Պետք է կանգնենք Արցախի ժողովրդի կողքին. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգին Արցախ կատարած առաջին այցից հետո ադրբեջանական կողմից ստացած «սև ցուցակ»-ում հայտնվելու զգուշացումները չեն վախեցրել, նա երկրորդ անգամ էլ կայցելի, բայց արդեն վստահ է`Արցախը հիանալի է: Բերգն Արցախում զարգացման մեծ ներուժ է տեսնում, պատրաստվում է նաև Արցախի հարցը բարձրացնել Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերութունների հանձնաժողովում, որի անդամ է: Նա համոզված է ինքն ու «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության այլ անդամներ պետք է կանգնեն Արցախի ժողովրդի կողքին: «Արմենպրես»-ը այս և այլ հարցերի մասին զրուցել է վերջերս Հայաստան այցելած Եվրոպական խորհրդարանի անդամ, «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության անդամ Լարս Պատրիկ Բերգի հետ:
-Պարոն Պատրիկ Բերգ, գիտեմ, որ դեռ երկու տարի առաջ Արցախ եք այցելել, բավականին հանդիպումներ ունեցել: Եվրոպական խորհրդարանի, Գերմանիայի հետ համագործակցության ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսել Արցախում:
-Ես կարծում եմ, որ Արցախը մեծ ներուժ ունի՝ տուրիզմի, գյուղատնտեսության, հատկապես օրգանիկ գյուղատնտեսության (գինի, մրգեր, բանջարեղեն) ոլորտներում: Նախորդ անգամ ես Արցախում եմ եղել 2 տարի առաջ: Այցի ընթացքում հանդիպել եմ մի քանի ձեռներեցների, որոնք արտադրում էին գինի, աճեցնում օրգանական բանջարեղեն: Կարծում եմ, որ դա մեծ շուկա է, և պետք է դրան օժանդակել, քանի որ ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում և այլ երկրներում մարդիկ իսկապես շատ են սիրում գումար ծախսել օրգանական սննդի վրա: Արցախը գեղեցիկ երկիր է՝ լեռներով, հին վանքերով, պատմությամբ, հիանալի մարդկանցով: Այսպիսով՝ ես կարծում եմ, որ սա ևս Եվրոպական խորհրդարանի կողմից քննարկման թեմա կլինի՝ զբոսաշրջության ոլորտում լավ համագործակցություն ստեղծելու համար: Արցախում քրիստոնյաները հավատում են՝ առանց բացասական վերաբերվելու այն մարդկանց, ովքեր այլ հավատք ունեն: Կարծում եմ, որ Արցախն ամրոցի է նման, և մենք պետք է աջակցենք Արցախի բարեփոխումներին: Ինչ վերաբերում է Գերմանիային, թեև ես Բունդեսթագի անդամ չեմ, սակայն կարծում եմ, որ Հայաստանն, ընդհանուր առմամբ, կարևոր է Գերմանիայի համար: Աշխարհաքաղաքական տեսակետից այն գտնվում է շատ կարևոր տարածաշրջանում: Որպես Եվրոպական խորհրդարանի անդամ կարծում եմ, որ Արևմտյան Եվրոպան պետք է նպաստի խաղաղ բանակցություններին՝ կարգավորելու հակամարտությունը, որը գոյություն ունի Արցախի տարածաշրջանում, և վերջ տալու Թուրքիայից եկող լարվածությանը: Կարծում եմ, որ կարևոր է տարածաշրջանում նպաստել խաղաղ գործողություններին, երիտասարդների համար նոր հնարավորություններ ստեղծել:
-Խոսեցիք հակամարտությունից, այս առիթով ուզում եմ նշել, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ արդեն շեշտադրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի թե Հայաստանի, թե Արցախի և թե Ադրբեջանի ժողովրդի համար, սակայն մենք դեռ համապատասխան արձագանք չենք լսել ադրբեջանական կողմից: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
-Իմ անձնական կարծիքով` երբեմն որոշակի ժամանակ է պահանջվում՝ գտնելու երկարատև լուծում, շատ բանակցություններ և վստահություն է պետք: Եթե վստահություն չկա, ապա շատ դժվար է: Եվ բավականին երկար ժամանակ է պահանջվում՝ լուծելու այս հակամարտությունը: Եվ ես կարծում եմ, որ վարչապետը իսկապես իրավացի է, լուծումը պետք է ընդունելի լինի բոլոր կողմերի համար, հակառակ դեպքում խաղաղություն չի լինի:
-Ադրբեջանը հաճախ Արցախ այցելած միջազգային պաշտոնյաներին գցում է, այսպես ասած, «սև ցուցակ», դուք Արցախ այցելելիս որևէ կաշկանդվածություն, վախեր չե՞ք ունեցել արդյոք:
-Երկու տարի առաջ, երբ Արցախից վերադարձա, Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպանից նամակ ստացա, նա Բադեն Վուրթեմբերգի խորհրդարանի նախագահին դժգոհել էր իմ՝ Արցախ այցի կապակցությամբ և նշել էր, որ ես «սև ցուցակում» կհայտնվեմ և չեմ կարող այլևս Ադրբեջան մուտք գործել: Ես չեմ պատասխանել այդ նամակին՝ չցանկանալով սրել վիճակը: Բայց ես չեմ վախեցել Արցախ գալուց, դա շատ ապահով ճամփորդություն էր, ես հանդիպել եմ շատ հիանալի մարդկանց, պաշտոնյաների, Արցախի նախագահին, որը շատ հմուտ և տաղանդավոր մարդ է, արտաքին գործերի նախարարին, ուսանողների: Եվ շատ կարևոր է գտնել խաղաղ, երկարատև լուծում՝ այս բարդ հակամարտության համար, որը օգտակար կլինի բոլոր կողմերի համար: Եվ մենք պետք է աջակցենք Արցախին, Հայաստանին: Ես եղել եմ Ստեփանակերտում, այն շատ խաղաղ ու շատ գեղեցիկ քաղաք է: Եղել եմ նաև Մարտակերտում, հանդիպել եմ մարդկանց, եղել եմ նաև մարտական դիրքերից ոչ շատ հեռու: Եվ ես շատ եմ ցավում այն մարդկանց, այն երեխաների ու կանանց, ընտանիքների համար, ովքեր ստիպված են այդ փորձությունների միջով անցնել: Շատ կարևոր է գտնել խաղաղ,երկարատև լուծում: Եվ կցանկանայի աջակցել, ես վարչապետ չեմ, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը չեմ, պարզապես խորհրդարանի սովորական անդամ եմ, սակայն ես կցանկանայի բարձրացնել Արցախի հարցը խորհրդարանում արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում: Եվ հետո կտեսնենք, թե դրան ինչ կհաջորդի: Ես շատ դրական եմ տրամադրված:
-Դուք Արցախում, կարծեք թե, շատ բան եք տեսել, Եվրոպական խորհրդարանում ի՞նչ հարց եք ուզում բարձրացնել:
-Եվրոպական խորհրդարանում Մարդու իրավունքների հարցերի և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների անդամ եմ: Ես կասեմ, որ շատ կարևոր է լսել երկու կողմերին, և շատ կարևոր է նաև գտնել լուծում` Արցախում ուժեղացնելու տնտեսական դրությունը: Եթե մենք դա չանենք, չի բացառվում, որ որոշ երիտասարդներ լքեն երկիրը: Երիտասարդ տաղանդավոր մարդիկ պետք է լինեն իրեն ծննդավայրում, և ես այս հարցը կբարձրացնեմ խորհրդարանում: Կան քաղաքական գործիչներ, որոնք չեն ցանկանում լսել նման բաներ, չեն հետաքրքրվում, սակայն ես և մյուսները շատ ուրախ կլինենք այս հարցը բարձրացնելով:
-Տեղյակ եմ նաև, որ 2020-ին Արցախի համընդհանուր ընտրությունների ընթացքին հետևելու է գալու Գերմանիայից դիտորական խումբ, ովքեր են լինելու այդ խմբում, և արդյոք Արցախի ընտրություններն այդքան կարևոր են Գերմանիայի համար:
-Ընտրություններին դիտորդական խմբում, կարծում եմ, որ կլինեն Բունդեսթագի անդամներ, հավանաբար երկրամասային խորհրդարաններից «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության անդամներ: Կարծում եմ, որ շատ լավ է, որ սերտ կապեր կան Արցախի և «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության, խորհրդարանների միջև: Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է Արցախում ապրող ժողովրդի ինքնորոշման նկատմամբ ցույց տալ սոլիդարություն։ Կարծում եմ, որ դա շատ լավ գաղափար է, քանի որ մոտ կապեր կստեղծվեն Արցախի խորհրդարանի, քաղաքական գործիչների և «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության միջև: Ես և իմ մի քանի գործընկերներ եղել ենք Արցախում, Արցախից մեր կոլեգաները ևս եղել են Գերմանիայում: Սա շատ կարևոր է, ուժեղացնում է երկրների և մարդկանց միջև կապերը: Երկու տարի հետո ես կայցելեմ Արցախի համալսարան, հիանալի կլինի, եթե Արցախի և Գերմանիայի համալսարանների ուսանողների փոխանակման ծրագիր լինի: Սա դեռ գաղափար է, որ ես ունեմ: Այնքան տաղանդավոր մարդիկ կան, և ես ուզում եմ, որ նրանք գան Եվրոպա, հնարավորություն ունենան մի քանի ամիս անցկացնել մեր համալսարաններում և վերադառնալ:
-Ինչպես հասկացա, Արցախի հետ կապված պլաններ ունեք, Արցախի վերաբերյալ որևէ հավելելու բան ունե՞ք:
- Ես համոզված եմ, որ մենք չենք կարող մարդկանց թողնել մենակ: Մենք պետք է աջակցենք Արցախին, Հայաստանին: Խաղաղ լուծում պետք է լինի: Երիտասարդների համար հնարավորություններ պետք է լինեն: Ես և մեր «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության այլ անդամներ շատ հետաքրքրված ու միանգամայն համոզված ենք, որ պետք է կանգնենք Արցախի ժողովրդի կողքին: Արցախը քրիստոնեության օրրան է, մենք շատ ընդհանուր բաներ ունենք՝ մշակույթը, կրոնը: Կրոնը մեր ընդհանրություններից է, և մենք չպետք է մոռանանք դա:
-Հայաստանը ներկայում ձգտում է ԵՄ երկրներում վիզայի ազատականացման երկխոսություն սկսել, հետաքրքիր է, թե Եվրոպական խորհրդարանը ի՞նչ կարող է անել նպաստելու այս գործընթացին: Ի՞նչ տրամադրություններ կան այս առումով խորհրդարանում:
-Որպես Եվրոպական խորհրդարանի անդամ, կարծում եմ, որ նախքան վիզայի ազատականացումը, ամենակարևորն է աջակցել Հայաստանի կառավարությանը և ժողովրդին: Առաջին հերթին պետք է երիտասարդներին հնարավորություն տալ, նրանց համար ավելի շատ ու ավելի երկարատև աշխատանքի հնարավորություն ստեղծել, որ նրանք ստիպված չլինեն լքել իրենց հայրենիքը, միգրացիայի դիմել: Եվ հետո հաջորդ քայլը կլինի վիզայի ազատականացումը: Երկու տարի առաջ ես Հայաստանում այցելել եմ «ArmTab» ընկերություն, որտեղ աշխատում էին շատ տաղանդավոր երիտասարդներ: Նմանատիպ շատ ընկերությունների կարիք կա թե Հայաստանում, թե Արցախում: Կարծում եմ, որ Եվրոպական խորհրդարանում վիզայի ազատականացման հարցում դեռ վերջնական որոշում չկա, դեռ բանակցությունները շարունակվում են: Սակայն ես կարծում եմ, որ Եվրոպական խորհրդարանի տեսանկյունից շատ կարևոր է՝ աջակցել Հայաստանին` այդ թվում առևտրի համագործակցության համար: Դա երիտասարդների համար հնարավորություն է: Տրամադրությունները խորհրդարանում դրական են, սակայն Եվրոպան դեռ հանդիպում է ապօրինի միգրացիայի ներհոսքին՝ Աֆրիկայից, Ասիայից, շատ երկրներից: Եվ մենք պետք է լուծում գտնենք, թե ով կարող է գալ Եվրոպա, ով՝ ոչ: Հազարավոր մարդիկ են գալիս ու գալիս, և դա չի համակարգվում: Անօրինական միգրացիան մեծ խնդիր է, և ես կարծում եմ, որ նախ այդ խնդիրը պետք է լուծենք:

‘We should stand by the people of Artsakh’ - MEP Lars Patrick Berg
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. Member of European Parliament (MEP) Lars Patrick Berg says he is not concerned about the warnings of Azerbaijan on including him in its “black list” for visiting Artsakh. The MEP says he will visit Artsakh again and is already confident that Artsakh is amazing. Lars Patrick Berg sees a great development potential in Artsakh, is going to raise the Artsakh issue in the European Parliament’s Foreign Affairs Committee which he is a member of. The MEP is confident that he and the Alternative For Germany (AFD) party’s other members should stand together by the people of Artsakh.
MEP Lars Patrick Berg, member of the Alternative For Germany (AFD) party, gave an interview to ARMENPRESS, talking about a number of topics. He recently visited Armenia.
-I know that you visited Artsakh two years ago, had many meetings there. What cooperation prospects do you see between Artsakh and Germany?
-I think Artsakh has a great potential in regards to tourism and agriculture, especially organic agriculture (wine, fruit, vegetables). Last time I was in Artsakh two years ago. I met quite a few entrepreneurs growing wine and organic vegetables, and I think this is a great market, it needs to be supported because people in US, Europe and other countries like to spend more money on organic food. Artsakh is a beautiful country with its mountains, old monasteries, history and nice people. So I think this will also be a topic for the discussion in the European Parliament to push towards better cooperation in regards to tourism. And I think Artsakh is also like a fortress in regards to safeguarding the Christian belief without being negative to people of other beliefs. I think Artsakh is like a fortress, and we need to support Artsakh’s reforms. As for Germany, although I am not a member of the Bundestag, but I think that all together, Armenia is important to Germany in general because from the geopolitical standpoint it’s located in a very important region. As a member of the European Parliament I think it’s important for the Western Europe to support peaceful negotiations and activities to end the conflict, especially in Artsakh, and rising tensions in Turkey and coming from Turkey. I think it’s important to support peaceful activities in the region, to have peace that is very important and create new opportunities for young people.
-As you talked about the conflict, I would like to hear your opinion on the statements of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan who repeatedly stated that the solution of the NK conflict should be acceptable both for the people of Armenia, Artsakh and Azerbaijan, but, unfortunately there are no appropriate reactions from the Azerbaijani side yet. What do you think about this?
-In my personal view it probably takes some time to de-escalate and find a long-lasting solution, it takes a lot of talks and negotiations, and you have to gain trust. If there is no trust, it’s difficult. It takes a long time to solve such a conflict. And I think that the Prime Minister is right, the solution should be acceptable to all of the parties, otherwise there won’t be peace.
-Azerbaijan sometimes includes foreign officials in its so-called “black list” for visiting Artsakh. Did you have any fears while visiting Artsakh?
-Coming back from Artsakh two years ago I received a letter from the Azerbaijani Ambassador in Germany, he complained to the President of the Parliament in Baden-Württemberg, saying that my visit to Artsakh was illegal and that I would be included in the “black list” and can’t enter Azerbaijan anymore. I didn’t reply to that letter, didn’t want to escalate it. But I didn’t fear of visiting Artsakh, I wasn’t afraid, it was a very safe journey and I met lots of nice people, officials, politicians, I met the President, a very skilled and talented man, I met with the foreign minister and lots of students. It’s more important to find a peaceful, lasting solution to this very complex conflict, a peaceful solution that would be beneficial for all the parties. And therefore we need to support Artsakh and Armenia. I was in Stepanakert, that was a very peaceful and a very nice city. I also went to Martakert, met people and also have been not far from the frontline. I felt very very sorry for the people what they have to experience, the children and the women. It’s very important to find a peaceful solution, nobody benefits from the war. I would like to say support with the means I have. I am not a prime minister, I am not a president, I am just an ordinary member of the European Parliament, but I would like to raise the Artsakh issue in the Parliament, being a member of the foreign committee and then will see what will come out of it. I am very positive.
-You have seen all these in Artsakh. What issue do you want to raise in the European Parliament?
-I am the member of the Committees of Human Rights and Foreign Affairs. I would say it’s very important to listen to both sides, and it’s very important to find a solution to strengthen the economic situation in Artsakh. If we don’t, there might be more young people leaving the country. But this is a pity because young talented people need to be in their home country, and I would raise this issue in the Parliament. There are some politicians who are not interested in such topics, but myself and others would be very happy to raise this issue.
-I know that in 2020 an observation group from Germany will be in Artsakh to follow the process of general elections. Who will be in this group? Is the elections of Artsakh are so important for Germany?
-As far as I know the election observation group will put together AFD members, members of the German Bundestag and some state parliaments in Germany. I think it’s very good that there are close ties between Artsakh and the AFD in Germany and in the parliaments. I think it’s very important to show solidarity to Artsakh in regards of self-determination of the people living in Artsakh. I think this is a very good idea because there will be close links between the parliament of Artsakh, some politicians in Artsakh and AFD. Several colleagues of mine and myself have been in Artsakh, colleagues from Artsakh have been in Germany. This is very good as it strengthens the links between the countries and the people. Two years ago I visited the University of Artsakh in Stepanakert. It will be fantastic if there will be a kind of exchange program between the Artsakh University and the university in Germany. It’s still an idea that I have. There are so many talented people, and they need to have an opportunity to come to Europe, spend a few months in our universities and come back with that knowledge.
-As I understood, you have plans with Artsakh. What connects you with Artsakh?
-I am fully convinced that we can’t leave the people for themselves, we need to support Artsakh, we need to support Armenia in every means. There should be a peaceful solution. There must be opportunities for young people. Myself and other members of our party are very interested and are fully convinced that we need  to stand by the people of Artsakh because Artsakh is the cradle of Christianity, so we have lots in common in culture, religion. It is something we have in common, and we mustn’t forget that.
-Currently Armenia is seeking to launch a visa liberalization dialogue with the European Union. It’s interesting to know your opinion on what the European Parliament could do to contribute to this process? What are the moods in the EP in this regard?
-As a member of the European Parliament I think before we have a visa liberalization it is very important to support the government and the people in Armenia, first of all give young people opportunities so that they will not have to leave their own country, to migrate to other countries. And then I think the next step would be the visa liberalization because lots of people in Armenia are very very qualified. Two years ago I visited an ArmTab company in Armenia, lots of young and talented people work there. So we need more companies like this both in Armenia and Artsakh. I think there is still no final solution yet in the European Parliament regarding the visa liberalization, still talks are going on. But as I said I think it’s very important from the perspective of the European Parliament to support Armenia in terms of loans, trade cooperation, to offer young people better opportunities. The moods in the EP are positive, but due to the fact the Europe has been facing and still is facing an inflow of irregular migration from Africa, Asia and many other countries, there is a kind of mood in the EP, especially from conservative groups and politicians that we need to find a solution on who can come to Europe and who can’t. Because thousands of people come in from the whole world, and there is no process in place to coordinate it. Illegal migration is a big issue, so I think we need to solve this first.