Nearly 1.8 billion adults at risk of disease from not doing enough physical activity- WHO
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. New data show that nearly one third (31%) of adults worldwide, approximately 1.8 billion people, did not meet the recommended levels of physical activity in 2022. The findings point to a worrying trend of physical inactivity among adults, which has increased by about 5 percentage points between 2010 and 2022, the World Health Organization has warned.
According to the report issued by the Organization, if the trend continues, levels of inactivity are projected to further rise to 35% by 2030, and the world is currently off track from meeting the global target to reduce physical inactivity by 2030. The World Health Organization (WHO) recommends that adults have 150 minutes of moderate-intensity, or 75 minutes of vigorous-intensity physical activity, or equivalent, per week. Physical inactivity puts adults at greater risk of cardiovascular diseases such as heart attacks and strokes, type 2 diabetes, dementia and cancers such as breast and colon.
According to the report, the highest rates of physical inactivity were observed in the high-income Asia Pacific region (48%) and South Asia (45%), with levels of inactivity in other regions ranging from 28% in high-income Western countries to 14% in Oceania.
“Physical inactivity is still more common among women globally compared with men, with inactivity rates of 34% compared to 29%. In some countries, this difference is as much as 20 percentage points. Additionally, people over 60 are less active than other adults, underscoring the importance of promoting physical activity for older adults,” it reads.