Երևանի քաղաքապետարանը հաջորդ շաբաթ կհայտարարի 100 նոր ավտոբուս ձեռք բերելու մրցույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի քաղաքապետարանը հաջորդ շաբաթ մրցույթ կհայտարարի 100 նոր ավտոբուսի գնման վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանի ավագանու հերթական նիստի ժամանակ հայտնեց Երևանի փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը՝ պատասխանելով Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանի այն հարցին, թե ինչո՞ւ չի կատարվել այն խոստումը, ըստ որի մինչև 2020 թվականի փետրվարի վերջը պետք է ձեռք բերվեր 100 նոր ավտուբուս։
«Պետք է մրցույթ հայտարարվեր, ինչը չի արվել։ Գնումը դեռ արված չէ, և դրա կապակցությամբ քաղաքապետարանը որևէ տեսակետ չի ներկայացրել, որևէ պարզաբանում չի տվել»,- նշեց Խաժակյանը և փոխքաղաքապետին խնդրեց ներկայացնել տրանսպորտային համակարգի ներդրման գործընթացի վերաբերյալ որոշ մանրամասներ։
Փոխքաղաքապետն ընդգծեց, որ մրցույթը չի հայտարարվել տեխնիկական հանգամանքներից ելնելով։
«Տեխնիկական պատճառներով մենք հնարավորություն չէինք ունեցել փորձագետներին հյուրընկալել Երևանում։ Մարտի 18-ին արդեն քննարկում ենք ունեցել մեր գործընկերների՝ մասնագետների հետ, ովքեր նայում են տեխնիկական բնութագիրը, և ըստ դրա հաջորդ շաբաթվա վերջին կհայտարարվի մրցույթ»,- ասաց Սարգսյանը։

Мэрия Еревана на следующей неделе объявит конкурс на приобретение 100 новых автобусов
Как передает «Арменпресс», об этом в ходе очередного заседания Совета старейшин Еревана сказал вице-мэр Еревана Айк Саркисян, отвечая на вопрос руководителя фракции “Луйс” в Совете старейшин Еревана Давида Хажакяна о том, почему не было выполнено обещание, согласно которому до конца февраля 2020 года должны были быть приобретены 100 новых автобусов.
“Должен был быть объявлен конкурс, чего не было сделано. Покупка пока не сделана, и в связи с этим мэрия не представила какого-либо объяснения”, - отметил Хажакян и попросил вице-мэра представить некоторые подробности относительно процесса внедрения новой транспортной системы.
Вице-мэр подчеркнул, что конкурс не был объявлен исходя из технических обстоятельств.
“По техническим причинам у нас не было возможности принимать экспертов в Ереване. 18 марта мы провели обсуждение с нашими коллегами-специалистами, которые рассматривают технические характеристики, и в конце следующей недели будет объявлен конкурс”, - сказал Саркисян.