Armenia seeks certainty that Azerbaijan won’t launch another movement – Pashinyan on Minsk Group Co-Chairmanship dissolution
Armenia wants to ensure that, just as Armenia has made a political decision not to continue the Karabakh movement, Azerbaijan does not, for example, have a political decision to initiate a "Western Azerbaijan" movement.
Prime Minister Nikol Pashinyan said during a parliamentary Q&A session with Cabinet members while responding to a question about why Armenia is postponing the decision on dissolving the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Pashinyan added that they seek to be certain that Azerbaijan does not have the political will to launch another movement, such as the "Western Azerbaijan" movement.
"We want to be sure that this issue is about establishing peace, not transferring the logic of conflict from the territory of Azerbaijan to the territory of Armenia," the Prime Minister said.
Azerbaijan has consistently raised the issue of dissolving the OSCE Minsk Group, presenting it as a precondition for signing the peace agreement with Armenia. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that he is not opposed to this, but consideres it should be done only after the signing of the peace agreement between the parties.