«Եվրանեսթ»-ի բանաձևում նշվել է Հայաստանի ժողովրդավարացման գործընթացում մեծ առաջընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում կայացած Արեւելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանում ընդունված բանաձևում հիշատակվել է Հայաստանում ժողովրդավարացման գործընթացքում զգալի առաջընթացի մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ ազգային ժողովում հրավիրված ասուլիսում հայտնեց հայկական պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը:
«The Trio Plus Strategy 2030» բանաձևում ներառվել է IDEA միջազգային կազմակերպության «The Global State of Democracy 2019» տարեկան զեկույցից մի պարբերություն: Դրանում հստակ շեշտվում է, որ Հայաստանը Եվրոպայում ժողովրդավարացման գործընթացում ամենամեծ առաջընթացն ապահոված երկիրն է»,-ասաց Աբրահամյանն ու հիշեցրեց, որ զեկույցը ամեն տարի չափում է երկրներում ժողովրդավարության զարգացման ընթացքը:
Բանաձևում Հայաստանին վերաբերող հատվածում նշված է՝ IDEA-ի «The Global State of Democracy 2019» զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը Եվրոպայում միակ երկիրն է, որը 2017-ի հիբրիդային ռեժիմից (երկրների՝ ըստ կառավարման համակարգի դասակարգումներից մեկը -խմբ. ) 2018-ին անցում է կատարել ժողովրդավարության։
Արեւելյան գործընկերության Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանի աշխատանքները կայացել են դեկտեմբերի 7-10-ը Թբիլիսիում:

В резолюции Евронест отмечен большой прогресс в процессе демократизации Армении
В резолюции, принятой на сессии Парламентской ассамблеи Евронест Восточного партнерства, состоявшейся в Тбилиси, упомянуто о значительном прогрессе в процессе демократизации в Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции в НС сказала руководитель армянской делегации Гаяне Абрамян.
В резолюцию “The Trio Plus Strategy 2030” включен абзац годового доклада международной организации IDEA “The Global State of Democracy 2019”. В нем четко подчеркивается, что Армения является страной, обеспечившей самый большой прогресс в процессе демократизации в Европе”, - сказала Абрамян и напомнила, что доклад ежегодно измеряет ход развития демократии в странах.
Согласно докладу IDEA The Global State of Democracy 2019”, Армения - единственная страна в Европе, которая из гибридного режима 2017 года (одна из классификаций стран по системе управления - прим.ред. ) в 2018 году перешла к демократии.
Пленарная сессия Парламентской ассамблеи Евронест Восточного партнерства состоялась в Тбилиси с 7 по 10 декабря.