Սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացման համար Մարտունու քաղաքապետարանը կհատկացնի 38 միլիոն դրամ
ԳԱՎԱՌ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու քաղաքապետարանն արդեն կառավարության հաստատմանն է ներկայացրել 2020 թվականին իրականացվելիք սուբվենցիոն ծրագրերի հայտերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Մարտունու քաղաքապետ Արմեն Ավետիսյանը, այս տարի սուբվենցիոն ծրագրերով նախատեսվում է ասֆալտապատման աշխատանքներ իրականացնել Երեւանյան փողոցում, լուսավորության ցանցի կառուցման աշխատանքներ՝ Կամոյի փողոցում, մասնակի հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ քաղաքի չորս մանկապարտեզներում:
Կկառուցվի նաեւ արեւային ֆոտովոլտային կայան՝ 100 կվտ ժամ հզորությամբ: Նշված ծրագրերի իրականացման համար քաղաքապետարանը կհատկացնի 38 միլիոն դրամ: «Արեւային ֆոտովոլտային կայանը կառուցվում է քաղաքապետարանի եւ նրան ենթակա հիմնարկների էլեկտրաէներգիայի ծախսերը նվազեցնելու նպատակով:
Կայանը կփոխհատուցի քաղաքապետարանի, մանկապարտեզների եւ մեր ենթակայությամբ գործող մյուս հիմնարկների, ինչպես նաեւ գիշերային լուսավորության ցանցի սպառած էլեկտրաէներգիայի ծախսերը եւ մեզ գումարի տնտեսման հնարավորություն կտա: Հիմնանորոգման աշխատանքներ կիրականացվեն քաղաքի բոլոր չորս մանկապարտեզներում, որոնք փորձում ենք բերել ավարտական տեսքի: Շուրջ 700 գծամետր երկարությամբ կասֆալտապատվի Երեւանյան փողոցը, լուսավորության ցանց կկառուցվի Կամոյի փողոցում, որտեղ ասֆալտապատումը նախատեսված է կատարել պետական միջոցներով: Այս ամենի համար քաղաքապետարանը կհատկացնի 38 միլիոն դրամ, ճիշտ այնքան, որքան որ մեզ առայժմ հաջողվում է տնտեսել տարվա կտրվածքով: Տնտեսված միջոցների ավելացման դեպքում կարող ենք ավելի շատ ծրագրեր ընդգրկել մեր օրակարգում»,- նշեց Արմեն Ավետիսյանը:

На реализацию субвенциальных программ мэрия Мартуни выделит 38 млн драмов
Мэрия Мартуни Гегаркуникской области уже представила на утверждение правительства заявки на субвенциальные программы, которые будут реализованы в 2020 году.
Как сообщил «Арменпресс» мэр Мартуни Армен Аветисян, в этом году по субвенциальным программам планируется асфальтирование Ереванской улицы, строительство сети освещения на улице Камо, частичный капитальный ремонт в четырех детских садах города.
Также будет построена солнечная фотовольтная станция мощностью 100 кВт / ч. На реализацию указанных программ мэрия выделит 38 млн драмов. “Солнечная фотовольтная станция строится с целью снижения затрат электроэнергии мэрии и подведомственных ей учреждений.
Станция компенсирует расходы на электроэнергию, потребленную мэрией, детскими садами и другими действующими в нашем подчинении учреждениями, а также сетью ночного освещения, и даст нам возможность экономить деньги. Ремонтные работы будут проведены во всех четырех детских садах города, которые мы пробуем привести в надлежащий вид. Будет асфальтирована Ереванская улица, протяженностью около 700 метров, построена сеть освещения на улице Камо, асфальтирование которой предусмотрено осуществить на государственные средства. На все это мэрия выделит 38 млн драмов, ровно столько, сколько нам пока удалось сэкономить в годовом разрезе. В случае роста сэкономленных средств мы сможем включить в нашу повестку больше программ”, - отметил Армен Аветисян.