Երբ Տիգրան Մեծը բանակցում էր Պոմպեոսի հետ, չկար պետություն, որ կանվանվեր Ադրբեջան. Փաշինյանը`Ալիևին
ՄՅՈՒՆԽԵՆ,15ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց` Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում․ ինչպես Ադրբեջանն է անկախություն ձեռք բերել Խորհրդային Միությունից, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը` Ադրբեջանից և Խորհրդային Միությունից: Փաշինյանը նաև նշեց, որ հիմնահարցի կարգավորման բանակցությունների համար նոր գաղափարներ առաջ քաշելու ահրաժեշտություն է տեսնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանն այս մասին ասաց Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի թեմայով քննարկմանը, որին մասնակցում է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Նա նախ անդրադարձավ Ալիևի պատմական «ակնարկին»` շեշտելով, որ այդքան հեռու պետք չէր գնալ: «Պետք չէր գնալ պատմության գիրկը, քանի որ երբ հայ թագավոր ՏիգրանՄեծըբանակցում էր Պոմպեոսի` հռոմեական ռազմական առաջնորդի հետ, չկար որևէ պետություն Հարավային Կովկասում և ընդհանրապես ամբողջ աշխարհում, որը կանվանվեր Ադրբեջան: Ուստի չեմ կարծում, թե ճիշտ մոտեցում է այդքան հեռու գնալ: Ես կարող եմ գնալ էլ ավելի հեռուն և սկսել օրինակմ.թ.ա․400-րդ թվականից, բայց այդպես չեմ վարվի, քանի որ չեմ կարծում, թե դա ճիշտ մոտեցում է»,-նշեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը շեշտեց, որ հենց Կովկասյան բյուրոն է որոշում կայացրել, որ Ղարաբաղը լինի Հայաստանի մաս, դա ամբողջովին օրինական որոշում էր: «Այդ որոշումից հետո Ստալինի անձնական նախաձեռնությամբ այդ որոշումը Մոսկվայում փոխվեց: Դա կարծես դավ էր, համաձայնություն էր Ստալինի, Լենինի և Աթաթուրթի միջև: Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջան պետության կազմում: Ղարաբաղը դրվել է, մտցվել է Ադրբեջանի կազմի մեջ միայն Խորհրդային Միության ձևավորման գործընթացում: Եվ երբ մենք խոսում ենք տարածքային ամոբղջականության մասին, պետք է որոշենք, թե որ երկրի տարածքային ամբողջականության մասին ենք մենք խոսում: Իմ հարցն այն է, որ եթե Ադրբեջանը հարգում էր Խորհրդային Միության տարածքային ամբողջականությունը, դառնալով անկախ պետություն, ինչպես էր հարգում այդ տարածքային ամբողջականությունը, եթե Ադրբեջանը դուրս եկավ Խորհրդային Միությունից նույն կերպ, ինչ Լեռնային Ղարաբաղը դուրս եկավ Խորհրդային Միությունից: Դուք կարող եք ասել, թե ես հիմա խոսում եմ մի պետության մասին, որը գոյություն չունի, այսինքն՝ Խորհրդային Միության, բայց Խորհրդային այն Հանրապետությունը, որի կազմի մեջ էր Լեռնային Ղարաբաղը նույնպես գոյություն չունի, գոյություն չունի Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություն, և դա ճշմարտությունն է: Եվ ինչպես Ադրբեջանն անկախություն ձեռք բերեց Խորհրդային Միությունից, նույն կերպ Ղարաբաղը ձեռք բերեց անկախություն` և Խորհրդային Միությունից, և Խորհրդային Ադրբեջանից»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառանալով Խոջալուի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին` ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց, որ 90-ականների կեսին Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այաս Մութալիբովը հարցազրույց էր տվել ռուսական թերթին` ասելով, որ Խոջալուի սադրանքը կազմակերպվել էր ադրբեջանական ընդդիմության կողմից` նրան իշխանությունից հեռացնելու նպատակով: «Եվ դա իմիջիայլոց տեղի ունեցավ, որովհետև այդ իրադարձության հետևանքով Մութալիբովը հեռացվեց Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնից»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի փաստաթղթերին` նա նշեց` դրանց իմաստն է առանց պայմանների և անհապաղ հաստատել հրադադար, այսինքն՝ դադարեցնել որևէ բռնություն և դադարեցնել ռազմական գործողությունները: «Եվ եթե նայեք ՄԱԿ-իանվտանգության խորհրդի թիվ884բանաձևը, կտեսնենք, որ այնտեղ գրված է. որ Ադրբեջանը խախտել է հրադարարը, և դրա հետևանքով Ադրբեջանը կորցրել է տարածքներ: Եվ առաջին հերթին Ադրբեջանն է, որ չի պահել, չի հարգել անվտանգության խորհրդի փաստաթղթի կանոնները: Եվ շատ կարևոր նշել դա»,-ասաց Փաշինայնը:
Նրա կարծիքով` ճիշտ մոտեցում չԷ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները յուրաքանչյուր անգամ կրկնեն նույն բանը: «Դժբախտաբար, վերջին25-30տարիներին մենք կրկնում ենք ամեն անգամ նույն բաները: Ես մտավախություն ունեմ, որ միջազգային հանրությունն ինչ-որ առումով հոգնած կլինի նույն բանը լսելուց: Եվ ես կարծում եմ, որ մեզ անհրաժեշտ են նոր գաղափարներ առաջ քաշել: Եվ ես, երբ դարձա ՀՀ վարչապետ` ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության միջոցով, ես հասկացա, որ հնարավոր չէ 30տարի տևած հակամարտույթունը լուծել մեկ կամ երկու քայլերով: Եվ ես մտածեցի, որ այս խնդիրհ լուծելու համար մեզ անհրաժեշտ է ունենալ հեղափոխություններ: Եվ ես սկսեցի ընթացքոը` միկրոհեղափոխությունների»,-ասաց Փաշինյանը:
ՀայաստանիՀանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում մասնակցում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկմանը: Քննարկման համակարգողն է ԱՄՆ ռուսական հիմնադրամի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սելեստա Ա. Վալանդերը: Փաշինյանն ու Ալիևըմոտ կես ժամ տևողությամբ երկկողմհանդիպում են ունեցել նաև քննարկումից առաջ:

'Nagorno Karabakh has never been part of independent Azerbaijan' - Pashinyan tells Aliyev in Munich
MUNICH, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan once again reaffirmed that Nagorno Karabakh has never been a part of independent state of Azerbaijan.
Participating at a panel discussion on the Nagorno Karabakh conflict together with Azerbaijani President Ilham Aliyev on the sidelines of the Munich Security Conference, the Armenian PM said he sees a necessity for new ideas for the negotiations of resolving the conflict.
Commenting on Aliyev’s “overview” of history, Pashinyan said there was no need to go so far into the history. “I would ask President Aliyev not to go so far into the history because when Armenian King Tigran the Great was negotiating with Pompey, a Roman military leader, there wasn’t any country in the South Caucasus and around the world in general named Azerbaijan. So I don’t think that it is right to go so far because I can go even further and start from for example 400 BC, but I wouldn’t do that because I don’t think that it is right way to go”, he said.
Pashinyan said that the Caucasian Bureau decided for Karabakh to be a part of Armenia and this was totally a lawful decision. “And after that, according to the personal initiative of Joseph Stalin this decision changed in Moscow. It was like a plot between Stalin, Lenin and Ataturk. Karabakh has never been a part of independent state of Azerbaijan. Karabakh was put into Azerbaijan only in the process of forming the Soviet Union. And when we are speaking about territorial integrity, we should decide about which country territorial integrity we are speaking. My question is that if Azerbaijan respected territorial integrity of the Soviet Union, becoming independent country, as Azerbaijan left the Soviet Union in the same way as Nagorno Karabakh left the Soviet Union. You can say that I am now speaking about the country that doesn’t exist, meaning the Soviet Union, but the Soviet Republic which contained Nagorno Karabakh, also doesn’t exist, there is no Soviet Republic, Soviet Socialist Republic of Azerbaijan, and that is truth. And like Azerbaijan gained independence from the Soviet Union, in the same way Nagorno Karabakh gained independence both from the Soviet Union and from Soviet Azerbaijan”, Pashinyan said.
Commenting on Aliyev’s statements on Khojaly events, the Armenian PM reminded that in the mid-90s former president of Azerbaijan Ayaz Mutalibov in one of his interviews to a Russian newspaper stated that the provocation in Khojaly was organized by the Azerbaijani opposition to withdraw him from power. “And this happened actually because as a result of that event Ayaz Mutalibov was removed from the post of President of Azerbaijan”, Pashinyan said.
As for the UN Security Council resolutions, Pashinyan said the general meaning of these documents was to unconditionally and immediately establish ceasefire, stop any violence and military actions. “And if we will look at the UN Security Council Resolution 884, we will see that it is written there that Azerbaijan violated the ceasefire and as a result Azerbaijan lost territories. And first of all it is Azerbaijan that didn’t keep the conditions of the UN Security Council document. And this is very important to state”, Nikol Pashinyan said.
But according to him, it’s not good for the Armenian and Azerbaijani leaders every time to repeat the same thing. “But unfortunately, within the past 25, 30 years we are repeating every time the same things. And I am afraid, international community maybe somehow is tired hearing the same things. And I think that we need to bring some new ideas. And when I became the Prime Minister of Armenia through the peaceful, Velvet, democratic Revolution, I understood that it isn’t possible to solve 30 years lasting conflict with one or two steps. And I thought that in order to solve this conflict we need revolutions. And I started the process of micro-revolutions”, he said.