Գործարարները պատրաստ են ներդրում կատարել  հայ-թուրքական սահմանին գտնվող Նորշեն գյուղում
ԳՅՈՒՄՐԻ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գործարարները պատրաստ են ներդրում կատարել հայ-թուրքական սահմանին մոտ գտնվող նախկին Խարկով, ներկայիս՝ Նորշեն գյուղում: Իսկ մինչ այդ գյուղ մտնելու գործընթացը կհեշտացվի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը:
Սահմանակից գյուղի՝ առանց անցաթուղթ մուտք գործելու հարցըդեռ նախորդ տարի էր քննարկվել տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում. արդյունքում՝ որոշվել էր հասնել սահմանային ռեժիմի փոփոխության: «Ես, որպես մարզպետ, առնվազն 5-6 նման առաջարկ եմ ստացել՝ սկսած սեփական տան առկայությունից մինչեւ տարբեր ծառայությունների մատուցում: Մարդիկ սպասում են ընթացակարգերի ավարտին եւ կարգավիճակի հստակեցմանը: Ուզում են հստակ իմանալ, թե այդ տարածքում ինչպես եւ ինչ ծառայություն հնարավոր կլինի իրականացնել»,- նշեց Շիրակի մարզպետը:
Հայտեր են ստացվել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ արտերկրի գործարարներից: Սահմանային ռեժիմի փոփոխությունն, ըստ մարզպետի, ենթադրում է մուտքի պարզեցում: «Իհարկե, վերահսկողական գործիքներ կլինեն, բայց ամեն ինչը կլինի շատ պարզ, առանց բնականոն հոսքերին խանգարելու»,- հավելեց մարզպետը:
Նորշեն (Խարկով) գյուղն Անի բերդաքաղաքից բաժանվում է ընդամենը Ախուրյան գետով: Սահմանային գյուղ ազատ մտնել ներկա պահին հնարավոր չէ: Պարտադիր պետք է ստանալ սահմանապահ ուղեկալի թույլտվությունը, որը երկարատեւ գործընթաց է: Նորշենը, շատ մոտ գտնվելով Անիին, հրաշալի դիտակետ է։ Գյուղն այսօր ունի միայն մեկ բնակիչ:

Бизнесмены  готовы сделать инвестиции в селе Норшен  у армяно-турецкой  границе
Бизнесмены готовы инвестировать в село Норшен (бывшую деревню Харьков) недалеко от армяно-турецкой границы. А до того времени процесс въезда в деревню будет упрощен.
Как передает Арменпресс, так сказал губернатор Ширака Тигран Петросян.
Вопрос о безвизовом пересечении границы обсуждался еще в прошлом году в Министерстве территориального управления и инфраструктур. В результате было принято решение изменить пограничный режим.
«Как губернатор, я получил не менее 5-6 таких предложений — от владения домом до предоставления различных услуг. Люди ждут завершения процедур и уточнения статуса. Они хотят точно знать, как и какие услуги могут быть предоставлены в этом районе», - сказал губернатор Ширака.
Заявки поступили как от армянских, так и от иностранных бизнесменов. Смена пограничного режима, по словам губернатора, предполагает упрощение въезда.
«Конечно, будут контрольные методы, но все будет очень просто, без нарушения нормального потока», - добавил губернатор.
Село Норшен (Харьков) отделено от города-крепости Ани рекой Ахурян. В настоящее время невозможно свободно въехать в приграничную деревню. Обязательно нужно получить разрешение на пересечение границы, которое занимает много времени. Норшен расположен очень близко к Ани и является прекрасной наблюдательной точкой. В селе сегодня только один житель.