Անկարայում առաջիկայում նախատեսվում է «3+3» ձևաչափով արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում. Զախարովա
Անկարայում առաջիկայում նախատեսվում է «3+3» ձևաչափով արտաքին գործերի  նախարարների հանդիպում. Զախարովա
ՄՈՍԿՎԱ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում առաջիկայում նախատեսվում է «3+3» ձեւաչափով արտաքին գործերի  նախարարների հանդիպում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին ամենշաբաթյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ սեպտեմբերի 20-ին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Հանդիպման կոնկրետ օրվա հետ կապված պաշտոնական հայտարարություն կլինի»,- ասել է Զախարովան:
«3+3» խորհրդակցական հարթակի առաջին նիստն անցկացվել է 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Այդ ժամանակ նիստին մասնակցել էին Հայաստանի, Ադրբեջանի,Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների տեղակալները։ Վրաստանը հրաժարվել էր մասնակցել հանդիպմանը։ Հարթակի երկրորդ նիստը կայացել է 2023 թվականի հոկտեմբերին։ Նիստը կայացել է Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում՝ արտգործնախարարների մակարդակով։ Վրաստանը չի մասնակցել նաև հարթակի երկրորդ նիստին։

В ближайшее время в Анкаре намечена встреча министров иностранных дел формата “3+3”: Захарова
В ближайшее время в столице Турции, Анкаре намечена встреча министров иностранных дел формата “3+3”.
Как передает корреспондент Арменпресс, об этом на брифинге 20 сентября сообщила официальный представитель Министерства иностранных дел Российской Федерации Мария Захарова.
“Будет официальное заявление, связанное с конкретным днем встречи”, - сказала Захарова.
Первая встреча консультативной платформы “3+3” состоялось в декабре 2021 года. В ней приняли участие заместители министров иностранных дел Армении, Азербайджана, России, Ирана и Турции. Грузия отказалась участвовать во встрече. Вторая встреча состоялась в октябре 2023 года. Она прошла в столице Ирана Тегеране на уровне министров иностранных дел. Грузия вновь не участвовала в ней.