Նախիջևանի ուղղությամբ ՀՀ զինված ուժերն ունեցել են ռազմական տեխնիկայի նմուշների ավելացում. ԳՇ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը վերջին ամիսների ընթացքում մեծ աշխատանք են իրականացրել հենակետերի ամրապնդման, ճանապարհային ցանցերի լայնացման ու զարգացման ուղղությամբ, ինչը թույլ է տալիս կրճատել ժամանակը զորքերի տեղաշարժի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին 2019 թվականի ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը:
«Առանձին տեղերում տեղաշարժերի արդյունքում ունեցանք հենակետերի օպտիմալացում, որի շնորհիվ որոշակի հենակետերի զինծառայողներ ծառայությունը կազմակերպում են մեկ կետից՝ ավելի մեծ ուժերով»,- ասաց Դավթյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Նախիջևանի ուղղությամբ ՀՀ զինված ուժերն անցնող տարում ունեցան սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի որոշակի նմուշների ավելացում: «Սա մեզ թույլ է տալիս ասել, որ այս ուղղությամբ մարտական հենակետերի համակարգում մենք վատացում չենք ունեցել, ունեցել ենք որոշակի բարելավում, որը մարտավարական բնույթ է կրել»,- նշեց գլխավոր շտաբի պետը:
Նա հավելեց, որ թեպետ Ադրբեջանը մեծ ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ, որպեսզի ուժեղացնի Նախիջևանի համազորային բանակը, հայկական կողմը համապատասխան միջոցառումներ է ձեռնարկում՝ թույլ չտալու հակառակորդին Նախիջևանի կողմից ունենալու սպառազինության գերակայություն:

В направлении Нахиджевана в ВС Армении увеличены образцы военной техники: начальник ГШ
Вооруженные силы Армении в течение последних месяцев проделали большую работу по укреплению опорных пунктов, расширению и развитию дорожных сетей, что позволяет сократить время для передвижения войск. Как передает «Арменпресс», об этом на итоговой пресс-конференции 2019 года заявил начальник Генерального штаба ВС Армении, генерал-лейтенант Артак Давтян.
“В результате передвижений в отдельных местах у нас была оптимизация опорных пунктов, благодаря чему военнослужащие определенных опорных пунктов организуют службу с одной точки с большими силами”, - сказал Давтян.
Он сообщил, что на нахиджеванском направлении вооруженные силы РА в уходящем году имели увеличение количества образцов вооружения и военной техники. Это позволяет нам сказать, что в системе боевых позиций в этом направлении у нас не было ухудшения, у нас были определенные улучшения, которые носят тактический характер”, - отметил начальник Генерального штаба.
Он добавил, что, несмотря на то, что Азербайджан вместе с Турцией прилагает большие усилия, чтобы усилить общевойсковую армию Нахичевана, армянская сторона предпринимает соответствующие меры, чтобы не позволить противнику иметь приоритет вооружения на ннаправлении Нахиджевана.