Քոչարյանի պաշտպանը դատավոր Դանիբեկյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 12-ին ընթանում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը Աննա Դանիբեկյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել:
Պաշտպանը նշեց, որ դատավոր Դանիբեկյանը կանխակալ բացասական վերաբերմունք ունի տվյալ գործի և, մասնավորապես, Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ։
Խուդոյանի միջնորդությանը միացել են նաև փաստաբանական թիմի մյուս անդամները:
Հայաստանի երկրորդ նախագահը կալանքի տակ է հունիսի 25-ից: Ըստ Datalex դատական տեղեկատվական համակարգի` 2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նրանք այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

Адвокат Кочаряна представил ходатайство о самоотводе судьи Данибекян
12 ноября в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян проходит судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Как сообщает «Арменпресс», адвокат Роберта Кочаряна Ованес Худоян представил Анне Данибекян ходатайство о самоотводе.
Адвокат отметил, что судья Данибекян имеет предвзятое негативное отношение к данному делу и, в частности, к Роберту Кочаряну.
К ходатайству Худояна присоединились и другие члены адвокатской команды.
Второй президент Армении находится под арестом с 25 июня. Согласно судебной информационной системе Datalex по уголовному делу о событиях 1 - 2 марта 2008 года второму президенту РА Роберту Кочаряну, экс-министру обороны РА Микаелу Арутюняну и бывшему заместителю начальника Генштаба ВС РА Юрию Хачатурову за свержение конституционного строя Республики Армения по предварительному сговору с другими лицами предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА.