Գեղարքունիքի մարզի ճանապարհները բաց են եւ երթեւեկելի
ԳԱՎԱՌ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզում հունվարի 16-17-ի ընթացքում տեղացած ձյան ու ջերմաստիճանի անկման պայմաններում մերկասառույց է ձեւավորվել միջպետական, հանրապետական, մարզային ու համայնքային նշանակության ճանապարհներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության տրանսպորտի եւ ճանապարհաշինության բաժնի վարիչ Գեւորգ Խաչատրյանը, հունվարի 17-ի կեսօրվա դրությամբ մարզում փակ ճանապարհներ չկան: Բեռնատար մեքենաների համար դժվարանցանելի են միայն Վարդենյաց լեռնանցքը եւ Սոթք-Մարտակերտ ճանապարհը: Գավառի եւ Սեւանի տարածքներում ու Ճամբարակի լեռնանցքում ձյան բարձրությունը կազմում է մոտ 10-15 սանտիմետր, Մարտունու տարածքի որոշ հատվածներում՝ մինչեւ 5 սանտիմետր: Վարդենիսի տարածքում ձյուն չի տեղացել:
«Ինչպես նախորդ, այնպես էլ այս գիշերվա ու ցերեկվա ընթացքում ճանապարհաշինարարները կատարել են մաքրման եւ մշակման աշխատանքներ: Հուսով ենք, որ մինչեւ երեկո կամ հաջորդ առավոտյան բոլոր ճանապարհներն ազատված կլինեն մերկասառույցից: Այս պահի դրությամբ մարզում փակ կամ դժվարանցանելի ճանապարհներ չկան»,-ներկայացրեց Գեւորգ Խաչատրյանը:

Автодороги Гегаркуникской области открыты и проходимы
В результате снегопада и понижения температуры с 16 по 17 января на дорогах межгосударственного, республиканского, областного и общинного значения Гегаркуникской области образовался гололед. Как сообщил Арменпресс заведующий отделом транспорта и дорожного строительства управления областной администрации Геворг Хачатрян, по состоянию на полдень 17 января в области нет закрытых дорог. Для грузовых автомобилей труднопроходимы только перевал Варденяц и дорога Сотк-Мартакерт. На территории Гавара и Севана и на Чамбаракском перевале высота снега составляет около 10 - 15 сантиметров, на некоторых участках территории Мартуни - до 5 сантиметров. На территории Вардениса снега не было.
“Как в прошлую ночь, так и в течение этой ночи и дня дорожные строители проводили работы по очистке и обработке дорог. Надеемся, что до вечера или на следующее утро все дороги будут очищены от гололеда. На данный момент в области нет закрытых или труднопроходимых дорог”, - представил Геворк Хачатрян.