Արարատի մարզպետը և ՍԱՏՄ ղեկավարը ֆերմերների հետ քննարկել են սպանդանոցների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արարատի մարզպետարանում մարզի ֆերմերների համար հանդիպում էր կազմակերպվել Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանի, Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանի և վերջինիս խորհրդական Արթուր Շատվորյանի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ֆերմերներին ամենից շատ հուզող հարցը սպանդանոցների հարցն է: Սպանդանոցային մորթը պետք է պարտադիր դառնար այս տարվա հունվարի 15-ից, սակայն ֆերմերների և մսավաճառների բարձրացրած բողոքից հետո սկսվեց քննարկումների նոր փուլ:
Մասնավորապես, այս տարվա հունվարի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձ կատարելով սպանդանոցներում մորթ անելու գործադիրի որոշմանը՝ հայտարարել էր, որ թեմայի շրջանակում խորհրդակցություն է անցկացրել, տվել է կոնկրետ հանձնարարական, համաձայն որի՝ մինչև սույն թվականի փետրվարի 6-ը կառավարությունը կդիտարկի սուբսիդավորող վարկերի հարցը և լիզինգային ծրագրերում այնպիսի կարգավորումներ անելը, որպեսզի սպանդանոցների կառուցման և անհրաժեշտ տրանսպորտային տեխնիկայի ձեռք բերման համար ստեղծվեն լավագույն պայմաններ։
Բացի դրանից՝ կառավարությունը մարզպետարանների և Սննդի անվտանգույթան տեսչության հետ կձևավորի նախընտրելի սպանդանոցների քարտեզ, և հասցեական կֆինանսավորվեն այն նախագծերը, որոնք այդ սփռվածության և հասանելիության խնդիրը լուծելու են։ Նա նաև նշել էր, որ որոշումը կընդունվի մի դեպքում, եթե մեր հայրենակիցների համար ընդունելի է, որ իրենք մինչև հուլիսի 1-ը միասին աշխատեն և այս պրոցեսը մինչև վերջ տանեն:
Մարզպետարանում քննարկման ժամանակ ֆերմերներին ևս մեկ անգամ հիշեցրել են այդ որոշման մասին:
Նրանց շարքերում կային մարդիկ, որոնք ցանկություն ունեին սպանդանոցներ կառուցել և հետաքրքրվել էին, թե ինչ ընթացակարգ պետք է անցնել դրա համար, ինչը և նրանց հանգամանալից բացատրվել է:
Նրանց նաև հետաքրքրում էր 5-րդ ձևի փաստաթութղը ստանալու գործընթացը:
Գեորգի Ավետիսյանը տեղեկացրել է, որ եթե ցանկություն ունեն սպանդանոց կառուցելու, ապա նրանք պետք է ԱՁ բացեն, որպեսզի ստանան 5-րդ ձևը և կառուցեն իրենց սպանդանոցը, ինչի համար որևէ հավելյալ վճար չի կատարվում: Եղան նաև մարդիկ, որոնք ասել են, որ առաջարկություններ ունեն այս խնդիրների վերաբերյալ, և Գեորգի Ավետիսյան պատասխանել է, որ իրենք պատրաստ են քննարկել նաև այդ առաջարկները:
Մինչև ֆերմերների հետ հանդիպումը Արթուր Շատվորյանը, ՍԱՏՄ աշխատակիցները, Արարատի մարզպետի տեղակալ Արտավազդ Նազարեթյանը և մարզպետարանի Գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետ Հայկազ Տերտերյանն այցելել են Մասիսում գտնվող «Ոսկե կացին» սպանդանոց:
Սպանդանոցի տնօրեն Արմոնդ Հախվերդյանը նրանց ներկայացրել է, թե ինչպիսի պայմաններում են իրականացնում մորթը:

Губернатор Арарата и глава Инспекционного органа обсудили с фермерами вопрос скотобоен
В областной администрации Арарата для фермеров была организована встреча с губернатором Араратской области Гариком Саркисяном, руководителем Инспекционного органа по безопасности продуктов питания Георгием Аветисяном и его советником Артуром Шатворяном.
Как сообщает «Арменпресс», фермеров больше всего волнует вопрос скотобоен. Бойни с 15 января этого года должны были стать обязательным условием, однако после акций фермеров и торговцев мясом начался новый этап обсуждений.
В частности, 22 января этого года премьер-министр Армении Никол Пашинян во время вопросов-ответов НС-правительство, коснувшись решения правительства о забое скота на скотобойнях, заявил, что он провел совещание по этой теме и дал конкретное поручение. Согласно этому до 6 февраля текущего года правительство рассмотрит вопрос субсидирующих кредитов и внесет в лизинговые программы такие регулирования, чтобы для строительства скотобоен и приобретения необходимой транспортной техники были созданы наилучшие условия.
Кроме того, правительство совместно с областными администрациями и Инспекцией по безопасности продуктов питания сформирует карту предпочтительных скотобоен, и целенаправленно будут профинансированы те проекты, которые решат проблему распространенности и доступности. Никол Пашинян также отметил, что решение будет принято лишь в одном случае. Если оно приемлемо для наших соотечественников, они вместе доработают его, и этот процесс доведут до конца.
Во время обсуждения в областной администрации фермерам еще раз напомнили об этом решении.
В их рядах были люди, которые хотели бы построить скотобойни, они поинтересовались, какую процедуру нужно пройти для этого, что было обстоятельно представлено.
Их также интересовал процесс получения документа 5-ой формы.
Георгий Аветисян сообщил, что если у них есть желание строить бойню, то они должны открыть счет, чтобы получить 5-ю форму и построить свою скотобойню, за что никаких дополнительных выплат не производится. Были и предложения по этим вопросам, и Георгий Аветисян ответил, что они готовы обсудить и эти предложения.
До встречи с фермерами Артур Шатворян, сотрудники Инспекционного органа, заместитель губернатора Араратской области Артавазд Назаретян и начальник управления сельского хозяйства и охраны природы областной администрации Айказ Тертерян посетили бойню “Золотой топор” в Масисе. Директор скотобойни Армонд Ахвердян представил им, в каких условиях они проводят забой скота.