«Երեմյան Փրոջեքթս»-ը դեպի նոր տասնամյակ՝ նոր հայեցակարգով, նոր ծրագրերով, նոր երազանքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեստորանային բիզնես ոլորտի առաջատար, երևանցիների և քաղաքի հյուրերի կողմից ամենասիրված և ճանաչված հայկական ռեստորանային բրենդներ ներկայացնող («Պանդոկ Երևան» ռեստորանների ցանց, «Երևանի Շաուրմա» արագ սննդի ռեստորանների ցանցը, «Լավաշ», «Շերեփ», «Պանդոկ Երևան գետափին», «Սմոքինգ շեֆ», «Լիվինգստոն») «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունը նախորդ տարին ամփոփեց՝ ազդարարելով կազմակերպության բիզնես-զարգացման նոր ռազմավարությունն ու իրագործվող «Սերմից սեղան» նոր հայեցակարգը։
Գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացրած ներդրումների, ֆերմերային տնտեսությունների զարգացման, առողջ և օրգանիկ սննդամթերք ապահովելու, ընկերության բիզնես մոդելի և տեսլականի, «Սերմից սեղան». հայեցակարգի առանձնահատկությունների և առավելությունների մասին զրուցել ենք «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի հետ:
Նոր տասնամյակը՝ նոր հայեցակարգով. «Սերմից՝ սեղան»
«Երեմյան Փորջեքթս»-ն իր գործունեության առաջին իսկ օրվանից ունի որդեգրած հստակ սկզբունք՝ մենք աշխատում ենք միմիայն որակյալ մթերքներով։ Այսօր որակյալ բնական մթերքի կանոնավոր մատակարարում ապահովելը չափազանց բարդ գործընթաց է, և մենք այս խնդրի լուծման մեր ռազմավարական մոտեցումն առաջարկեցինք։
2019 թվականին մեր ընկերությունն անասնապահության ոլորտում երկու խոշորագույն նախագիծ իրականացրեց: Նպատակն էր հիմք դնել մեր ընկերության բիզնես զարգացման նոր հայեցակարգը, փորձել ապահովել մեր կազմակերպության գործառնության ամբողջական փակ ցիկլը։
Դիլիջանում խոզաբուծական ֆերմա ենք բացել, Հայաստան բերել կանադական մաքրացեղ խոզատեսակներ՝ լանդրաս, յորկշիր, դյուրոկ: Խոզաբուծարանում ունենք 380 գլուխ մայրացուներ, իսկ ֆերմայի ընդհանուր արտադրողականությունը տարեկան 10 հազար գլուխ է։ Միաժամանակ ֆերմայում կարող են պահվել 3,5-4 հազար խոզ։
Ջերմուկում նույնպես անասնաֆերմա ենք գործարկել, որտեղ պահվում են մաքրացեղ ֆլեկվի, հոլշթեյն, անգուս՝ կաթնատու և մսատու խոշոր եղջերավոր կենդանիներ:
Այսօր այստեղ ունենք 320 կաթնատու և 100 գլուխ մսատու տեսակներ, և այս ընթացքում արդեն 120 ծին ենք ունեցել։ Կաթնատվության առումով թվերը շատ տպավորիչ են՝ օրական 3 հազար լիտր կաթ, տավարաբուծական ֆերմայի տարեկան արդյունքն է՝ 1050000 լիտր կաթ և 270 գլուխ հորթ։
Այս թվերը պատահական չեմ ներկայացնում։ Տարիներ շարունակ Հայաստանում միտումնավոր, թե ոչ, վերարտադրվում է այն կարծրատիպը, որ գյուղատնտեսությունը ծախսատար և ոչ եկամտաբեր բիզնես է։ Մենք մեր երկու ֆերմաների օրինակով, ըստ էության, հակառակն ենք ապացուցել։ Շնորհիվ արդյունավետ մենեջմենթի, ճիշտ հաշվարկների և աշխատանքի խիստ կազմակերպման այսօր արդեն լուրջ արդյունքներ ունենք։
Մեր ֆերմաները համապատասխանեցված են արտադրության եւ որակի սահմանված միջազգային բոլոր չափանիշներին, այս առումով դրանք օրինակելի են նման գործունեություն իրականացնող, կամ նման բիզնեսով զբաղվողների համար, և մենք պատրաստակամ ու սիրով կկիսվենք մեր փորձով։
Մենք շատ կարևոր գործընթաց մեկնարկեցինք՝ գործարկելով կերաղացը, ինչի շնորհիվ ապահովեցինք այն, որ ֆերմաներ մատակարարվող կերն էկոլոգիապես մաքուր է, ճիշտ բաղադրիչներից ընտրված, հատուկ վերամշակում անցած:
Մեր ֆերմաներում կենդանիները ոչ միայն լավ և առողջ սնվում են, այլև պահվում են սանիտարական բոլոր պահանջներին համապատասխան պայմաններում՝ ախտահանում, ջրամատակարարման ավտոմատ սարքեր, ֆիլտրեր, հզոր օդափոխանակման համակարգ։
Բացի այդ ամենից, ֆերմաներում ունենք գենետիկ լաբորատորիա, սառնարանային հզոր տնտեսություն, ինչպես նաև կառուցել ենք սանիտարահիգիենիկ բոլոր պահանջներին համապատասխանող սպանդանոց։
Որակի վերահսկման նպատակով՝
Անասնաբուծական ֆերմաներ բացելու նախագծի միջոցով մենք փաստացի կարողանում ենք վերահսկել մեր ռեստորաններ մատակարարվող մսամթերքի և կաթնամթերքի որակը: Բացի այդ մեր նպատակն էր Հայաստանում ստեղծել օրինակելի տնտեսություն, որը ֆերմերային տնտեսությունների զարգացման համար կարող է խթան լինել և, իհարկե, զարգացնել տեղական արտադրանքը:
«Սերմից՝ սեղան» (From seed to table) մեր զարգացման նոր հայեցակարգի իրագործման հաջորդ կարևոր քայլը «Արցախ» մեծ խոհանոց-արտադրության վերագործարկման ծրագիրն էր։ Մենք այն ամբողջովին վերակառուցում ենք ու նորացնում։ Խոհանոց-գործարանի տարածքին ավելացրել ենք 3000 քմ. տարածք, հիմնել ու գործակցել ենք 3 նոր արտադրամաս՝ կաթի, երշիկեղենի և պահածոների։ Ավելացրել ենք նաև աշխատակիցների քանակը՝ մոտ 50-100 նոր հաստիքներ։
Ամբողջական փակ ցիկլը՝ վերջին շտրիխներ
Ասեմ, որ այս նախագծերն ընդհանուր առմամբ 5 մլն. դոլարի ներդրում պահանջեցին, բայց արդյունքն անգնահատելի է՝ մենք, ըստ էության, հիմնեցինք և աշխատացրինք մեր կազմակերպության հետագա գործառնության նոր բիզնես-մոդելը՝ ապահովելով ամբողջական փակ ցիկլ։
Տեսեք, այսօր մենք կարողանում ենք հենց սերմից ստանալ ամենաբարդ, ամենահամեղ ուտեստը ռեստորանում:
Սա է «Սերմից՝ սեղան» (From seed to table) հայեցակարգի էությունը՝ մոդել, որն այնքան էլ տարածված չէ, և ամբողջ աշխարհում շատ քիչ կազմակերպություններ են նման մոտեցմամբ առաջնորդվում:
Մենք ցանում ենք սերմը, որից ստանում ենք անասնակերը, որը համապատասխան վերամշակում անցնելով կերախոհանոցում՝ մատակարարվում է ֆերմաներում պահվող կենդանիներին։ Մսամթերքն ու կաթնամթերքը ֆերմաներից տեղափոխվում են «Արցախ» խոհանոց-գործարան՝ անցնելով անհրաժեշտ մշակումները մատակարարվում ռեստորաններ, հանձնվում մեր հմուտ ու տաղանդավոր խոհարարներին։
Երազանքի Ակադեմիա
Խոհարարների մասին ավելի մանրամասն խոսեմ։ Մեր բիզնես-զարգացման այս ամբողջական ցիկլիկ մոդելը ևս մեկ կարևոր օղակ ունի, որը նույնպես 2019 թվականի ընկերության ամենապահանջված, հետաքրքիր նախագծերից էր՝ «Երեմյան Փրոջեքթս» Խոհարարական արվեստի ու հյուրընկալության ակադեմիան է, որի բացառիկ գործընկերն է Մեծ Բրիտանիայի City of Oxford College-ը։
Այսօր Ակադեմիան է պատասխանատու նոր պրոֆեսիոնալ կադրեր կերտելու, մեր խոհարարներին ժամանակակից ու պահանջված գիտելիքներ տրամադրելու, վերապատրաստելու համար։ Ակադեմիան դեռ մեկ տարի էլ չկա, ինչ բացել է իր դռները, բայց արդեն ունի մի քանի ծրագրերի շրջանավարտներ, ովքեր համալրել են ինչպես «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի, այնպես էլ հանրապետության HoReCa ոլորտի կազմակերպությունների աշխատակազմը։
Այսպիսով՝ ամբողջացնելով մեր բիզնես –մոդելը, մենք, ըստ էության, մեր հետագա զարգացման համար ուղղահայաց ընդլայնման հնարավորություններ ենք ստեղծում։ Հետագայում կբացենք նոր կոնցեպտուալ ռեստորաններ, կավելացնենք գյուղատնտեսական նախագծերը՝ այդ ամենն իր ուրույն տեղը կգտնի մեր արժեքների շղթայում։ Իսկ մենք շատ համարձակ ծրագրեր ունենք արդեն, և հստակ կարող եմ ասել, որ 2020-ը բեկումնային է լինելու։

“Еремян Проджектс” - в новое десятилетие с новой концепцией, новыми планами, новыми мечтами
Занимающая лидирующие позиции в ресторанном секторе, объединяющая наиболее известные и любимые жителями Еревана и гостями города ресторанные бренды (сеть ресторанов "Таверна Ереван", сеть ресторанов быстрого питания "Еревани Шаурма", " Лаваш "," Шереп ", "Таверна Ереван-прибрежье","Смокинг шеф”, “Ливингстон”) компания “Еремян Проджектс” в прошлом году подвела итоги новой стратегии развития бизнеса и новой концепции “От семян к столу” (From seed to table).
Инвестиции в сельское хозяйство, развитие фермерских хозяйств, обеспечение здоровых и экологически чистых продуктов, бизнес-модель и видение компании…. Мы поговорили об особенностях и преимуществах концепции “От семян к столу” с Давидом Еремяном, генеральным директором “Еремян Проджектс”.
Новое десятилетие с новой концепцией: «От семян к столу»
“Еремян Проджектс” с самого первого дня своей работы придерживается четкого принципа: мы работаем только с высококачественной продукцией. Обеспечение регулярных поставок высококачественных натуральных продуктов сегодня является очень сложным процессом, и мы предложили наш стратегический подход к решению этой проблемы.
В 2019 году наша компания реализовала два крупных проекта в сфере сельского хозяйства - животноводства. Целью было заложить фундамент для новой концепции развития бизнеса для нашей компании, чтобы попытаться обеспечить полный закрытый цикл деятельности нашей организации.
Мы открыли свиноферму в Дилижане, привезли в Армению чистокровных канадских свиней: ландрас, йоркшир, дюрок. Сегодня в свиноферме 380 голов свиноматок, а общая производительность фермы составляет 10 000 голов в год. В то же время хозяйство может содержать одновременно 3,5-4 тысячи свиней.
В Джермуке мы также создали животноводческую ферму, где содержатся чистопородные мясные и молочные сорта крупнорогатого скота: флекви, голштейн, ангус.
Сегодня у нас есть 320 молочных коров и 100 мясных, и за это время мы получили 120 телят. С точки зрения производства молока цифры впечатляющие - 3000 литров молока в день, годовой объем производства составляет 1 050 000 литров молока и 270 голов телят.
Я неслучайно представляю эти цифры. В течение многих лет в Армении воспроизводился стереотип о том, что сельское хозяйство является экономически неприбыльным и затратным бизнесом, На примере двух наших ферм мы фактически доказали обратное. Благодаря эффективному управлению, точным расчетам и четкой организации работы у нас уже сегодня есть серьезные результаты.
Наши фермы соответствуют всем международным стандартам производства и качества, в этом отношении они являются образцовыми, примером для тех, кто занимается такими видами деятельности или бизнесом, а мы охотно поделимся своим опытом.
Мы начали очень важный процесс, запустив кормодробилку, которая обеспечивает, чтобы корм, поставляемый на ферму, был экологически чистым, состоял из правильных ингредиентов и был специально обработан.
В наших хозяйствах у животных не только здоровое и качественное питание, но и соблюдены все санитарные требования - дезинфекция, автоматические устройства подачи воды, фильтры, мощная система вентиляции.
Кроме того, мы построили генетическую лабораторию, мощные холодильные установки, и отвечающую всем современным санитарным требованиям бойню.
В целях контроля качества:
Благодаря реализации проекта по открытию животноводческих ферм, мы на самом деле можем контролировать качество мясной и молочной продукции, поставляемой в наши рестораны. Кроме того, нашей целью было создание образцовых фермерских хозяйств в Армении, которые могли бы стать примером и стимулом для развития животноводства и, конечно же, поддержка развития местного производства.
Следующим важным шагом в реализации нашей новой концепции развития “От семян к столу” (From seed to table) был запуск крупных программ на нашей большой кухне-производстве “Арцах”. Мы полностью перестраиваем и обновляем ее. Территорию кухни-фабрики увеличили еще на 3000 квадратных метров, создали и запустили 3 новых цеха - молочный, колбасный и консервный. Мы также увеличили количество сотрудников – добавив около 50-100 новых рабочих мест.
Полный замкнутый цикл - последние штрихи
В целом на эти проекты потребовались инвестиции на общую сумму 5 миллионов долларов США, однако результаты бесценны – мы фактически основали и запустили новую бизнес-модель для будущей деятельности нашей организации, обеспечив полный закрытый цикл.
Смотрите, сегодня мы можем получить самое изысканное и вкусное ресторанное блюдо буквально прямо из семян.
В этом суть концепции “От семян к столу”, модели, которая не очень распространена, и очень мало организаций в мире следуют этому подходу.
Мы сеем семена, из которых получаем корм, подлежащий обработке на кухне для кормления сельскохозяйственных животных. Мясо и молочные продукты доставляются с ферм на кухню-фабрику «Арцах», проходят необходимую обработку и передаются в рестораны нашим опытным и талантливым поварам.
Академия Мечты
О поварах расскажу более подробно. Полная циклическая модель развития нашего бизнеса имеет еще одно ключевое звено, которое также было одним из наиболее востребованных и захватывающих проектов компании в 2019 году - Академию кулинарного искусства и гостеприимства “Еремян Проджектс”, эксклюзивным партнером которой является City of Oxford College в Великобритании.
Сегодня Академия отвечает за подготовку новых профессиональных кадров и повышение квалификации наших поваров, обеспечивая их современными знаниями и практикой. Академия действует практически год, но у нее уже есть несколько выпусков разных программ, студенты которых пополнили число сотрудников как “Еремян Проджектс”, так и организаций сектора HoReCa республики.
Таким образом, обеспечивая полный цикл нашей бизнес-модели, мы, по сути, создаем возможности для вертикального расширения нашего дальнейшего развития. В будущем мы будем открывать новые концептуальные рестораны, инициировать новые сельскохозяйственные проекты, и все они займут свое место в нашей цепи ценностей. А у нас уже есть много смелых планов, и я могу с уверенностью сказать, что 2020 будет годом перемен.