Վարդավառի փառատոնը Մոսկվայում կայացած «Eventiada» PR միջազգային մրցանակաբաշխության հաղթողներից է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Eventiada» PR միջազգային մրցանակաբաշխությունը. Վարդավառի փառատոնը հաղթողների շարքում է: Հայկական Փի Ար ասոցիացիան Eventiada միջազգային PR մրցանակաբաշխության գործընկերն է, իսկ կազմակերպության նախագահ, ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դոցենտ, բ.գ.թ Աստղիկ Ավետիսյանը ընդգրկված է հեղինակավոր ժյուրիի կազմում:
«Ինձ համար պարտավորեցնող և հրաշալի առիթ էր աշխատել և համագործակցել միջազգային հարթակում հանրային կապերի և հաղորդակցության հեղինակավոր մասնագետների հետ, հրաշալի զգացողություն է, երբ ինքդ ես մրցանակ հանձնում: Մեր կազմակերպությունն արդեն չորրորդ տարին իրականացնում է Հայկական PR մրցանակաբաշխությունը, որն այս տարվա դեկտեմբերին տեղի կունենա, սա շատ լավ առիթ էր, որպեսզի նաև վերջիններիս հրավիրենք Հայաստան»,- Մոսկվայից փոխանցում է Աստղիկ Ավետիսյանը:
«Eventiada IPRA Golden World Awards»-ը Արևելյան Եվրոպայի և կենտրոնական Ասիայի երկրների ամենամեծ միջազգային մրցանակաբաշխությունն է հաղորդակցության ոլորտում։ 2011 թվականից սկսած, IPRA GWA-ի տարածաշրջանային գործընկերը, գնահատում է համաշխարհային բրենդների և առաջատար տեղական կորպորացիաների, կազմակերպությունների լավագույն արշավները։
Հեղինակավոր «Eventiada IPRA GWA» հաղորդակցության միջազգային մրցանակաբաշխությունն իրականացվում է իններորդ անգամ և մասնակցում էին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Հունգարիայի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի, Լիտվայի, Ղազախստանի, Բուլղարիայի, Տաջիկստանի, Սերբիայի, Խորվաթիայի, Էստոնիայի տարբեր ոլորտների կառույցներ՝ ներկայացնելով իրենց կողմից իրականացված լավագույն ծրագրերը:
Հայաստանից ներկայացվել են մի շարք ծրագրեր, սակայն «Երիտասարդություն» բլոկի  տարվա իրադարձություն անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել «Վարդավառ» միջազգային փառատոնը, որը Երիտասարդական ակումբների դաշնության ավանդական ծրագրերից է: Այն ազգային ավանդույթներն ու մշակույթը պահպանելու և փոխանցելու յուրահատուկ հարթակ է. յուրաքանչյուր տարի տեղի է ունենում Վարդավառի օրը՝ Գառնիում և Գեղարդում:

В Москве состоялась церемония вручения международной PR-премии “Eventiada”
Армянская PR ассоциация является партнером Международной PR-премии “Eventiada”, а председатель организации, доцент факультета журналистики ЕГУ, доктор филологических наук  Астхик Аветисян включена в состав авторитетного жюри.
“Это для меня обязывающий и замечательный повод  поработать и взаимодействовать на международной арене общественных связей и коммуникаций с авторитетными специалистами, прекрасное чувство, когда ты сама вручаешь призы. Наша организация уже четвертый год проводит конкурс армянского PR, который состоится в декабре этого года, это был очень хороший повод, чтобы пригласить PR специалистов в Армению”, - передает Астхик Аветисян из Москвы.
“Eventiada IPRA Golden World Awards” - самая престижная международная премия в области связей с общественностью стран Восточной Европы и Центральной Азии. Начиная с 2011 года, региональный партнер IPRA GWA оценивает лучшие кампании мировых брендов и ведущих местных корпораций, организаций.
Престижный международный конкурс “Eventiada IPRA GWA” проводится в девятый раз. В нем принимали участие различные структуры Армении, Азербайджана, России, Венгрии, Беларуси, Украины, Польши, Румынии, Литвы, Казахстана, Болгарии, Таджикистана, Сербии, Хорватии, Эстонии. Они представляли свои лучшие реализованные программы.
Из Армении был представлен целый ряд программ, в номинации ”Событие года” блока “Молодежи” победителем признан международный фестиваль “Вардавар”, который является одной из традиционных программ Федерации молодежных клубов. Это уникальная площадка для сохранения и передачи национальных традиций и культуры. День Вардавара  ежегодно отмечается в Гарни и Гегарде.