Կատարը չեղարկում է Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատարի Պետության էմիրի դիվանում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Կատարի Պետության էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի առանձնազրույցը։  «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բարի գալուստ մաղթելով Հայաստանի Հանրապետության նախագահին և ընդգծելով իրենց երկար տարիների անձնական գերազանց փոխհարաբերությունները՝ էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին շնորհավորել է Կատարում Հայաստանի դեսպանության բացման առթիվ` նշելով, որ մեր երկրները հրաշալի հարաբերություններ ունեն։
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել էմիրին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար Կատար մուտքի արտոնագրի պահանջի չեղարկմանը, ինչպես նաև Կատարի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացմանը ցուցաբերած գործուն աջակցության համար։ Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ մուտքի արտոնագրերի պահանջի չեղարկումը դրական կազդի տնտեսական, մշակութային, գիտական, կրթական և հատկապես զբոսաշրջային կապերի հետագա խթանման վրա։
Հայաստանի նախագահն ու Կատարի էմիրն ընդգծել են երկու բարեկամ երկրների միջև փոխգործակցության մեծ ներուժը, հարաբերությունների ընդլայնման ու ամրապնդման կարևորությունը։ Որպես համագործակցության հնարավոր ուղղություններ՝ նրանք նշել են առողջապահության, կրթության, գիտահետազոտական ոլորտները, ինչպես նաև Դոհայում ուսանելու հնարավորությունը։
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ շատ տպավորված է Կատարի հիմնադրամի գործունեությամբ։ «Սա նաև միջազգային կենտրոն է և շատ ընդհանրություններ ունի զարգացման մեր տեսլականի հետ,- նշել է նախագահ Սարգսյանը,- ուստի որոշել ենք ձևավորել համատեղ աշխատանքային խումբ՝ հստակեցնելու համագործակցության ուղղությունները»։
Նախագահն ընդգծել է գիտական, կրթական, տեխնոլոգիական ոլորտներում գործակցության մեծ ներուժի առկայությունը՝ այս համատեքստում նշելով փոխգործակցության հնարավորությունը Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված՝ ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում։

Катар отменяет визы для граждан Армении
В Диване Эмира Государства Катар состоялась беседа президента Республики Армения Армена, находящегося с официальным визитом в Катаре Саркисяна и эмира Катара Тамима бин Хамада Аль Тани. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Пожелав добра президенту Республики Армения,  и подчеркнув их отличные личные взаимоотношения, эмир Тамим бин Хамад Аль Тани поздравил президента с открытием посольства Армении в Катаре, отметив, что у наших стран прекрасные отношения.
Президент Саркисян выразил благодарность эмиру за отмену требования въездной визы в Катар для граждан Республики Армения, а также за действенное содействие, оказанное при открытии посольства Республики Армения в Государстве Катар. Президент выразил уверенность, что отмена визового требования положительно повлияет на дальнейшее стимулирование экономических, культурных, научных, образовательных и особенно туристических связей.
Президент Армении и эмир Катара подчеркнули большой потенциал взаимодействия между двумя дружественными странами, важность расширения и укрепления отношений. В качестве возможных направлений сотрудничества они отметили сферы здравоохранения, образования, научно-исследовательские сферы, а также возможность обучения в Дохе.
Президент Саркисян сказал, что очень впечатлен деятельностью Фонда Катара. “Это также и  Международный центр и имеет много общего с нашим видением развития”, - отметил президент Саркисян, - “Поэтому мы решили сформировать совместную рабочую группу для уточнения направлений сотрудничества”.
Президент подчеркнул наличие большого потенциала сотрудничества в сфере науки, образования, технологий. Он отметил возможность взаимодействия в этом контексте и в рамках президентской инициативы ATOM (Advanced Tomorrow), направленной на развитие новейших технологий и науки в Армении.