ԱԳՆ-ն մշտապես կապի մեջ է Թուրքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը մշտապես կապի մեջ է Թուրքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ և քայլեր է ձեռնարկում նրանց աջակցություն ցույց տալու ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական վարչության պետ Արտակ Ավետիսյանը։
«Մեր վարչությունում գործող թեժ գծին զանգեր ենք ստանում Թուրքիայում գտնվող մեր հայրենակիցներից, նրանց հետ մշտական կապ ենք պահպանում։ Համապատասխան որոշում գտնելուց հետո մենք կփորձենք քաղաքացիներին աջակցել և օգնել»,- նշեց Ավետիսյանը։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն էլ հորդորեց Թուրքիայում գտնվող ՀՀ այն քաղաքացիներին, ովքեր դեռ չեն դիմել իրենց գերատեսչության հյուպատոսական վարչություն, անպայման կապ հաստատեն։
«Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք, ուստի մեր քաղաքացիներին խնդրում ենք նաև հյուպատոսական հաշվառման կանգնել, որպեսզի մենք էլ իմանանք, թե քանի քաղաքացի ունենք այնտեղ»,- ասաց Նաղդալյանը։
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 84-ի: Առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա ապաքինվել է և դուրս է գրվել:

Foreign ministry is always in touch with Armenian citizens currently in Turkey
YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Armenia’s foreign ministry is always in touch with the Armenian citizens who are currently in Turkey and takes actions to assist them, Head of the Consular Department at the MFA Artak Avetisyan said during a press conference.
“We receive calls at our Hot-Line from our compatriots who are in Turkey and keep in touch with them. After making a respective decision we will try to help and assist our citizens”, he said.
In turn foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan urged citizens of Armenia who are in Turkey to contact the Armenian MFA’s consular department.
“We do not have diplomatic relations with Turkey, therefore we ask our citizens to apply for consular registration so that we will know how many citizens we have there”, Naghdalyan said.
On March 16 Armenia declared a 30-day state of emergency to fight against the spread of the novel coronavirus. The state of emergency is effective until April 14, at 17:00. As of now, the total number of COVID-19 cases in the country is 84, one patient has recovered.