Արվեստագետները կհարգեն քանդակագործ Արտո Չաքմաքչյանի հիշատակը նրան նվիրված համերգային ծրագրով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քանդակագործ Արտո Չաքմաքչյանի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու նպատակով նոյեմբերի 19-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը երգիչ, երգահան Վահան Արծրունին կներկայացնի «Կոմիտաս. տասը հայտնություն» երգաշարը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` երեկոյին հանդես կգան Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան), Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և ՀԲԸՄ Նորքի հայորդաց տան «Շողակաթ» մանկական երգչախումբը (խմբավար՝ Կարինե Երզնկյան), ֆլեյտահար Նելլի Մանուկյանը, հոբոյահար Հովհաննես Պապիկյանը, գալարափող կնվագի Մերուժան Տեր-Մինասյանը, իսկ հայկական վիոլա` Գրիգոր Առաքելյանը:
«Բոլորովին վերջերս կյանքից հեռացավ մեծանուն արվեստագետներից մեկը` Արտո Չաքմաքչյանը, որի կյանքը լի էր ինչպես նվաճումներով ու վերելքներով, այնպես էլ` դրամատիկ պահերով: Բազմաթիվ անհարթություններ են եղել Արտո Չաքմաքչյանի և նրա հայրենիքի միջև: Պետական վերահսկողության պատճառով նա մտածել է երկիրը թողնելու և ավելի ազատ պայմաններում ստեղծագործելու մասին»,-համերգի առիթով կազմակերպված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Արա Խզմալյանը:
Նրա խոսքով` նման նախաձեռնությունը, որի հեղինակը Վահան Արծրունին է, առիթ է հարգանքի տուրք մատուցելու արվեստագետի հիշատակին:
«Չաքմաքչյանն արվեստագետ է, որն ամփոփում է ինչպես խորը ազգային արմատները, էությունը, այնպես էլ միջազգային տարբեր դպրոցների, տարբեր ուղղությունների, մեծ մշակույթի ազդեցություններն ու շերտերը: Նա կարողանում էր համադրել ամենն այնպես, որ շատ դժվար էր հստակ սահմանագիծ անցկացնել ազգայինի և միջազգայինի միջև»,-շեշտեց նախարարի տեղակալն ու հավելեց` փոխնախարար Նարինե Խաչատուրյանը աջակիցների հետ քայլեր է ձեռնարկել քանդակագործի ժառանգությունը Հայաստան տեղափոխելու համար:
«Պրինտ ինֆո» հրատարակչության տնօրեն նկարիչ Արամ Մեհրաբյանն էլ պատմեց, որ մի առիթով Չաքմաչյանն ասել է` իր քանդակները դերասաններ են, որոնք խոսում են իր մտքերի մասին:
«Նրանք, ովքեր հնարավորություն են ունեցել զրուցել Արտոյի հետ, կվկայեն, որ դրանք մեծ բավականություն պատճառող զրույցներ են եղել, միևնույն ժամանակ՝ դժվար: Նա ոչ թե խոսում էր, այլ խոսքը վերածում էր հերթական քանդակի, և ստիպված էիր դադար առնել` հասկանալու համար, թե ինչ ասվեց»,-խոստովանեց նկարիչը:
Վահան Արծրունին պատմեց, որ Չաքմաքչյանին հանդիպել է 2004 թվականին Նյու Յորքում: «Մեկ շաբաթ շարունակ նրա հետ շփվելու արդյունքը եղավ այն, որ նա առաջարկեց հետևյալը. ասաց, որ եթե հրատարակեմ «Կոմիտաս. տասը հայտնություն» ալբոմը, ինքը կնկարի գծանկարներ ցանկացած բանաստեղծության համար: Դա տեղի ունեցավ: Ալբոմի յուրաքանչյուր էջին զետեղված են նրա քանդակների պատկերները, գծանկարները: Այս համերգին ներկայացվելու են այն գծագրերը, որոնք Արտոն տրամադրել էր ինձ, և որոնք երբևէ չեն ցուցադրվել»,-եզրափակեց Արծրունին:
Արտո Չաքմաքչյանը հայ ժամանակակից քանդակագործության ամենաերևելի ներկայացուցիչներից մեկն է, որի ստեղծագործություններում կենտրոնական թեմաներ են մարդկային կյանքի դրամատիզմը, տառապանքն ու վիշտը, համամարդկային աղետները, ցեղասպանությունները: Չաքմաքչյանի գործերը ներկայացված են ամբողջ աշխարհում և արժանացել են բարձր գնահատականի:

Искусствоведы память скульптора Арто Чакмакчяна почтят посвященной ему концертной программой
С целью воздать дань уважения памяти скульптора Арто Чакмакчяна 19 ноября в Доме камерной музыки им. Комитаса певец, композитор Ваан Арцруни представит цикл песен “Комитас. Десять откровений.
Как передает Арменпресс, на вечере выступят Государственный камерный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Ваан Мартиросян), детский хор “Шогакат” Первопрестольного Святого Эчмиадзина и “Айордац Туна” (хормейстер Карине Ерзнкян), флейтистка Нелли Манукян, гобоист Ованнес Папикян,  Меружан Тер-Минасян и Григор Аракелян.
“Совсем недавно ушел из жизни один из выдающихся деятелей искусства Арто Чакмакчян, чья жизнь была полна как достижений и подъемов, так и драматических моментов. У Арто Чакмакчяна с родиной было много проблем. Из-за государственного контроля он решил покинуть страну и творить в более свободных условиях”, - сказал на пресс-конференции в связи с концертом заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмалян.
По его словам инициатива концерта, автором которой является Ваан Арцруни, является поводом  дать дань уважения памяти художника.
“Чакмакчян - художник, который обобщал как глубокие национальные корни, сущность, так и влияние различных международных школ, различных направлений, большой культуры. Он мог сопоставить все таким образом, что очень трудно было провести четкую границу между национальным и международным”, - подчеркнул замминистра и добавил, что замминистра Нарине Хачатурян вместе со своми сторонниками предприняла шаги для переноса наследия скульптора в Армению.
Директор издательства “Принт инфо”, художник Арам Меграбян рассказал, что по одному поводу Чакмачян сказал, что его скульптуры - актеры, которые говорят о его мыслях.
“Те, кто имел возможность беседовать с Арто, скажут, что это были беседы, доставляющие большое удовольствие, но в то же время – трудные. Он не просто говорил, а превращал слово в очередную скульптуру, и вынужден был остановиться, чтобы понять, что было сказано”, - признался художник.
Ваан Арцруни рассказал, что встречался с Чакмакчяном в 2004 году в Нью-Йорке. “Результатом общения с ним на протяжении недели стало то, что он предложил следующее: если я издам альбом “Комитас. Десять откровений”, он сам нарисует иллюстрации ко всем стихотворениям. Это случилось. На всех страницах альбома размещены изображения его скульптур, его рисунки. На этом концерте будут представлены и те рисункии, которые Арто предоставил мне, и которые никогда не демонстрировались”, - заключил Арцруни.
Арто Чакмакчян - один из самых видных представителей современной армянской скульптуры, в произведениях которого центральными темами являются драматизм человеческой жизни, страдания и горе, общечеловеческие бедствия, геноцид. Работы Чакмакчяна представлены во всем мире и удостоены высокой оценки.