Մահացել Է կինոռեժիսոր Կոնստանտին Բրոմբերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում 80 տարեկան հասակում մահացել Է կինոռեժիսոր Կոնստանտին Բրոմբերգը, որը նկարահանել Է «Էլեկտրոնիկի արկածները» եւ «Կախարդները» կինոնկարները: Այդ մասին Facebook-ում հայտնել Է ռեժիսոր եւ սցենարիստ Միխայիլ Իդովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բրոմբերգը մահացել Է հունվաի 10-ին Դեթրոյտում: Իդովի խոսքով՝ նա այնտեղ Էր ապրում 1990-ական թվականներից, բայց արդեն չԷր զբաղվում կինոյով: Կոնստանտին Բրոմբերգը խորհրդային կինոռեժիսոր Է, մանկական եւ երաժշտական ֆիլմերի հեղինակ, Ռուսաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ: 1965 թվականին Բրոմբերգն ավարտել Է Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտի սցենարի ֆակուլտետը, որտեղ սովորել Է Յոսիֆ Մանեւիչի արվեստանոցում, այնուհետեւ աշխատել Է հեռուստատեսության ռեժիսոր: 1980-ական թվականներին աշխատակցել Է CNN ընկերության հետ: Ռեժիսորը նկարահանել Է այնպիսի ֆիլմեր, ինչպիսիք են «Էլեկտրոնիկի արկածները», «Կախարդները», «Ես առյուծ ունեմ», «Իսկական փողհար Էր», «Կոլկա Պավլյուկովի երկար օրը», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В США в возрасте 80 лет умер кинорежиссер Константин Бромберг, который снял картины "Приключения Электроника" и "Чародеи". Об этом в фейсбукесообщилрежиссер и сценарист Михаил Идов.
Бромберг умер в Детройте 10 января. По словам Идова, он жил там с 1990-х годов, но уже не занимался кино,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Константин Бромберг — советский кинорежиссер, автор детских и музыкальных фильмов, заслуженный деятель искусств России. В 1965 году Бромберг окончил сценарный факультет ВГИКа, где учился в мастерской Иосифа Маневича, затем работал режиссером телевидения. В 1980-х годах сотрудничал скомпанией CNN. Режиссер снял такие фильмы, как «Приключения Электроника», «Чародеи», У меня есть лев», «Был настоящим трубачом», «Длинный день Кольки Павлюкова».