ՌԴ-ն ծրագրում է ավելացնել 102-րդ ռազմաբազայի ներուժը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցնող տարում Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում առանցքային ուղղություններից է եղել անվտանգությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ 2019 թվականը նշանավորվեց երկու երկրների անվտանգության ամրապնդմամբ:
«Ընթացիկ տարում մի շարք քայլեր են ձեռնարկվել Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի մարտական պատրաստվածության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Այստեղ լուրջ արդյունքներ ունենք գրանցած: Ունենք ծրագրեր կրկնապատկելու ռազմաբազայի մարտական ներուժն առանց թվաքանակի ավելացման»,-ասաց դեսպանը:
Սերգեյ Կոպիրկինը տեղեկացրեց, որ նախատեսում են նշանակալի աշխատանքներ կատարել ռազմաբազայի ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ: Նա նշեց, որ ներգրավելու են նաև Հայաստանի կապալառուներին:
2019 թվականին հաջողությամբ զարգացել են նաև Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները ռազմատեխնիկական ոլորտում:

Россия планирует увеличить потенциал 102-й военной базы
В уходящем году одним из ключевых направлений в отношениях Армении и России была безопасность. Как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами посол РФ в Армении Сергей Копыркин отметил, что 2019 год ознаменовался укреплением безопасности обеих стран.
“В текущем году был предпринят ряд шагов по повышению боеготовности дислоцированной в Гюмри 102-ой военной базы. У нас есть план удвоить боевой потенциал военной базы без увеличения ее численности”, - сказал посол.
Сергей Копыркин сообщил, что планируется провести значительную работу по развитию инфраструктур военной базы. Он отметил, что будут привлечены и подрядчики из Армении.