպես են շուշեցիները երկար շարանով մթնշաղի մեջ Քարինտակի ճանապարհով գնում դեպի հայկական գյուղերի կողմը, որտեղ նրանց սպասում էր փրկությունը… Նրանք, ովքեր ողջ էին մնացել, լքեցին մեռնող «փոքրիկ հայկական Փարիզը», ինչպես շատերն էին անվանում Շուշին»։
Ահա այսպես են Շուշիի հայ բնակիչները հրաժեշտ տվել իրենց սիրելի և հարազատ քաղաքին։ Հարազատ քաղաքի ողբերգական կործանումը ծանր և անբուժելի հետք է թողել նրանց հոգիներում, որը նույնիսկ իրադարձություններից տասնյակ տարիներ անց երբեք չի մոռացվել։
Մինչ օրս 1920 թ. մարտի 23-26-ի ջարդերի զոհերի ստույգ թիվը հայտնի չէ: Տարբեր աղբյուրներում նշվում է մինչև 8-10 հազար զոհերի մասին, ինչը կազմում էր քաղաքի հայկական բնակչության գրեթե կեսը: Շուշիի մնացած հայ բնակիչները լքում են քաղաքը՝ հաստատվելով հարակից գյուղերում: Խորհրդային տարիներին Շուշիում գրեթե հայ չէր մնացել:
Զ. Մելիք-Շահնազարյանի վկայությունները ներկայացված են կրճատումներով։ Ամբողջական տարբերակը, ինչպես նաև «Ղարաբաղյան զինվորի գրառումներ»-ը հրապարակված է Sumgait.info կայքում։

Воспоминания З. Мелика-Шахназаряна о погромах армян 1920 года в Шуши
23-го марта 1920 года, в дни празднования Новруза, азербайджанские войска по приказу генерал-губернатора Карабаха Хосров бека Султанова, назначенного при поддержке Великобритании, врываются в армянскую часть Шуши, грабя и убивая местных армян. Многотысячное армянское население Шуши становится жертвой трехдневных погромов и зверств. В некогда процветающем городе, где многие годы армяне составляли большинство населения, уже в 1921 году их почти не оставалось. В результате геноцидальной политики Азербайджана город стал “азербайджанским”.
Очевидец трагических событий и участник самообороны Шуши Зарэ Мелик- Шахназарян в своейкниге«Записки карабахского солдата» пишет, что 23-го марта «турки начинают широкомасштабное нападение» (имеет в виду азербайджанские войска — ред.).
До массовых погромов нападения на армянское население Карабаха происходили регулярно. В июне 1919 года в Шуши и близлежащих деревнях произошли погромы, жертвами которых стало 500-600 армян. В итоге 22 августа 7-й Съезд карабахских армян был вынужден пойти на некоторые уступки и подписать с Азербайджаном временный договор. Однако в последующие месяцы Азербайджан регулярно нарушал условия договора, а в марте 1920 года азербайджанцы приняли решение окончательно «решить» вопрос посредством истребления армянского населения.
«23 марта было последним днем моего родного города… 23-го марта, утром рано, услышав сильные выстрелы, я проснулся...», - пишет З. Мелик-Шахназарян.По его словам, нападение было неожиданным, поскольку в этот день армянская сторона не была готова к грамотному и организованному сопротивлению: в городе было мало вооруженных армян, не было офицеров, которые сумели бы организовать и направлять людей.
Убедившись, что застали армян врасплох, татары начинают поджигать дома. Правда, строения в основном были каменные и быстро сгорели только деревянные крыши и веранды.
«Турки двигались вперед по направлению к армянской части Шуши, предавая огню и мечу не успевших отойти мирных жителей и грабя дома армян», - продолжает автор. Вместе с несколькими друзьями З. Мелик-Шахназарян организовывает самооборону. Во время перестрелки погибают его младший брат и тетя. Зарэ удается вывести мать, сестер и братьев и проводить их до дороги в Каринтак. Оттуда они, вместе с другими покинувшими город жителями, направляются в соседние армянские села. Мелик-Шахназарян возвращается и с друзьями продолжает сражаться. К ним присоединяется живущий по соседству 16-летний Сурен, членов семьи которого — мать, двух братьев и сестер - изнасиловали и убили. Также был убит его отец.
Отбившись от турок, они узнают, что в одном из дворов собралось множество беженцев, которых удерживает прежний руководитель города Гиги Ага, известный своими протурецкими настроениями. Последний заявляет, что он якобы спасет собравшихся армян, обещая, что с ними ничего не случится.
Собравшимся во дворе людям - примерно 500-600 человек - Зарэ сообщил, что командир ждет их на дороге Каринтака. Однако лишь малая часть собравшихся присоединяется к нему и покидает двор. Большинство, поверив обещаниям Гиги Ага, остается и затем становится жертвой погромов.
Спустя 4 дня З. Мелик-Шахназарян встречает среди беженцев жительницу Шуши по имени Татевик, рассудок которой уже слегка помутился от пережитого. Она рассказывает ему, что турки вторглись в их жилища, изнасиловали женщин и девушек, забрали с собой самых красивых и убили остальных. Изнасиловали и убили также парней. Потом начали мстить пленным мужчинам и юношам, которых ранее привязали в связи “с мерами предосторожности”. Их по очереди подводили к палачу, который сидел с острым ножом в правой руке. Первым привели священника с длинной бородой Тер Арутюна, руки которого были связаны за спиной. Палач схватил его за бороду и отрезал голову. Потом посадил голову на копье и демонстративно прошелся с ним по улицам татарской части города…
На глазах у публики палач жестоко убил около 60 юношей в возрасте 15-20-лет. Сама Татевик стала очевидицей гибели своего 14-летнего сына, которому перерезали горло. Придя в себя после ужасной сцены, открыв глаза, она сказала: «Я спаслась не для того, чтобы жить. Бог меня спас, чтобы я могла рассказать своим соотечественникам, что творили палачи-мусаватисты с армянами Шуши».
«Когда мы покинули двор Гиги Ага, где находилось множество людей, агония города продолжалась. Мы видели, как шушинцы длинной вереницей уходили в сумерках по каринтакской дороге в сторону армянских сел, где их ждало спасение… Те, кто остался в живых, покинули погибающий "Маленький армянский Париж", как многие называли Шушу», - заключает Зарэ Мелик-Шахназарян.
Полностью свидетельства З. Мелик-Шахназаряна, а также его книгу «Записки карабахского солдата» можно прочитать на сайтеSumgait.info.