Փոլ Ռիչարդ Գալագերը Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում այցելեց Գյումրի
ԳՅՈՒՄՐԻ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար Փոլ Ռիչարդ Գալագերը Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում նոյեմբեր 10-ին Գյումրիում էր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝Փոլ Ռիչարդ Գալագերը Գյումրիում հանդիպում ունեցավ հայ կաթողիկե համայնքի ներկայացուցիչների հետ, մասնակցեց Հայ Կաթողիկե Սրբոց Նահատակաց Աթոռանիստ Եկեղեցում ձեռամբ Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հայ կաթողիկեների առաջնորդ Արհ. Տ. Ռաֆայել Արք. Մինասյանի մատուցած սուրբ պատարագին:
Պատարագը մատուցվեց համապատարագությամբ Արհիապատիվ Փոլ Ռիչարդ Գալագերի և Պապական Նվիրակ՝ Արքեպիսկոպոս Խոսե Բեթենկուրի: Պատարագին ներկա էին նաև հայ կաթողիկե թեմի քահանաներ, վարդապետներ:
Պատարագի ավարտին հայ կաթողիկե համայնքի անունից, ողջունելով Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար Փոլ Ռիչարդ Գալագերի այցը Գյումրի, Արհ. Տ. Ռաֆայել Արք. Մինասյանը նշեց, որ սա լավ առիթ է ամբողջ կաթողիկե համայնքի համար՝ լսելու հայրական խոսքը:
Մեկնելով պատարագին ներկայացված Սաղմոսաց գրքի ներկայացված հատվածը՝ Արհիապատիվ Գալագերը նշեց. «Լսելով այս խոսքերը՝ մեր սրտում մղում ենք զգում ուժգին կերպով ապրելու Փրկչի հետ մեր հանդիպումը, որն իր գագաթնակետին հասնում է Սուրբ Պատարագի ծիսակատարության ժամանակ, այս պահն է, որի ընթացքում պետք է որդիական ապավինով հանձնվենք մեր Աստծոն, բայց դրա համար պետք է կառուցենք հիմք…Վատիկանում՝ Պապական պալատների սրահներից մեկում՝ պատին, գրված է «Հավատքով և Աստծո հանդեպ վստահությամբ մարդը ոչնչից չի վախենում և ոչ մի բան չի խոչընդոտում իր ճանապարհին, մինչդեռ մի հավատացյալ մարդ՝ առյուծի քաջությամբ է դիմագրավում դժվարին խոչընդոտներով լի իրականությունները»: Այս խոսքերը, կարծում եմ, շատ լավ են հարմարվում հայ ժողովրդին, որը դարերի ընթացքում քաջությամբ ու վճռականությամբ դիմագրավել է բազմաթիվ տառապանքներ ու փորձություններ»:
Անդրադառնալով Հայաստան կատարած իր այցին՝ Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղարը փոխանցեց Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի ողջույնը նշելով. «Նա ինձ խնդրեց փոխանցել ձեզ, որ աղոթում է ձեր համար, նաև ի հիշատակ ու ի շարունակություն 2016 թվականին Հայաստան կատարած իր ճամփորդության և հատկապես ի հիշատակ այն Սուրբ պատարագի, որ նա այստեղ՝ Գյումրիում, մատուցեց: Սրբազան քահանայապետը, ինչպես հաճախ կրկնում է իր առաքելական կոնդակներում, ձեզանից յուրաքանչյուրին քաջալերում է մասնակցել Ավետարանի շնորհին՝ ուրախությամբ, բերկրանքի մեջ, սրտի մղումով ու Տիրոջ հանդեպ վստահությամբ, որ ապրում ենք ամեն օր: Նա ինձ խնդրել է ներկաներիդ ու ձեր սիրելիներին փոխանցել իր օրհնությունը՝ բոլորիդ հանձնելով սուրբ կույս Մարիամի բարեխոսությանը»:
Ավարտին համայնքի անունից և ի հիշատակ Գյումրի կատարած այցի, Արհ. Տ. Ռաֆայել Արք Մինասյանը Արհիապատիվ Փոլ Ռիչարդ Գալագերին նվիրեց խորհրդանշական սկիհ:

В рамках официального визита  в  Армению Пол Ричард Галлахер посетил Гюмри
Секретарь по связям с государствами Святого Престола Пол Ричард Галлахер в рамках своего официального визита в Армению 10 ноября находился в Гюмри.
Как  передает Арменпресс,  Пол Ричард Галлахер встретился с представителями армянской католической общины в Гюмри и принял участие в Божественной литургии в Соборе Святых Мучеников Армянской Апостольской Церкви – отслуженной  архиепископом Рафаэлем Минасяном  с предстоятелями католических епархий  Армении, Грузии, России и Восточной Европы.
Божественную литургию совершал и архиепископ Пол Галлахер  и  папский нунций - архиепископ Хосе Бетенкур. Духовенство Армянской Католической епархии также присутствовало на литургии.
В завершение Божественной литургии от имени армянской католической общины, приветствующей визит государственного секретаря по связям со Святейшим Престолом Пола Ричарда Галлахера в Гюмри,  архиепископ Рафаэль Минасян отметил, что это хорошая возможность для всей католической общины услышать  слово Отца.
Цитируя  отрывок, представленный в книге Псалмов, архиепископ Галлахер отметил:
«Когда мы слышим эти слова, мы чувствуем в наших сердцах стремление ко  встрече со Спасителем, которая достигает своего апогея во время литургии Святой Литургии, это тот момент, когда мы должны предаться Богу, нашему сыну, но для этого мы должны создать основу... В Ватикане, в одном из залов Папского дворца, на стене написано: "С верой и уверенностью в Боге никто ничего не боится, и ничто не мешает ему, а верующий с мужеством льва сталкивается с реальностью, полной трудных препятствий".
Эти слова, я думаю, очень  прекрасно приложимы  к армянской нации, которая на протяжении веков переживала многие невзгоды и испытания с мужеством и решительностью».
Ссылаясь на свой визит в Армению, министр по связям с государствами Святого Престола передал приветствие Папы Римского Франциска:
«Он попросил меня донести до вас, что он молится за вас, также в память и в продолжение своего путешествия в Армению в 2016 году, и особенно в память о Священной литургии, которую он совершил здесь, в Гюмри. Понтифик, как он часто повторяет в своих Апостольских Кондаках, призывает каждого из вас делиться Евангельской благодатью с радостью, благостью, душевным теплом и уверенностью в Господе, что мы переживаем ежедневно. Он попросил меня передать свое благословение присутствующим и вашим близким, передав вас всех на заступничество Девы Марии».
От имени общины и в память о посещении Гюмри, архиепископ  Рафаэл   Минасян подарил архиепископу Полу Галлахеру символический Потир.