Վազգեն Մանուկյանը հայտնել է Հանրային խորհրդից դուրս գալու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը հայտնել է խորհրդից դուրս գալու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Վազգեն Մանուկյանը նամակ է հղել Հանրային խորհրդի անդամներին, որում հայտնել է, որ Հանրային խորհրդում իր գործունեությունը համարում է անիմաստ և դուրս է գալիս խորհրդից, ինչի մասին գրավոր տեղեկացրել է կառավարությանը:
«Իշխանության նպատակը պետք է լիներ հասարակության մեջ առկա ճաքերը մեղմելը, համերաշխության մթնոլորտ ստեղծելը, ժողովրդին համախմբելը: Այդ նպատակի իրականացման համար ամենաարդյունավետ գործիքներից մեկը կարող էր լինել հենց Հանրային խորհուրդը, որի կարևոր գործառույթներից մեկը, համաձայն օրենքի, Կառավարության, պետական կառավարման համակարգի մարմինների և  քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միջև փոխադարձ  վստահության, երկխոսության և գործընկերային հարաբերությունների ձևավորմանը նպաստելն է: Հանրային խորհրդի վերջին նիստին ես Ձեզ ներկայացրեցի, որ մի քանի անգամ փորձել եմ հանդիպել վարչապետի հետ, գտնել համագործակցության եզրեր՝ թուլացնելու հասարակության մեջ առկա լարվածությունը և Հանրային խորհրդի միջոցով կանխելու որոշ քայլեր, որոնք, իմ կարծիքով, վտանգավոր են պետության համար: Գիտեք նաև, որ այդ փորձերն ապարդյուն են անցել:
Մեր վերջին նիստից անցել է որոշակի ժամանակ, և նորից ոչ մի արձագանք: Այս պայմաններում իմ հետագա գործունեությունը Հանրային խորհրդում համարում եմ անիմաստ և դուրս եմ գալիս խորհրդից, ինչի մասին արդեն գրավոր տեղեկացրել եմ կառավարությանը:
Կշարունակեմ պայքարը հանուն մեր պետության և ժողովրդի շահերի, ինչպես պայքարել եմ իմ ողջ կյանքի ընթացքում:
Սիրելի՛ գործընկերներ, շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորիդ: Շատերիդ հետ հետաքրքիր ու դժվարին ճանապարհ ենք անցել դեռևս 2009 թվականից՝ փորձելով  ստեղծել քաղաքակիրթ հարթակ, ձևավորել հանրային նոր մշակույթ, գտնել փոխզիջումային լուծումներ հասարակության ու իշխանության միջև ծագած խնդիրների, վեճերի և լարվածության ժամանակ:
Հուսով եմ, որ Հանրային խորհուրդը կշարունակի պահպանել իր որակը և կշարունակի ծառայել  իր նպատակներին»,- ասված է Հանրային խորհրդի անդամներին ուղղված նամակի մեջ:

Вазген Манукян сообщил о выходе из Общественного совета
Председатель Общественного совета Армении Вазген Манукян заявил о выходе из Совета. Как сообщает Арменпресс, Вазген Манукян направил письмо членам Общественного совета, в котором сообщил, что считает свою деятельность в Общественном совете бессмысленной и выходит из совета, о чем письменно уведомил и правительство.
“Целью властей должно было быть сглаживание трещин в обществе, создание атмосферы солидарности, сплочение народа. Одним из наиболее эффективных инструментов для реализации этой цели мог быть именно общественный совет, одной из важных функций которого, согласно закону, является содействие формированию взаимного доверия, диалога и партнерских отношений между правительством, органами государственной системы управления и институтами гражданского общества. На последнем заседании Общественного совета я представил Вам, что несколько раз пытался встретиться с премьер-министром, найти грани сотрудничества, чтобы ослабить напряженность в обществе и посредством Общественного совета предотвратить определенные шаги, которые, на мой взгляд, опасны для государства. Вы также знаете, что эти попытки остались без результатов.
После нашего последнего заседания уже прошло некоторое время, и вновь нет ответа. В этих условиях свою дальнейшую деятельность в Общественном совете я считаю бессмысленной и выхожу из совета, о чем я уже письменно уведомил и правительство.
Продолжу борьбу во имя интересов нашего государства и народа, как боролся на протяжении всей своей жизни.
Дорогие коллеги, благодарю всех Вас. Со многими из Вас мы прошли интересный и трудный путь, начиная с 2009 года, пытаясь создать цивилизованную платформу, сформировать новую общественную культуру, найти компромиссные решения проблем, споров и напряженности между обществом и властями.
Надеюсь, что Общественный совет сохранит свое качество и продолжит служить своим целям”, - говорится в письме, направленном членам Общественного совета.