Նիկոլ Փաշինյանն այցելեց Լոռու մարզ. առաջին կանգառը Շիրակամուտ համայնքն է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի տարելիցի կապակցությամբ աշխատանքային այցով Լոռու մարզում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նրան ուղեկցում են Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը և այլք: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, առաջին կանգառը 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի էպիկենտրոն՝ Լոռու մարզի Շիրակամուտ (Նալբանդ) համայնքն է, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը հարգանքի տուրք մատուցեց ՝  ծաղիկներ խոնարհելով ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
ՀՀ վարչապետն այնուհետև այցելեց համայնքապետարան, հանդիպեց բնակիչներին, ծանոթացավ տեղի խնդիրներին: Բնակիչների հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց սուբվենիցոն ծրագրերի իրականացումը:
«Մենք պետք է զարկ տանք սուբվենցիոն ծրագրերին, որոնց մասնակցում է և՛ կառավարությունը, և՛ բնակիչը, և՛ համայնքապետարանը: Սա համագործակցության կարևոր ձև է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ պետք է վերահսկողությունն ուժեղացնել, որպեսզի պետական միջոցներն արդյունավետ ծախսվեն:
Բնակիչները բարձրացրեցին երկրաշարժից տուժածների բնակարանների հարցը: Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պետական գործող ծրագրով պարտավորությունները եկող տարի ավարտվում են, սակայն նորից ուսումնասիրություն է կատարվելու՝ հասկանալու, թե որքան ընտանիքներ են մնացել, ում երկրաշարժից հետո չի փոխհատուցվել: «Պետական գործող ծրագրի ավարտվելն ամենևին չի նշանակում, որ թեման փակվեց, մենք կրկին անդրադառնալու ենք»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan is visiting the province of Lori in Armenia on the occasion of the 31st anniversary of the 1988 devastating Spitak earthquake.
PM Pashinyan’s first stop in the province was the Shirakamut community, where he laid flowers at a memorial honoring the memory of the victims of the earthquake.
The PM was accompanied by Governor of Lori Andrey Ghukasyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructures Suren Papikyan, Urban Development Committee head Vahagn Vermishyan and others.
Pashinyan then headed to the local town hall to meet the residents of the community and was briefed on the issues in the town. In his speech to the residents, the Prime Minister attached importance to the implementation of subvention programs.
“We must launch subvention programs where both the government, the resident and the town hall are participating. This is an important format of cooperation,” PM Nikol Pashinyan said.
Pashinyan said supervision must be heightened in order for public funds to be spent efficiently.
The residents raised the housing issues of the earthquake victims. Pashinyan said the active governmental support program is expiring next year, but the government is making new studies to understand how many families haven’t yet received compensation. “The completion of the active state program doesn’t anyhow mean that the topic is closed, we will address it again,” Pashinyan said.