Իրազեկում քաղաքացիներին. պարտապանի աշխատավարձի վրա բռնագանձում կատարելու հիմքերը և կարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում կատարված փոփոխության համաձայն՝ 2020թ. հունվարի 1-ից Երևան քաղաքում 10 և ավելի աշխատող ունեցող գործատուն վճարումները կատարում է անկանխիկ եղանակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում պարտավորություն ունեցող այն քաղաքացին, որի աշխատավարձը փոխանցվում է բանկային հաշվեհամարին և կիրառվել է արգելանք, կարող է ներկայացնել գործատուի կողմից տրված համապատասխան տեղեկանք՝ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ՀՀ օրենքի 56-րդ և 58-րդ հոդվածների հիման վրա ընթացք տալու համար:
Գործատուի կողմից տրված տեղեկանքում պետք է նշվի
1. աշխատողի (պարտապանի) անձնական տվյալները,
2. աշխատավարձի չափը,
3. առևտրային բանկի անվանումը, որին փոխանցվում է աշխատավարձը,
4.գործատուի այն հաշվեհամարը, որից աշխատավարձը փոխանցվում է տվյալ
բանկ,
5.գործատուի ստորագրությունը:
Ծանուցում։ Կատարման ենթակա ակտերի հարկադիր կատարման ընթացքում պարտապանի աշխատավարձից և դրան հավասարեցված վճարներից կարող է պահվել հիսուն կամ օրենքով նախատեսված մի շարք դեպքերում՝ յոթանասունհինգ տոկոսից ոչ ավելի` մինչև բռնագանձվող գումարների լրիվ մարումը:

Информирование граждан: основания и порядок взыскания с заработной платы должника
Служба принудительного исполнения сообщает, что согласно изменению в Трудовом кодексе РА, внесенному в 2020 году, согласно Закону РА “О принудительном исполнении судебных актов”, с 1 января 2020 г. работодатель, имеющий 10 и более работников в Ереване, производит платежи безналичным способом.
Как передает «Арменпресс», гражданин, чья зарплата перечисляется на банковский счет и на которую наложен арест, может представить соответствующую справку, выданную работодателем, для дачи хода на основании статей 56 и 58 Закона РА “О принудительном исполнении судебных актов”.
1. В справке, выданной работодателем, должно быть указано:
2. Личные данные работника (должника)
3. Размер заработной платы
4. Наименование коммерческого банка на который перечисляется зарплата
5. Счет работодателя, с которого заработная плата перечисляется на данный счет данного банка
6. Подпись работодателя
Уведомление: в ходе принудительного исполнения подлежащих исполнению актов из заработной платы должника и приравненных к ней платежей может взыскиваться в пятидесяти или в ряде предусмотренных законом случаях - не более семидесяти пяти процентов - до полного погашения взысканных сумм.