Դիվանագիտական ծառայությունը պետք է օգնի մեր պետությանը՝ ավելի լավ հասկանալու աշխարհը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի հիմնադրման 10-ամյակին և երիտասարդ դիվանագետների երդման արարողությանը:
Վարչապետը նախ շրջայց է կատարել դիվանագիտական դպրոցում, ծանոթացել
դպրոցի տասնամյա գործունեությանը և միջազգային հարաբերություններում Հայաստանի Հանրապետության ներգրավմանը նվիրված ցուցանմուշներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին Դիվանագիտական դպրոցի հոբելյանի կապակցությամբ և նշել, որ հայտնի ու հին հասկացությունների նշանակությունները ժամանակակից աշխարհում նոր նրբերանգներ են ստանում և  կարևոր է, որպեսզի ժամանակ առ ժամանակ արձանագրենք, թե ինչ ակնկալիք և պահանջ ունենք մեր դիվանագիտական ծառայությունից, դիվանագետներից:
«Այժմ այնպես է ստացվել, որ եթե դիվանագիտություն ասելով հասկանանք զուտ արտաքին կապերը, ապա կպարզենք, որ դրանով պետական բոլոր կառույցներն են զբաղվում, ընդհուպ քաղաքապետարանները և գյուղապետարանները, որովհետև հիմա աշխարհում շփումների շրջանակը շատ է լայնացել: Մի ժամանակ էր, որ օտարերկրացի հիմնականում տեսնում էին դիվանագետները և օտարերկրացիների հետ շփվում էին հիմնականում դիվանագետները:
Եվ ուրեմն, նոր պայմաններում ո՞րն է դիվանագիտական համակարգի ամենամեծ ծառայությունը: Իմ համոզումն այն է, որ դիվանագիտական ծառայությունը պետք է օգնի մեր պետությանը, մեր ժողովրդին, որպեսզի աշխարհն ավելի լավ հասկանա մեզ և մենք ավելի լավ հասկանանք աշխարհը, որովհետև մեծապես սրանով է պայմանավորված, թե մենք ինչքանով համահունչ կլինենք այն պրոցեսներին, ինչքանով համահունչ կլինենք այն զարգացումներին, որոնք տեղի են ունենում աշխարհում, այն դեպքում, երբ այդ պրոցեսները համապատասխանում են մեր ազգային ու պետական շահերին, և ինչքանով կկարողանանք ճանաչել այդ պրոցեսներն ու կառավարել մեր շահերն այն դեպքում, երբ այդ գլոբալ պրոցեսները մեր շահերին հակադրվում են»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, այս առումով կարևոր է, որպեսզի մեր դիվանագիտական կրթությունը շրջանավարտներին տա աշխարհը, սեփական երկիրը և ժողովրդին ճանաչելու ավելի մեծ հմտություն: Հետևաբար, կառավարության ղեկավարի կարծիքով, վկայականները, դիպլոմները պետք է ոչ թե ընկալել որպես վկայություն, որ ունենք բավարար չափով գիտելիքներ, այլ վկայություն այն բանի, որ ունենք բավարար հմտություններ՝ զարգացող աշխարհում իմանալու այն ամենը, ինչ կապահովի մեզ ստանալ տեղեկատվություն, ունենալ կարողություն, հաղորդակից լինել այն գիտելիքին, հմտություններին և հատկություններին, որոնք ամեն օր տեղի են ունենում փոփոխվող աշխարհում:
«Այս առումով, կարծում եմ՝ հենց սա պետք է նկատի ունենանք, երբ ասում ենք, որ մեր պետությունը, երկիրը և ժողովուրդը պետք է լինեն մրցունակ: Մենք պետք է կարողանանք ժամանակակից աշխարհում ունենալ մեր տեղը, մեր ինքնությունը, պաշտպանել, պահպանել, զարգացնել մեր ինքնությունը: Եվ զարգացում ասելով՝ ես նկատի ունեմ հետևյալը. մեր հազարամյա պատմության մեջ հաջողված կարելի է համարել այն հատվածները, որտեղ մենք ոչ թե լուսանցքում ենք եղել, այլ եղել ենք աշխարհի մաս: Այդ աշխարհի ոչ բոլոր երևույթների հետ լինելով համաձայն, այդ աշխարհի ոչ բոլոր երևույթները մեզ համար համարելով ընդունելի, բայց այնուամենայնիվ, աշխարհի մաս լինելը և այս զգացողությամբ ոչ միայն ինքներս մեզ համակրելը, այլև ուրիշներին համակրելը, կարծում եմ՝ մեր մրցունակության բարձրացման ամենակարևոր ճանապարհն է:
Ահա այս գործոնն է, որ դիվանագիտությունը, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը, դիվանագիտական ծառայությունը, իսկապես շատ մեծ և տանող դերակատարում ունի: Ես ուզում եմ բոլորիդ հաջողություն մաղթել այս առաքելության իրականացման գործում: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ դիվանագիտական դպրոցին 10-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և բոլոր շրջանավարտներին՝ դիվանագիտական ծառայության նոր փուլ, կամ գիտելիքի ձեռք բերման նոր փուլ մուտք գործելու կապակցությամբ»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:

Дипломатическая служба должна помочь нашему государству и народу лучше понять мир: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в праздновании 10-летия создания Дипломатической школы министерства иностранных дел и церемонии присяги молодых дипломатов.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян сначала прошелся по зданию Дипломатической школы, ознакомился с экспонатами, посвященными десятилетней деятельности школы и участия Республики Армения в международных отношениях.
Никол Пашинян поздравил присутствующих с юбилеем Дипломатической школы и отметил, что значения старых и известных понятий приобретают новые оттенки в современном мире, и важно время от времени фиксировать ожидания и требования к нашей дипломатической службе и дипломатам.
Сейчас получается так, что если мы будем под дипломатией понимать исключительно внешние связи, то мы обнаружим, что ею занимаются все государственные структуры, в том числе мэрии и сельские администрации, поскольку круг контактов в мире сейчас очень расширился. Было время, когда с иностранцами в основном встречались дипломаты, с иностранцами в основном общались дипломаты.
Какова же основная задача дипломатической системы в новых условиях? По моему убеждению, дипломатическая служба должна помогать нашему государству, нашему народу, чтобы мир мог лучше понимать нас, и мы лучше понимали мир, потому что этим во многом обусловлено, насколько мы будем созвучны процессам, насколько мы будем созвучны событиям, которые происходят в мире в тех случаях, когда эти процессы соответствуют нашим национальным и государственным интересам, и в какой степени мы можем понять эти процессы и управлять нашими интересами в тех случаях, когда эти глобальные процессы противоречат нашим интересам”, - отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, в этой связи важно, чтобы наше дипломатическое образование давало выпускникам больше возможностей познавать мир, свою страну и народ. Следовательно, по словам главы правительства, сертификаты и дипломы должны восприниматься не как свидетельство того, что мы обладаем достаточными знаниями, а как свидетельство того, что мы обладаем достаточными навыками, чтобы в развивающемся мире узнать все то, что позволит нам получать информацию, иметь возможность, приобщиться к знаниям, навыкам и качествам, которые происходят каждый день в меняющемся мире.
В этой связи я думаю, что именно это мы должны учитывать, когда говорим, что наше государство, страна и народ должны быть конкурентоспособными. Мы должны суметь занять свое место в современном мире, сохранить свою идентичность, развивать свою идентичность. И под развитием я имею в виду следующее: в нашей многовековой истории мы можем считать успешными те периоды, когда мы были не на обочине, а были частью мира. Думаю, будучи согласными не со всеми явлениями этого мира, считая приемлемыми для себя не все явления, однако, тем не менее, быть частью мира и с этим чувством симпатизировать не только самим себе, но и другим, - важнейший путь повышения нашей конкурентоспособности.
В этом отношении дипломатия, внешняя политика, дипломатическая служба играют очень важную и ведущую роль. Я желаю вам всего наилучшего в исполнении этой миссии. Я еще раз поздравляю Дипломатическую школу с 10-летием и всех выпускников с переходом на новый этап дипломатической службы или переходом на новый этап приобретения знаний”, - отметил премьер-министр Пашинян.