Քննարկվել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը ԵՄ «Կանաչ համաձայնագրի» համատեքստում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-Հայաստան Էներգետիկայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի, կլիմայի գործողությունների և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով վեցերորդ ենթակոմիտեի հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 11-ից 12-ը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիակության քաղաքական, մամուլի և տեղեկատվության բաժնից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը ԵՄ «Կանաչ համաձայնագրի» համատեքստում, որի նպատակն է մինչև 2050 թվականը՝ Եվրոպան դարձնել ածխածնի չեզոք մայրցամաք: Ենթակոմիտեի կողմից արձանագրվել է առաջընթաց ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից բխող ԵՄ չափանիշների մոտարկման ուղղությամբ՝ ենթակոմիտեի տիրույթում ընդգրկված ոլորտներում, այդ թվում այն ոլորտներում, որտեղ նախատեսվում է խորացնել համագործակցությունը ԵՄ տեխնիկական և ֆինանսական աջակցության միջոցով: Կորոնավիրուսի ներկա համաճարակի պատճառով հանդիպումն անցկացվեց Երևանի և Բրյուսելի միջև տեսակոնֆերանսի ձևաչափով։
Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, ԵՄ կողմը ղեկավարում էր Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բաժնի ղեկավար Ռիչարդ Թիբբելսը: Այս տարի առաջին անգամ ենթակոմիտեի հանդիպմանը հաջորդեցել են ԵՄ-Հայաստան ավելի խորացված փորձագիտական խորհրդակցություններ՝ ըստ 2019 թվականի նոյեմբերին ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության հանձնաժողովի ընթացքում ձեռք բերված համաձայնության: Նշյալ առաջին խորհրդակցություններն անցկացվել են օդի և ջրի որակի թեմատիկ ուղղություններով:

Обсуждено сотрудничество ЕС-Армения в контексте “Зеленого соглашения” ЕС
Встреча шестого подкомитета ЕС-Армения по вопросам энергетики, транспорта, окружающей среды, климатических действий и гражданской обороны состоялась с 11 по 12 марта. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе политики, прессы и информации делегации ЕС в Армении.
В ходе встречи было обсуждено сотрудничество ЕС-Армения в контексте “Зеленого соглашения” ЕС, цель которого - до 2050 года превратить Европу в нейтральный углеродный континент. Подкомитет зафиксировал прогресс по сближению критериев ЕС-Армения, вытекающих из Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, в сферах, включенных в сферу подкомитета, в том числе в тех сферах, где предусматривается углубление сотрудничества посредством технической и финансовой поддержки ЕС. Из-за эпидемии коронавируса встреча прошла в формате видеоконференции между Ереваном и Брюсселем.
Армянскую делегацию возглавлял заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Акоп Варданян, со стороны ЕС - руководитель отдела Европейской службы внешних действий Ричард Тиббельс. Впервые в этом году за встречей подкомитета последовали более углубленные экспертные консультации ЕС-Армения в соответствии с соглашением, достигнутым в ноябре 2019 года в ходе заседания партнерства ЕС-Армения. Первые совещания были проведены по тематическим направлениям качества воздуха и воды.