Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում բացվել է «Խելացի լուծումների» կենտրոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) գործատուների միության նախաձեռնությամբ և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության աջակցությամբ բացվել է «Խելացի լուծումների» կենտրոնը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, բացման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և հյուրեր: «Այս ծրագիրը գործատուների և բուհերի համագործակցության լավագույն օրինակներից է: Նման փորձեր ունենք և հաջողությամբ իրականացնում ենք։ Կարծում եմ՝ կենտրոնի բացումը լրացուցիչ խթան կլինի բարձրագույն կրթության ոլորտ-բիզնես համագործակցության համար։ Այստեղ ստեղծվող հնարավորությունները լուծելու են նաև հետազոտական հատվածի զարգացման հարցը, ինչը կառավարության առաջնահերթություններից է։ Գործատուն և բուհերը աշխատաշուկան ավելի լավ են զգում։ Միասին կաշխատենք, որ ծրագիրը հաջող լինի և ավարտելուց հետո ունենանք պատրաստի մասնագետներ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը` շնորհավորելով և բարի երթ մաղթելով կենտրոնին:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի խոսքով` համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ գործակցությունը մասնավոր հատվածի հետ նպաստում է, որ բուհական ծրագրերը լինեն արդիական, արդյունքում, բուհական կրթությունը մրցունակ կդառնա ու կզարգանա։ Նախարարի հավաստմամբ՝ մյուս տարի վերապատրաստման ծրագրերը կընդլայնվեն և կընդգրկեն ավելի մեծ թվով կադրերի։ ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը տեղեկացրել է, որ «Խելացի լուծումների» կենտրոնը մեծ ծրագրի կրթական հատվածն է, որը ներկայացնում է 2 լսարան և 3 լաբորատորիա հետևյալ ուղղություններով՝ կիբեռանվտանգություն, միկրոէլեկտրոնիկա և իրերի համացանց: Ըստ նրա` կենտրոնում իրականացվելու են ինչպես մագիստրոսական կրթական ծրագրեր, այնպես էլ վերապատրաստման դասընթացներ:

В национальном политехническом университете Армении открылся Центр “умных решений”
В Национальном политехническом университете Армении по инициативе Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий (ИКТ) и при поддержке “Вива Селл – МТС” открылся Центр интеллектуальных решений. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства образования и науки Армении, на церемонии открытия присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян, генеральный директор компании “Вива Селл-МТС” Ральф Ирикян и другие гости. “Эта программа является одним из лучших примеров сотрудничества работодателей и вузов. У нас есть подобный опыт и мы с успехом его осуществляем. Думаю, что открытие центра станет дополнительным стимулом для сотрудничества в сфере высшего образования и бизнеса. Создаваемые здесь возможности решат также и вопрос развития исследовательского сектора, что является одним из приоритетов правительства. Работодатель и вузы лучше чувствуют рынок труда. Мы вместе постараемся, чтобы программа была успешной и по окончании у нас были готовые специалисты”, - сказал министр НОКС Араик Арутюнян, поздравив сотрудников центра и пожелав им доброго пути.
По словам министра высокотехнологичной промышленности Армении Акопа Аршакяна, мировой опыт показывает, что сотрудничество с частным сектором способствует тому, чтобы вузовские программы были актуальными, в результате вузовское образование станет конкурентоспособным и будет развиваться. По заверению министра, в следующем году программы переподготовки будут расширены и включат больше участников. Исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаелян сообщил, что Центр “умных решений” является образовательным сегментом большой программы, представляющей 2 аудитории и 3 лаборатории по следующим направлениям: кибербезопасность, микроэлектроника и интернет вещей. По его словам, в центре будут осуществляться как магистерские образовательные программы, так и курсы переподготовки.