Հոբելյան, փառատոն, խելացի կանգառ. Էջմիածինը բարեկարգվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էջմիածին քաղաքում 2020 թվականին նախատեսվում է իրականացնել մի շարք ծրագրեր՝ ավելի զարգացնել ենթակառուցվածքները, բարեկարգել քաղաքի արտաքին տեսքը, ճանապարհները և այլն:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին ասաց Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը:
«Այս պահին մենք Կառավարություն ենք ուղարկել սուբվենցիոն 3 ծրագիր, սպասում ենք հաստատման: Ծրագրերից մեկով կկատարվեն քաղաքի երկու մեծ ու կարևորագույն փողոցների ասֆալտապատումը, եզրաքարերի փոփոխումն ու ջրահեռացումը, մյուսով՝ կանցկացվի ծայրամասային թաղամասերից մեկի կոյուղագիծը, երրորդով կսալիկապատվեն կենտրոնական հատվածի փողոցների մայթերը: Ծրագրերն իրականացվելու են 45-50 տոկոսի չափով համաֆինանսավորմամբ»,- նշեց Գասպարյանը:
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցությանը՝ Էջմիածնի քաղաքապետը շեշտեց, որ իրենք շարունակում են աշխատանքներ իրականացնել իրենց գործընկերների հետ:
«Անցյալ տարի Ֆրանսիայի կառավարության աջակցությամբ մենք ներդրեցինք ներքաղաքային տրանսպորտ և մեկ խելացի կանգառ: Հույս ունենք, որ այս տարի նույնպես կկարողանանք շարունակել այդ ծրագիրը: Հավանաբար, այս տարի Կանադայի քաղաքներից մեկի հետ կկնքվի քույր քաղաք դառնալու համաձայնագիր: Փորձի փոխանակման ծրագրերով այս տարի Էջմիածնից պատվիրակություն է մեկնելու ԱՄՆ։ Կարծում եմ՝ այնտեղ նույնպես հնարավոր կլինի նոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերել և Հայաստան վերադառնալ մեծ հեռանկարներով»,- ընդգծեց Գասպարյանը:
Ընթացիկ տարում Էջմիածնում նախատեսվում է տեղադրել 3-4 խելացի կանգառներ, որոնք շատ հարմար են հատկապես զբոսաշրջիկների համար և հագեցած են անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ:
Քայլեր են ձեռնարկվում նաև ռեստորանային, հյուրանոցային բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ:
«Անցյալ տարի մենք անցկացրել ենք քյուֆթայի փառատոն, որը մեծ արձագանք ունեցավ, այդ իսկ պատճառով կկրկնենք այն:
Այս տարի շուքով նշելու ենք Էջմիածնի 2705-ամյակը և այս առումով նախատեսում ենք սերտորեն աշխատել տուրիստական գործակալությունների հետ»,- ընդգծեց Գասպարյանը և հավելեց, որ փորձելու են բարեկարգել քաղաքի պուրակները և կառուցել նորերը:

Юбилей, фестиваль, умная остановка: Эчмиадзин благоустраивается
В Эчмиадзине в 2020 году планируется осуществить ряд программ - продолжать развитие инфраструктуры, благоустроить внешний вид города, дороги и т. д.
Об этом в беседе с Арменпресс рассказала мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян.
“На данный момент мы направили в правительство 3 субвенциальные программы, ждем их утверждения. По одной из программ будет проложен асфальт на двух больших и важнейших улиц города, заменены бордюры и водостоки, по другой - будет проведена канализация одного из окраинных кварталов, по третьей тротуары центральных улиц будут покрыты плитками. Программы будут реализованы при софинансировании в размере 45 - 50%”, - отметила Гаспарян.
Коснувшись международного сотрудничества, мэр Эчмиадзина подчеркнула, что они продолжают сотрудничать со своими коллегами.
“В прошлом году при поддержке правительства Франции мы внедрили внутригородской транспорт и установили одну умную остановку. Надеемся, что в этом году мы сможем продолжить эту программу. По всей вероятности, в этом году будет заключено соглашение о побратимстве с одним из городов Канады. По программам обмена опытом в этом году в США будет направлена делегация из Эчмиадзина. Думаю, там также можно будет достичь новых договоренностей и вернуться в Армению с большими перспективами”, - подчеркнула Гаспарян.
В текущем году в Эчмиадзине планируется установить еще 3 - 4 умные остановки, которые очень удобны, особенно для туристов, так как оснащены техникой, предоставляющей необходимую информацию.
Предпринимаются также шаги по развитию ресторанного и гостиничного бизнеса.
“В прошлом году мы провели фестиваль кюфты, который вызвал большой резонанс, поэтому в этом мы повторим его.
В этом году мы с большим размахом будем отмечать 2705-летие Эчмиадзина, и в этом плане планируем тесно сотрудничать с туристическими агентствами”, - подчеркнула Гаспарян и добавила, что они попытаются благоустроить городские скверы и заложить новые.