ԱԳՆ-ն մշտապես կապի մեջ է Թուրքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը մշտապես կապի մեջ է Թուրքիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ և քայլեր է ձեռնարկում նրանց աջակցություն ցույց տալու ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական վարչության պետ Արտակ Ավետիսյանը։
«Մեր վարչությունում գործող թեժ գծին զանգեր ենք ստանում Թուրքիայում գտնվող մեր հայրենակիցներից, նրանց հետ մշտական կապ ենք պահպանում։ Համապատասխան որոշում գտնելուց հետո մենք կփորձենք քաղաքացիներին աջակցել և օգնել»,- նշեց Ավետիսյանը։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն էլ հորդորեց Թուրքիայում գտնվող ՀՀ այն քաղաքացիներին, ովքեր դեռ չեն դիմել իրենց գերատեսչության հյուպատոսական վարչություն, անպայման կապ հաստատեն։
«Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք, ուստի մեր քաղաքացիներին խնդրում ենք նաև հյուպատոսական հաշվառման կանգնել, որպեսզի մենք էլ իմանանք, թե քանի քաղաքացի ունենք այնտեղ»,- ասաց Նաղդալյանը։
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 84-ի: Առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա ապաքինվել է և դուրս է գրվել:

МИД поддерживает постоянную связь с гражданами Республики Армения в Турции
Министерство иностранных дел Республики Армения поддерживает постоянную связь с гражданами Республики Армения в Турции и предпринимает шаги, чтобы оказать им помощь. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил начальник консульского отдела министерства иностранных дел Республики Армения Артак Аветисян.
«Мы получаем звонки от наших соотечественников в Турции по горячей линии, действующей в нашем отделе, и мы поддерживаем с ними связь. Как только мы найдем подходящее решение, постараемся помочь гражданам», - сказал Аветисян.
Пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян также призвала тех граждан Армении, которые еще не обращались в консульский отдел Турции, связаться с ними.
Пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян также призвала тех граждан Армении, которые еще не обращались в консульский отдел, связаться с консульским отделом.
«У нас нет дипломатических отношений с Турцией, поэтому мы также призываем наших граждан зарегистрироваться в консульстве, чтобы также узнали, сколько у нас там граждан», - сказал Нагдалян.
Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 84. Первый случай коронавируса в Армении был зафиксирован 1 марта. Гражданин приехал в Армению из Ирана. Он уже выздоровел и выписался из больницы.