ՌԴ-ն ծրագրում է ավելացնել 102-րդ ռազմաբազայի ներուժը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցնող տարում Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում առանցքային ուղղություններից է եղել անվտանգությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ 2019 թվականը նշանավորվեց երկու երկրների անվտանգության ամրապնդմամբ:
«Ընթացիկ տարում մի շարք քայլեր են ձեռնարկվել Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի մարտական պատրաստվածության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Այստեղ լուրջ արդյունքներ ունենք գրանցած: Ունենք ծրագրեր կրկնապատկելու ռազմաբազայի մարտական ներուժն առանց թվաքանակի ավելացման»,-ասաց դեսպանը:
Սերգեյ Կոպիրկինը տեղեկացրեց, որ նախատեսում են նշանակալի աշխատանքներ կատարել ռազմաբազայի ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ: Նա նշեց, որ ներգրավելու են նաև Հայաստանի կապալառուներին:
2019 թվականին հաջողությամբ զարգացել են նաև Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները ռազմատեխնիկական ոլորտում:

Russia plans to increase potential of 102nd military base stationed in Gyumri, Armenia
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. In the passing year security has been one of the most important directions in the relations between Armenia and Russia, Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin told reporters, adding that 2019 was marked with the strengthening of the two countries’ security.
“In 2019 several actions were taken to raise the efficiency of combat preparedness of the 102nd Russian military base stationed in Gyumri. Here we recorded major success. We have plans to double the combat potential of the military base without the increase of number”, he said.
The Russian Ambassador informed that they also plan to carry out major works to develop the infrastructures of the military base. He added that contractors from Armenia will also be engaged in these works.
In 2019 Armenia’s and Russia’s relations in the military-technical field were also successfully developed.