ՀՀ ԱԳ նախարարը Պոլ Ռիչարդ Գալագերի հետ քննարկել է Հայաստանի ու Սուրբ Աթոռի հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու և առավել խորացնելու Սուրբ Աթոռի հետ սերտ համագործակցությունը ու գործընկերությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 9-ին Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար, արքեպիսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին հարաբերությունների նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով` Գալագերի այցը ևս մեկ կարևոր քայլ է Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև զարգացում ապրող երկկողմ հարաբերություններում:
«Ուրախ եմ, որ մենք պահպանում ենք երկկողմ բարձրաստիճան այցերի դինամիկան: Գալագերն իր մեծ ավանդը ունի ինչպես հայ-վատիկանյան միջպետական հարաբերությունների խորացման գործում, այնպես էլ առհասարակ միջազգային հարաբերություններում: Պետք է նշել, որ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը նաև Նորին Սրբության անձնական բարձր շահագրգռվածության արդյունք է, որի համար Հայաստանը երախտապարտ է»,- ընդգծեց Մնացականյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ևս մեկ անգամ հաստատեց Հայաստանի շահագրգռվածությունը խորացնելու հարաբերությունը Սուրբ Աթոռի հետ, որոնք հիմնված են ընդհանուր արժեհամակարգի ու միջազգային հարաբերությունների խնդիրների վերաբերյալ համընկնող մոտեցումների վրա:
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար, արքեպիոսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերի հետ հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել միջազգային և տարածաշրջանային արդի հարցերին, փոխադարձաբար ներկայացվել են դրանց հասցեագրման ուղղությամբ երկու պետությունների դիրքորոշումները և մոտեցումները:
«Մեր քաղաքական օրակարգում է Մերձավոր Արևելքում կրոնական փոքրամասնությունների, քրիստոնյաների պաշտպանության հարցերը, քրիստոնեական պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը»,- ասաց Մնացականյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները և այդ առնչությամբ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումները և մոտեցումները:
Որպես միջազգային հարթակում ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման օրակարգի առաջամարտիկ՝ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի դիվանագետներն անդրադարձել են նաև այդ օրակարգի շրջանակներում ձեռնարկվող քայլերին և առկա մարտահրավերներին:
«Ընդգծեմ, որ պաշտոնական Երևանը և հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Հռոմի սրբազան քահանայապետին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման սկզբունքային ու միանշանակ ուղերձի համար: Այդ հանցագործության աներկբա դատապարտումը կարևոր է ոչ միայն ճշմարտության ու պատմական արդարության տեսակետից, այլև մեծ ներդրում է ապագա նմանօրինակ ոճրագործությունների կանխարգելման և ազգերի ու պետությունների միջև հարատև համերաշխությանը հասնելու համար»,- շեշտեց Մնացականյանը:
ԱԳ նախարարը գործընկերոջը նաև ներկայացրել է Հայաստանի ներկայիս ներքաղաքական օրակարգը և կառավարության աշխատանքը ուղղված երկրի բարեփոխումները:
Սուրբ Աթոռի պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար, արքեպիսկոպոս Պոլ Ռիչարդ Գալագերն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև երկկողմ հարաբերությունները ավելի երկար պատմություն ունեն, հատկապես այն պատճառով, որ Հայաստանը առաջին քրիստոնեական երկիրն է աշխարհում:
«Ուրախ եմ փոխանցել Նորին Սրբություն Պապ Ֆրանցիսկոսի ողջույնը Հայաստանի իշխանություններին, ինչպես նաև իր հավաստիքը և աղոթքը հայ ժողովրդի հետագա զարգացման, խաղաղության և ներդաշնակության համար: Այս այցը նպատակ ունի արտահայտել բարեկամությունը, որը բնորոշում է մեր երկկողմ հարաբերությունները: Երկկողմ հարաբերությունները Հայաստանի Հանրապետության և Սուրբ Աթոռի միջև հաստատվել են 1992 թվականի մայիսին, բայց շփումները մեր միջև ավելի երկար պատմություն ունեն, հատկապես այն պատճառով, որ Հայաստանը առաջին քրիստոնեական երկիրն է աշխարհում»,- ընդգծեց Գալագերը:
Արքեպիսկոպոսի կարծիքով` երկու երկրների հարաբերությունները շատ ավելի լայն են և ընդգրկուն:
«Այն ներառում է բարեգործության և սոցիալական աջակցություն, մշակութային ծրագրեր, հաճախակի տեղի ունեցող երկկողմ խորհրդակցություններ, որոնք վերաբերում են տարածաշրջանային հարցերին և ավելի լայն միջազգային հարաբերություններին»,- եզրափակեց Գալագերը:

Министр ИД РА и Пол Ричард Галлахер обсудили отношения Армении и Святого Престола
Армения привержена продолжению и углублению нашего партнерства и партнерства со Святейшим Престолом.
Как передает Арменпресс, об этом сказал министр иностранных дел Зограб Мнацаканян9 ноября в ходе совместной пресс -конференции с секретарем по связям с государствами Святого Престола архиепископом Полом Ричардом Галлахером.
По словам министра иностранных дел РА, визит Галлахера является еще одним важным шагом в развитии двусторонних отношений между Арменией и Святым Престолом.
«Я рад, что мы поддерживаем динамику двусторонних визитов на высоком уровне.Галлахер внес значительный вклад как в углубление армяно-ватиканских межгосударственных отношений, так и в международные отношения в целом.Следует отметить, что высокий уровень двусторонних отношений между Арменией и Святым Престолом также является результатом личных интересов Его Святейшества, за что Армения весьма признательна», - подчеркнул Мнацаканян.
Министр иностранных дел Армении подтвердил заинтересованность Армении в углублении отношений со Святым Престолом на основе созвучных подходов к общим ценностям и вопросам международных отношений.
В ходе встречи с министром иностранных дел РА ЗограбомМнацаканяном и секретарем по связям с государствами Святого Престола архиепископом Полом Ричардом Галлахером были затронуты международные и региональные вопросы, а также изложены позиции и подходы двух государств.
«Наша политическая повестка включает вопросы защиты религиозных меньшинств, христиан, сохранения христианского исторического и культурного наследия на Ближнем Востоке», - сказал Мнацаканян.
Министр иностранных дел Армении также представил последние события в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и принципиальные позиции и подходы Армении в этом отношении.
Будучи в авангарде повестки по предотвращению геноцида и преступлений против человечества на международной арене, дипломаты Армении и Святого Престола также обсуждали вопросы о предпринятых шагах и проблемах, находящихся в рамках этой повестки.
«Я хотел бы подчеркнуть, что официальный Ереван и армянский народ благодарны Его Святейшество Понтифику за принципиальное и однозначное послание о признании Геноцида армян.Безоговорочное осуждение этого преступления важно не только с точки зрения истины и исторической справедливости, но также является большимвкладом в предотвращение подобных преступлений в будущем и достижение прочной солидарности между нациями и государствами», - подчеркнул Мнацаканян.
Министр иностранных дел также представил своему коллеге текущую внутриполитическую повестку дня и работу правительства, направленные на реформы в стране.
Со своей стороны, секретарь по связям с государствами Святого Престола, архиепископ Пол Ричард Галлахеротметил, что двусторонние отношения между Арменией и Святым Престолом имеют более давнюю историю - особенно потому, что Армения является первой христианской страной в мире.
«Я рад передать приветствия Его Святейшества Папы Франциска властям Армении, а также его заверения и молитву за дальнейшее развитие, мир и гармонию армянского народа.Цель этого визита - выразить дружбу, которая характеризует наши двусторонние отношения.Двусторонние отношения между Республикой Армения и Святым Престолом были установлены в мае 1992 года, но контакты между нами имеют более давнюю историю, особенно потому, что Армения является первой христианской страной в мире », - подчеркнул Галлахер.
По словам архиепископа, отношения между двумя странами гораздо шире и более инклюзивны.
«Это включает в себя благотворительную и социальную поддержку, культурные программы, часто проводимые двусторонние консультации по региональным вопросам и более широкие международные отношения», - заключил Галлахер.