Սպիտակում հանդիսավորությամբ բացվեց Քըրք Քըրքորյանի կիսանդրին
ՍՊԻՏԱԿ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքում հանդիսավորությամբ բացվեց ամերիկահայ գործարար, բարերար Քըրք Քըրքորյանի կիսանդրին: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը, Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանը, Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը, հոգևորականներ, հյուրեր: Արձանի հեղինակը քանդակագործ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Լևոն Թոքմաջյանն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Լևոն Թոքմաջյանը լրագրողների հետ զրույցում պատմեց, որ առիթ ունեցել է Քըրք Քըրքորյանի հետ հանդիպելու և նվիրելու իր նախկինում արած քանդակը:
«Ես շատ եմ լսել Քըրք Քրքորյանի մեծ գործերի, բարերարությունների մասին և ինքս ինձ համար որոշեցի քանդակել նրան, առանց որևէ սպասումների: Մտածում էի, թե երբ պետք է նա գա, որ նվիրեմ: Անցնում են տարիներ, և ես մի օր հեռուստացույցով տեղեկանում եմ, որ նա ժամանում է Երևան: Հաջորդ օրը գնացի այն հյուրանոց, որտեղ Քըրքը մնում էր, տարա քանդակը, նա այնտեղ չէր, կանգնած սպասում էի: Վերադարձավ, աստիճաններով բարձրանալիս, երբ քանդակը տեսավ, ծնկի իջավ և ասաց շատ-շատ լավ է: Նա հիացած էր այդ աշխատանքով: Տարավ այդ գիպսե քանդակը, սակայն իմ մեջ մնաց մի զգացողություն, որ ինչ-որ մի բան կիսատ է»,-ասաց Լևոն Թոքմոջյանը:
Քանդակագործը երազում էր, որ ինչ-որ մի ծրագիր իրագործեր մեծանուն բարերարի հետ կապված: Այլևս Քըրք Քըրքորյանին չհանդիպեց, և տարիներ անց հնարավորություն եղավ պատրաստել մեծ բարերարի քանդակը և այն տեղադրել Սպիտակում:
Քանդակագործը պատրաստվում է առաջիկայում քանդակել աշխարհահռչակ Շառլ Ազնավուրի արձանը:
Քըրքորյանը բարեգործական գործունեություն է ծավալել՝ օգնելով իր պատմական հայրենիքին՝ Հայաստանին։ Տարբեր աղբյուրների համաձայն, Քըրքորյանը 22 տարվա ընթացքում մի քանի հարյուր միլիոնից մինչև 1 միլիարդ դոլարի բարեգործություն է արել Հայաստանի համար՝ իր Լինսի հիմնադրամի միջոցով, որը ստեղծվել էր 1989 թվականին, և, մասնավորապես, կենտրոնացել էր 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից ավերված Հայաստանի հյուսիսային հատվածի վերականգնման գործի վրա։
Ամերիկահայ մեծ բարերարի հիմնադրած «Լինսի» հիմնադրամը 2001 թվականից ի վեր 151 միլիոն դոլար է տրամադրել Հայաստանին՝ ճանապարհների վերակառուցման, թունելների նորոգման, քաղաքային տնտեսության նորացման, նոր ճանապարհների կառուցման, մշակութային հաստատությունների վերանորոգման, աղետի գոտու բնակարանաշինարարության, իսկ 21 միլիոն դոլար՝ Հայաստանում փոքր և միջին ձեռներեցության զարգացման համար։ Սպիտակի երկրաշարժից տուժած հայկական շրջաններում հայտնվեցին հարյուրավոր նոր տներ, երկրաշարժից տուժած մարդկանց համար։
Քըրք Քըրքորյանն առաջին անգամ իր պատմական հայրենիք է այցելել 1998 թվականին։ Նրա բարեգործական հզոր գործունեության արդյունքում էր, որ Հայաստանում վերականգնվեցին և ճոխությամբ արդիականացվեցին բազմաթիվ թանգարաններ, թատրոններ, պատկերասրահներ։ Քըրքորյանի «Լինսի» հիմնադրամը կոչվում էր նրա երկու սիրասուն դուստրերի՝ Լինդայի և Թրեյսիի անուններով՝ «ԼինՍի»․ «Լին»-դա, և Թրեյ-«Սի»։
1998 թվականի սեպտեմբերին Քըրքորյանը հայտարարվել է Հայաստանի պատվավոր քաղաքացի։ Քըրքորյանը 2004 թվականի մայիսի 27-ին Հայաստանի Ազգային հերոս է հռչակվել, այսինքն՝ արժանացել է Հայաստանի բարձրագույն պետական պարգևին։ Պարգևատրվել է Հայրենիքի շքանշանով: 2018 թվականին Գյումրիում տեղադրվել է նրա արձանը:

В Спитаке состоялось торжественное открытие бюста Кирка Кркоряна
Бюст американского бизнесменаармянского происхождения, благотворителя, филантропа Кирка Кркоряна был официально открыт в городе Спитак. В мероприятии приняли участие премьер-министр РА Никол Пашинян, министр территориального управления и инфраструктуры РА Сурен Папикян, министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян, председатель Комитета градостроительства Ваагн Вермишян, предстоятель Гугарской епархии архиепископа Сепух Чулджян.
Автором бюста является скульптор Левон Токмаджян.
Как передает Арменпресс, Левон Токмаджян заявил журналистам, что у него была возможность встретиться с КиркомКркоряноми подарить ему свою  более раннюю  скульптурную работу.
«Я много слышал о великих делах и благотворительности Кирка Кркоряна, и для себя я решил создать его скульптурное  изображение,причем  безо всяких ожиданий. Я ждал, когда он приедет, чтобы подарить ему. Прошли годы, и однажды я услышал по телевизору, что он прибывает в Ереван. На следующий день я пошел в отель, где остановился Кирк, взяв с собой скульптуру.Его там не было, я ждал. Он поднялся по лестнице, когда увидел статую, опустился на колени и сказал, что это очень, очень хорошо. Он был восхищен работой. Он взял эту гипсовую скульптуру, но у меня осталось ощущение, что что-то было недоделано», - сказал Левон Токмаджян.
Скульптор мечтал о реализации проекта,связанного с великим филантропом. Он больше не встречал Кирка Кркоряна.И вот спустя годы выдалась возможность создать статую великого благодетеля и открыть ее в Спитаке.
В ближайшее время скульптор собирается создать статую великого Армянина,  всемирно известного Шарля Азнавура.
Кркорян пожертвовал на благотворительность   Армении, по разным данным,  сумму от 100 до 1 миллиарда долларов через свой Фонд Линси, который был создан в 1989 году, в частности, с целью восстановления северной Армении после Спитакского землетрясения 1988 года.
Фонд Линси, основанный великим американо-армянским филантропом, с 2001 года предоставил Армении 151 миллион долларов на реконструкцию дорог, ремонт тоннелей, восстановление городов, строительство новых дорог, реконструкцию учреждений культуры, жилищное строительство в зоне бедствия и 21 миллион долларов для развития малого и среднего предпринимательства в Армении. Сотни новых домов для людей, пострадавших от землетрясения, появились в армянских регионах, пострадавших от землетрясения в Спитаке.
КиркКркорян впервые посетил свою историческую родину в 1998 году. В результате его мощной благотворительной деятельности в Армении были восстановлены и модернизированы многочисленные музеи, театры, галереи. Фонд ЛинсиКркорян был назван в честь своих  дочерей, Линды и Трейси.
В сентябре 1998 года Кркорянубыло присвоено звание  почетного гражданина Армении. 27 мая 2004 годаКркоряну былудостоен званияНационального героя Армении— высшего     государственного звания  Армении. Награжден орденом Родины. В 2018 году его статуя была установлена в Гюмри.