Կարեն Ասրյանի հիշատակին նվիրված շախմատի միջազգային բաց մրցաշարը հետաձգվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատիֆեդերացիայի կողմից հունիսի 20-30-ը Երևանում կազմակերպվող գրոսմայստեր Կարեն Ասրյանի հիշատակին նվիրված շախմատի միջազգային բաց մրցաշարը հետաձգվել է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է շախմատի ֆեդերացիան: Պատճառն ամբողջ աշխարհում մեծ տարածում ստացող կորոնավիրուսն է:
Կարեն Ասրյանը միջազգային կարգի գրոսմայստեր էր 1998 թվականից, ԽՍՀՄ մինչև 10 տարեկանների չեմպիոն (1990), Հայաստանի չեմպիոն (1999), Եվրոպայի չեմպիոն (թիմային, 1999), Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադայի բրոնզե մեդալակիր (2002), չեմպիոն (2006), աշխարհի թիմային առաջնության մրցանակակիր (2005): 2008 թ․ հունիսի 9-ին Կարեն Ասրյանը հանկարծամահ եղավ ուղեղի կաթվածից։ Նա կյանքից հեռացավ որպես համաշխարհային օլիմպիադայի և Հայաստանի գործող չեմպիոն։

Международный открытый шахматный турнир памяти Карена Асряна отложен
Международный открытый шахматный турнир, посвященный памяти гроссмейстера Карена Асряна, организуемый Федерацией шахмат Армении с 20 по 30 июня в Ереване, отложен.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Федерация шахмат Армении. Причина - пандемия коронавируса.
Карен Асрян был гроссмейстером международного класса с 1998 года, чемпионом СССР до 10 лет (1990), чемпионом Армении (1999), чемпионом Европы (1999), бронзовым призером Всемирной шахматной Олимпиады (2002), чемпионом (2006), призером командного чемпионата мира (2005). 9 июня 2008 года Карен Асрян скоропостижно скончался от инсульта. Он ушел из жизни как действующий чемпион Всемирной олимпиады и Армении.