Մարտի 1-ի իրադարձությունների հետևանքով տուժածներին հատկացվել է 545 միլիոն ՀՀ դրամի աջակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում 2008 թվականի մարտի 1-2-ը տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով որպես տուժող աջակցություն ստանալու համար մինչև նոյեմբերի 12-ը 63 դիմում է ներկայացվել: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին ասացին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից:
«ՀՀ արդարադատության նախարարություն ներկայացվել է 63 դիմում, որոնցից 45-ը՝ բավարարվել է, 19-ը՝ մերժվել, իսկ 1-ը՝ քննարկման փուլում է:
2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց տրամադրված աջակցության չափը մինչև նոյեմբերի 12-ը կազմում է 545 միլիոն ՀՀ դրամ գումար:
Միևնույն ժամանակ, ՀՀ արդարադատության նախարարի կողմից մինչև նոյեմբերի 12-ը աջակցություն ստանալու իրավունք ունենալու հանգամանքը հաստատված չլինելու հիմքով մերժվել է 19 դիմումատուի դիմում, որից 15-ը՝ 2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ առողջությանը թեթև վնասվածք ստացած լինելու հիմքով, 4-ը՝ աջակցություն ստանալու իրավունք ունենալու հանգամանքը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության հիմքով»,- նշեցին Արդարադատության նախարարությունից:
«2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» օրենքի 2-րդ հոդվածի համաձայն՝ աջակցություն ստանալու իրավունք ունեն՝
1) 2008 թվականի փետրվարի 19-ին Հանրապետության նախագահի ընտրությունների արդյունքների կապակցությամբ բողոքի հավաքները ցրելու գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձը,
2) այն անձը, որի առողջությանը 2008 թվականի փետրվարի 19-ին Հանրապետության նախագահի ընտրությունների արդյունքների կապակցությամբ բողոքի հավաքները ցրելու գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս: Անձի առողջությանը հասցված վնասի բնույթը և ծանրության աստիճանը հաստատվում են դատաբժշկական փորձագետի եզրակացությամբ:
2008 թվականի մարտի 1- 2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության ձևը, չափը և տրամադրման կարգը, ինչպես նաև աջակցության տրամադրման համար դիմումի ձևը, դիմումին կցվող փաստաթղթերի ցանկը և այդ դիմումի քննարկման կարգը սահմանվել է ՀՀ կառավարության 2019 թվականի օգոստոսի թիվ 990-Ն որոշմամբ: Մասնավորապես՝ սահմանվել է, որ տրամադրվող աջակցության ֆինանսավորումն իրականացվում է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով, աջակցության տրամադրման համար դիմումը նախատեսված անձինք անձամբ կամ իրենց ներկայացուցչի միջոցով կարող են ներկայացնել ՀՀ արդարադատության նախարարություն՝ սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո երեք տարվա ընթացքում, ինչպես նաև ամրագրվել է, որ ստացված բոլոր փաստաթղթերի համադրման և գնահատման արդյունքում պարզված հանգամանքների հաշվառմամբ՝ լիազոր մարմինը կկայացնի հետևյալ պատճառաբանված որոշումներից մեկը՝ բավարարել դիմումը և տրամադրել աջակցություն կամ մերժել դիմումը կամ կասեցնել դիմումի քննարկումը: Ընդ որում՝ շեշտվում է, որ դիմումը մերժվում է, եթե չի հաստատվում դիմումատուի՝ աջակցություն ստանալու իրավունք ունենալու հանգամանքը: Լիազոր մարմնի ղեկավարի կողմից դիմումը բավարարելու դեպքում՝ լիազոր մարմինը հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում աջակցության գումարը փոխանցում է դիմումատուի նշած՝ վերջինիս անունով բանկում բացված հաշվեհամարին:

Пострадавшим в результате событий 1 марта было выделено 545 млн драмов
Для получения содействия пострадавшим в результате событий 1 - 2 марта 2008 года в Ереване до 12 ноября было подано 63 заявления. Об этом в ответ на запрос «Арменпресс» сообщили в Министерстве юстиции Армении.
“В Министерство юстиции Армении было представлено 63 заявления, 45 из которых удовлетворены, 19 - отклонены, а 1 - на стадии обсуждения.
Размер материального содействия, предоставленного пострадавшим во время событий 1 - 2 марта 2008 года в Ереване, до 12 ноября составляет 545 млн драмов.
В то же время, 19 заявителям было отказано, на основании того, что права на получение содействия не были подтверждены министром юстиции Армении до 12 ноября. 15 из них были поданы  людьми, которым во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване был причинен вред здоровью легкой тяжести, 4 – не имели документов, подтверждающих право на получение помощи”, - отметили в Министерстве юстиции.
Согласно статье 2 Закона “О содействии лицам, пострадавших во время событий 1 - 2 марта 2008 года в Ереване”, имеют право на получение содействия:
• лица, имеющие статус правопреемника лица, погибшего (умершего) в результате действий по разгону акций протеста в связи с результатами выборов президента республики 19 февраля 2008 года, в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным кодексом РА
• лица, здоровью которых во время действий по разгону акций протеста в связи с результатами выборов президента республики 19 февраля 2008 года был причинен тяжкий вред или вред средней тяжести. Характер и степень тяжести вреда, причиненного здоровью человека, подтверждаются заключением судебно-медицинского эксперта.
Форма, размер и порядок предоставления помощи пострадавшим во время событий 1 - 2 марта 2008 года в Ереване, а также форма заявления о предоставлении помощи, перечень прилагаемых к заявлению документов и порядок рассмотрения этого заявления определен постановлением правительства РА № 990-Н от августа 2019 года. В частности, установлено, что финансирование предусмотренное для предоставления содействия осуществляется за счет средств государственного бюджета РА.  Для получения содействия лица, лично или через своего представителя, могут представить заявление в Министерство юстиции РА в течение трех лет после вступления в силу данного решения. Также закреплено, что с учетом обстоятельств, выявленных в результате сопоставления и оценки всех полученных документов, уполномоченный орган вынесет одно из мотивированных решений - удовлетворить заявление и оказать содействие, или отклонить заявление или приостановить рассмотрение заявления. При этом подчеркивается, что заявление отклоняется, если не подтверждается право заявителя на получение помощи. В случае удовлетворения заявления руководителем уполномоченного органа, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней перечисляет сумму содействия на указанный заявителем счет, открытый на имя последнего в банке.