Ձմեռային զորակոչն ընթանում է սահմանված կանոնակարգին ու ժամանակացույցին համապատասխան
ԳԱՎԱՌ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզպետարանում տեղի ունեցավ մարզի զորակոչային հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարեց Գեղարքունիքի մարզպետ, Գեղարքունիքի մարզի զորակոչային հանձնաժողովի նախագահ Գնել Սանոսյանը:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ նիստին մասնակցում էին Գեղարքունիքի մարզի զորակոչային հանձնաժողովի նիստի օրակարգում ընդգրկված էին զորակոչի անցկացման փուլերի, մարզի զինկոմիսարիատից ստացված գրությունների քննարկումների, զորակոչի աշխատանքներում ներգրավված կազմակերպությունների համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Օրակարգի առաջին հարցի շուրջ զեկուցեց Գեղարքունիքի մարզի զինվորական կոմիսար Գեւորգ Մխեյանը՝ նշելով, որ ձմեռային զորակոչը մարզում ընթանում է սահմանված կանոնակարգին ու ժամանակացույցին համապատասխան: Միաժամանակ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ զորակոչի պլանն ամբողջությամբ կատարելու համար:
Օրակարգի երկրորդ հարցը վերաբերում էր տարկետման թույլտվություն տրամադրելուն: Զորակոչային հանձնաժողովի քարտուղարի ներկայացմամբ՝ տարկետման իրավունք ստանալու համար Գեղարքունիքի մարզի զինկոմիսարիատից ստացվել են մի շարք զորակոչի ենթակա քաղաքացիների փաստաթղթեր, որոնց զգալի մասի խնդիրները կապված են հանրակրթական դպրոցներն ավարտելու գործընթացի հետ: Տարկետման իրավունք ստանալու համար դիմել են նաեւ երկու եւ ավելի երեխա ունեցող, որդեգրված, գիտական աշխատանք իրականացնող, ինչպես նաեւ ,Պատիվ ունեմե ծրագրում ընդգրկված անձինք: Հանձնաժողովը քննության առավ նշված քաղաքացիների անձնական փաստաթղթերը եւ օրենքով սահմանված կարգով տվեց տարկետման եզրակացություն:
Ձմեռային զորակոչի ընթացքը նորմալ ապահովելու նպատակով զորակոչային հանձնաժողովի նախագահը հանձնարարականներ տվեց հանձնաժողովի անդամներին: Գեղարքունիքի մարզում ձմեռային զորակոչը կշարունակվի մինչեւ հունվարի 31-ը:
Զորակոչային հանձնաժողովի նիստի ավարտին Գեղարքունիքի մարզպետը զորակոչային հանձնաժողովի անդամների ներկայությամբ ընդունեց Գավառ քաղաքի Արծվաքար թաղամասի բնակիչ, Գավառի գյուղատնտեսական քոլեջի ուսանող Կարեն Ղազարյանին, ով 2019 թվականի հոկտեմբեր ամսին Ուկրաինայում, ,Մարտ առանց կանոններիե մարզաձևի պրոֆեսիոնալ մենամարտում, հաղթող է ճանաչվել եւ արժանացել խրախուսանքի: Գնել Սանոսյանը շնորհավորեց մարզիկին՝ մաղթելով նրան նորանոր ձեռքբերումներ:

Зимний призыв проводится в соответствии с установленным регламентом и графиком
В областной администрации Гегаркуника состоялось очередное заседание призывной комиссии, которое вел губернатор Гегаркуника, председатель призывной комиссии Гегаркуникской области Гнел Саносян.
Как сообщает Арменпресс, на заседании обсуждались вопросы, связанные с этапами проведения призыва, обсуждениями документов, полученных из военкомата области, сотрудничеством организаций, вовлеченных в работу по призыву.
По первому вопросу повестки доложил военный комиссар Гегаркуникской области Геворг Мхеян, отметив, что зимний призыв в области проходит в соответствии с установленным регламентом и графиком. В то же время есть все предпосылки для полного выполнения плана призыва.
По представлению секретаря призывной комиссии, для получения права на отсрочку из военного комиссариата Гегаркуникской области были получены документы ряда граждан, подлежащих призыву, проблема значительной части которых связаны с процессом завершения общеобразовательных школ. Для получения права на отсрочку обратились также и лица, имеющие двух и более детей, усыновленные, осуществляющие научную работу ,а также включенные в программу “Честь имею”. Комиссия рассмотрела личные документы указанных граждан и в установленном законом порядке дала заключение об отсрочке.
С целью обеспечения нормального хода зимнего призыва председатель призывной комиссии дал поручения членам комиссии. Зимний призыв в Гегаркуникской области продолжится до 31 января.
В конце заседания призывной комиссии губернатор Гегаркуника в присутствии членов призывной комиссии принял жителя района Арцвакар города Гавар, студента сельскохозяйственного колледжа Гавара Карена Казаряна, который в октябре 2019 года на Украине, в профессиональном поединке по виду спорту “Бои без правил” был признан победителем и удостоен поощрения. Гнел Саносян поздравил спортсмена, пожелав ему новых достижений.