«Իմ քայլը» խմբակցության փակ նիստին քննարկվել է Հանրային խորհրդի գործունեության վերաբերյալ հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտվեց Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության գրասենյակում անցկացված «Իմ քայլը» խմբակցության փակ նիստը, որին ներկա էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ մասնակից պատգամավորների կողմից հնչել են ամենատարբեր հարցեր մի շարք ոլորտներից: Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք Հանրային խորհրդի գործունեության վերաբերյալ հարց հնչել է, Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ եղել է կարծիքների փոխանակում:
«Ես դուրս չեմ եկել մի սենյակից, որտեղ որոշումներ են կայացվում: Այնտեղ հարցեր են հնչել և կարծիքներ են փոխանակվել: Հանրային խորհրդի մասով հարց հնչեց, եղավ արձագանք: Ես անձամբ ունեմ իմ կարծիքը, կարող եմ ասել, որ Հանրային խորհուրդն անիմաստ կառույց է: Վարչապետը ներկայացրել է նաև իր տեսակետը, ինչը ճիշտ չէ, որ հիմա ես ասեմ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Արդյո՞ք Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը հրաժարական կտա հարցին Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց հարցով.
«Իսկ  ինչո՞ւ պետք է Արայիկ Հարությունյանը հրաժարական տա: Եթե ինչ-որ մարդիկ պետք է որոշեն, թե որ ներկայացումն է լավը, որը վատը, ապա մենք որևէ բանի չենք հասնի: Մեկին կլկլոց է դուր գալիս, դա չի համարում թուրքական, երգերը դնում է իր սոցիալական էջի պատին, հետները նկարվում ու գրում՝ ախպերս… գիտեք, ավելի կարևոր թեմաներ կան, քան որ փորձում են դաշտ գցել այս հուզական թեմաները: Խնդրում եմ մանր, էժան հնարքներին մի տրվեք էլ: Վերջին շրջանում մեզ վերագրում են բազմաթիվ բացասական բաներ, ասելով, թե մենք սատանայապաշտ ենք և այլն: Այդ ամենը հաջողությամբ չի ավարտվելու: ՀՀ քաղաքացին գիտի, որ փող են տալիս, որ մեզ վարկաբեկեն, ասում եմ՝ չի ստացվելու»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Հանրապետության հրապարակի մետրոյի դիմացի շատրվանների մոտ տեղի էր ունեցել «ՀուԶԱՆՔ ուԶԱՆԳ» ներկայացումը. այն կատարողական արվեստի նախագիծ է, որը սինթեզում է ժամանակակից պարն ու պոեզիայի ռիթմը: Ներկայացումը քննադատությունների առիթ էր դարձել, շատերը այն չեն ընդունել:

На закрытом заседании фракции “Мой шаг” обсужден вопрос деятельности Общественного совета
В офисе партии “Гражданский договор” завершилось закрытое заседание парламентской фракции “Мой шаг”, на котором присутствовал премьер-министр Армении, член правления партии Никол Пашинян. Как сообщает Арменпресс, вице-спикер НС Армении Ален Симонян сказал журналистам, что депутаты подняли различные вопросы из разных областей. Журналисты поинтересовались, был ли обсужден вопрос о деятельности Общественного совета. Ален Симонян отметил, что состоялся обмен мнениями.
“Я вышел не из комнаты, где принимаются решения. Там были озвучены вопросы и состоялся обмен мнениями. Был озвучен вопрос об Общественном совете, и была реакция. У меня лично есть свое мнение, могу сказать, что Общественный совет - бесполезная структура. Премьер-министр также представил свою точку зрения, которую я сейчас не могу озвучить, так как это будет неправильно”, - сказал Ален Симонян.
На вопрос, уйдет ли в отставку министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, вице-спикер ответил вопросом:
“Почему Араик Арутюнян должен уйти в отставку? Если кто-то должен решать, какое представление хорошо, а что плохо, мы ничего не добьемся. Кому-то нравится некачественная музыка (рабис), он не считает это турецким, он делится этими песнями на своей странице в социальной сети, фотографируется с исполнителем и подписывает: мой братан... Вы знаете, есть более важные темы, чем эти эмоциональные темы. Пожалуйста, не поддавайтесь на маленькие, дешевые трюки. В последнее время нам приписывается много негативного, говорят, что мы сатанисты и так далее. Все это не закончится успехом. Гражданин Армении знает, что платят деньги, чтобы дискредитировать нас, и я говорю, что это им не удастся”, - сказал Ален Симонян.
Около входе станции метро “Площадь Республики” состоялось представление, которое представляло из себя синтез ритмов танцев и поэзии. Представление стало поводом для критики, многим оно не понравилось.