Ալժիրում նախագահական ընտրություններ են ընթանում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 08:00-ին (Երեւանի ժամանակով 11:00-ին) Ալժիրի նախագահական ընտրություններում սկսվել Է աշխատանքն ընտրատեղամասերում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ալժիրի APS լրատվական գործակալությունը:
Ալժիրի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլն անցկացվում Է բողոքի չդադարող զանգվածային ակցիաների ֆոնին. դեկտեմբերի 11-ին հազարավոր ալժիրցիներ Էին դուրս եկել ցույցի, որպեսզի իրենց անհամաձայնությունը հայտնեն ընտրությունների անցկացմանն այն պայմաններում, երբ երկիրը ղեկավարում են «հին ռեժիմի» ներկայացուցիչները:
Ընդամենն Ալժիրի բարձրագույն պետական պաշտոնին հավակնում Է հինգ թեկնածու: Նրանք բոլորը բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել նախկին նախագահ Աբդելազիզ Բուտեֆլիկայի կառավարման ժամանակաշրջանում, ինչը հարուցում Է բազմաթիվ ալժիրցիների դժգոհությունը: Առավել ուժեղ թեկնածու Է համարվում նախկին վարչապետ, «Թալայիա ալ-Խուրիաթ» կուսակցության ղեկավար 75-ամյա Ալի Բենֆլիսը:
Ալժիրի իշխանությունները հույս ունեն, որ ընտրությունները վերջ կդնեն երկրում քաղաքական անկայունության ժամանակաշրջանին, որը նա ապրում Է այս տարվա փետրվարից: Հզոր ժողովրդական բողոքների արդյունքում գրեթե քսան տարի իշխանության գլուխ գտնված Աբդելազիզ Բուտեֆլիկան ստիպված եղավ վաղաժամկետ հրաժական տալ ապրիլի 2-ին: Ալժիրի ժամանակավոր ղեկավարը, Սահմանադրության համաձայն, 90 օրով դարձավ խորհրդարանի վերին պալատի խոսնակ Աբդելքադեր Բենսալահը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Алжире начались президентские выборы
Избирательные участки на президентских выборах в Алжире начали работу в четверг утром в 8.00 (10.00 мск). Как передает Арменпресс, об этом сообщает алжирское информагентство APS.
Первый тур выборов президента Алжира проходит на фоне непрекращающихся массовых акций протеста - в минувшую среду тысячи алжирцев вышли на демонстрации, чтобы заявить о своем несогласии с проведением выборов в условиях, когда страной руководят представители "старого режима".
Всего на высший государственный пост в Алжире претендуют пять кандидатов. Все они занимали высокие посты в эпоху правления экс-президента Абдельазиза Бутефлики, что вызывает недовольство многих алжирцев.
Наиболее сильным кандидатом считается бывший премьер-министр, глава партии "Талаиа аль-Хурият" 75-летний Али Бенфлис.
Алжирские власти рассчитывают, что выборы положат конец периоду политической нестабильности в стране, который она переживает с февраля этого года. В результате мощных народных протестов находившийся у власти почти 20 лет Абдельазиз Бутефлика был вынужден досрочно подать в отставку 2 апреля. Временным главой Алжира, согласно конституции, на 90 дней стал спикер верхней палаты парламента Абделькадер Бенсалах.