Վերափոխվող անձնագրային. ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգը կպարզեցվի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգությամբ հայերի շրջանում Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու թվի աճ է նկատվում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ ոստիկանության Անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանը: 2017-ին քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել էր 10 հազար 40 անձ, 2018 թվականին՝ 12 հազար 449, 2019 թվականին՝ 14 հազար 900 անձ:
«Հիմնականում, կարելի է ասել գերակշիռ մասն ազգությամբ հայեր են: Նկատվում է ազգությամբ հայերի դիմումների աճի միտում»,- ասաց Մնացական Բիչախչյանը:
Անձնագրային ոլորտում ընթացիկ տարում զգալի փոփոխություններ սպասվում: Նկատելիորեն դյուրացվելու են Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգերը, հատկապես եթե դիմողներն ազգությամբ հայեր են: Նախորդ տարի ՀՀ վարչապետի կողմից եղավ հանձնարարական այն մասին, որ նախապատրաստվի օրենքի նախագիծ՝ ուղղված ազգությամբ հայերի համար քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգի պարզեցմանը: Քաղաքացիություն ստանալու համար ներկայում օրենքով սահմանված է 6-ամսյա ժամկետ, նոր նախագծով այդ ժամկետը կրճատվում է դառնալով 3 ամիս:
Նախագծով նախատեսված է մեկ կարևոր փոփոխություն ևս, որն, ըստ Մնացական Բիչախչյանի, աննախադեպ առաջարկ է: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ տարիների ընթացքում 20 հազար անձ ստացել է քաղաքացիություն, սակայն դեռ չի եկել անձնագիր ստանալու: Գործող օրենքը նախատեսում է, որ երբ անձն առաջին անգամ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր է ստանում, այն պետք է կազմակերպվի ՀՀ-ում: Նոր նախագծով նախատեսվել է դրույթ, ըստ որի՝ քաղաքացիները կարող են անձնագիրը ստանալ և երդման արարողությանը մասնակցել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում: Այսինքն՝ մինչ Հայաստան այցելելը, կարող են դիմել և դիվանագիտական ներկայացուցիչներից ստանալ իրենց անձնագիրը:
Սպասվող փոփոխությունների համաձայն՝ պարզեցվում են նաև քաղաքացիություն ստանալու համար նախատեսված դիմում-հարցաթերթիկները:
«Քաղաքացիություն ստացող անձանց դիմում-հարցաթերթիկները մի քանի էջից են բաղկացած, որոնց լրացնելը դժվարություններ, անհարմարություններ են առաջացնում: Շատերը ստիպված են լինում դիմել այլոց օգնությանը, այլ ծառայություններին: Այժմ մենք առաջարկում ենք հարցաթերթիկը պարզեցնել առավելագույն ձևով: Լինելու է ընդամենը մեկ էջից բաղկացած դիմում հարցաթերթիկ, հաջորդ էջում նախատեսված կլինի հատուկ նշումների բաժին, որտեղ քաղաքացին կարող է լրացնել իր մասին հավելյալ տեղեկատվություն»,-ասաց Մնացական Բիչախչյանը՝ նշելով, որ նախատեսված փոփոխություններն այս տարի ուժի մեջ կմտնեն:
Անձնագրային և վիզաների վարչության պետը ներկայացրեց մեկ այլ կարևոր սպասվող փոփոխություն: Արդարադատության նախարարությունում մշակվել է բարեփոխումների փաթեթ, որով նախատեսվում է ՀՀ-ում ներդնել «մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սպասարկման գրասենյակներ:
«Դրանցում լինելու են բոլոր անհրաժեշտ ծառայությունների ներկայացուցիչները: Եթե քաղաքացին կունենա որևէ խնդիր մեկ այլ մարմնի հետ կապված, ապա ստիպված չի լինի ժամանակ կորցնել, դռնեդուռ ընկնել: Դա հնարավորություն կտա քաղաքացուն իր հարցը տեղում բարձրացնել, պարզաբանում ստանալ, սպասարկվել և այլն: Այսինքն՝ գործողությունները մեկ տեղում են արվելու: Սա աննախադեպ փոփոխություն է, օրինակ, քաղաքացիություն ստացող անձինք մեկ տեղում կարող են ունենալ իրենց մտահոգող բոլոր հարցերի պատասխանները: Տարիներ շարունակ կուտակվել են խնդիրներ, ժամանակն է քայլ առաջ կատարել, սպասարկման որակը բարձրացնել, որ քաղաքացին պատշաճ ծառայություն ստանա»,-ասաց Մնացական Բիչախչյանը: Այս տարվա ընթացքում անձնագրային վարչության գրասենյակներում սպասվում են նաև հերթագրման ու մանրը վերադարձնող սարքերը:
Անձնագրային և վիզաների վարչության պետից հետաքրքրվեցինք, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից քաղաքացի Մարիա Ղանաղունյանի նամակի հրապարակումից ու հանձնարարականներից հետո ինչ գործընթաց է հետևել: Մնացական Բիչախչյանը նշեց, որ ներկայում իրականացվում է ծառայողական քննություն, ինչն էլ կպարզի, թե ինչ է տեղի ունեցել: Մարիա Ղանաղունյանը, ով Կանադայից էր եկել և դիմել էր անձնագիր ստանալու համար, իր նամակում ներկայացրել էր բոլոր այն խնդիրները, որոնց բախվել էր: Մասնավորապես այն, որ 5 ամիս շարունակ քաշքշուկի մեջ է ընկել և որևէ մեկն իրեն չի ուղղորդել, թե ուր պետք է գնալ: Նամակի հեղինակն ընդգծել էր, որ բյուրոկրատական մոտեցումները շատ են:

Процедура получения гражданства Армении упрощается
Все больше армян из-за рубежа желают получить гражданство Армении. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал начальник паспортно-визового управления Полиции Армении Мнацакан Бичахчян. В 2017 году за получением гражданства обратились 10 400 человек, в 2018 году - 12 449, в 2019 году - 14 900 человек.
“В основном, можно сказать, что большая часть обратившихся, по национальности армяне.
В текущем году в паспортной сфере ожидаются значительные изменения. Процедуры получения армянского гражданства будут значительно упрощены, особенно если заявители являются армянами. В прошлом году премьер-министр Армении поручил подготовить проект закона, направленный на упрощение процедуры получения гражданства для армян. Для получения гражданства в настоящее время законом установлен 6-месячный срок, новым проектом этот срок сократится до 3 месяцев.
Проектом предусмотрено еще одно важное изменение, которое, по словам Мнацакана Бичахчяна, является беспрецедентным предложением. Исследования показали, что в течение многих лет 20 тысяч человек получили гражданство, но так и не пришли за ним. Действующий закон предусматривает получение паспорта гражданина Республики Армения в Армении. Новый проект предлагает положение, согласно которому граждане могут получить паспорт, принять участие в церемонии получения в дипломатических представительствах Армении. То есть, до приезда в Армению они могут получить свой паспорт в дипломатических представительствах.
Согласно ожидаемым изменениям, упрощаются также и анкеты-заявления для получения гражданства.
“Заявления-анкеты лиц, получающих гражданство, состоят из нескольких страниц, заполнение которых вызывает трудности и неудобства. Многие вынуждены обращаться за помощью к другим людям. Теперь же мы предлагаем упростить анкету максимально. Будет только одна страница заявления-анкеты. На следующей странице будет предусмотрен раздел специальных отметок, которую гражданин заполнит дополнительную информацией о себе”, - сказал Мнацакан Бичахчян, отметив, что предусмотренные изменения в этом году вступят в силу.
Начальник паспортно-визового управления представил еще одно важное ожидаемое изменение. В Министерстве юстиции разработан пакет реформ, по которому планируется внедрить в Армении офисы обслуживания “одна остановка, одно окно”.
“В них будут представители всех необходимых услуг. В случае возникновения проблем с другим органом, он не будет терять время. Это даст возможность решать все вопросы на месте, получить разъяснения и т.д. То есть, все действия будут в одном месте. Это беспрецедентное изменение, лица, получающие гражданство получат ответы на все волнующие их вопросы в одном месте. За годы накопилось много проблем, пришло время сделать шаг вперед, повысить качество обслуживания, чтобы граждане получали должное обслуживание”, - сказал Мнацакан Бичахчян. В течение этого года в офисах паспортного управления ожидается также и внедрение устройств для записи и возврата мелочи.
Мы поинтересовались у начальника паспортно-визового управления, что было предпринято после публикации письма гражданки Марии Ганагунян и поручений премьер-министра Никола Пашиняна. По словам Мнацакана Бичахчяна, в настоящее время проводится служебное расследование, чтобы выяснить, что произошло. Мария Ганагунян, приехавшая из Канады и обратившаяся для получения паспорта, в своем письме представила все проблемы, с которыми она столкнулась. 5 месяцев длилась чиновничья волокита, и никто не указывал ей, как разрешить проблемы. Автор письма представила весь бюрократизм.