Նիկոլ Փաշինյանը քարոզչական բուկլետներ է բաժանում Լոռու մարզում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 5-ին կայանալիք Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի «Այո» քարոզչական կողմի բուկլետներ է բաժանում Լոռու մարզում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերի ընթացքում զրուցում է նաև բնակիչների հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը այժմ գտնվում է Ստեփանավան քաղաքում, այցելել է նաև Գյուլագարակ, ծանոթացել բնակիչների խնդիրներին, սակայն նշել, որ քարոզարշավի փուլում որևէ նյութական խոստում տալ չի կարող: Այցի ընթացքում Փաշինյանը եղել է նաև Դենդրոպարկում:

YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is distributing booklets of the YES campaign of the April 5 referendum on Constitutional amendments in Lori province.
The PM talk to the residents of the province while distributing the booklets.
Pashinyan visited Gyulagarak, got acquainted with the problems of the residents, but stated that he cannot give any material promise at the campaigning stage. The PM also visited Dendropark.
Currently Pashinyan is in Stepanavan town where he continues the YES campaign.
Armenia will hold a referendum on Constitutional amendments on April 5. The referendum proposes to suspend the powers of the President of the Constitutional Court and six judges.