Ուսուցչի մեկ դրույքի նվազագույն աշխատավարձը սահմանվում է 108 հազար դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության որոշմամբ հանրակրթական դպրոցների ֆինանսավորման գործող բանաձևը կփոխվի: Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ ըստ գործող բանաձևի՝ դպրոցների տարեկան հասանելիք գումարը որոշվում է սովորողների թվից կախված:
«Սա նպատակ է ունեցել խթանել դպրոցների միջև մրցակցությունը, սակայն հաշվի չի առնվել այն, որ դպրոցների մի մասը միակն են բնակավայրում, և սովորողների թիվը պայմանավորված է հենց դպրոցի սպասարկման տարածքի բնակիչների թվով ու նրանք մրցակցությունից դուրս են: Այս պարագայում փոքր թվով սովորողներ ունեցող դպրոցներին հատկացվող գումարը նրանց չի բավարարում և վերաբաշխման անհրաժեշտություն է առաջանում: Սա տարիներ շարունակ արել են մարզպետարանները և Երևանի քաղաքապետարանը: Այսինքն, խոշոր դպրոցների փողից վերցրել և հատկացրել են փոքր դպրոցներին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով, նոր փոփոխություններով առաջարկվում է փոքր համակազմ ունեցող, թերհամալրված դպրոցների գումարը հաշվարկելիս հիմք ընդունել նաև դասարանների թիվը, ինչով պայմանավորված է ծախսերի հիմնական մասը: Ըստ նախարարի, թերհամալրված են համարվում տարրական դպրոցը մինչև 72 սովորող, հիմնական դպրոցը՝ մինչև 100 սովորող, միջնակարգ դպրոցը՝ մինչև 207 սովորող, վարժարան և ավագ դպրոցը՝ մինչև 135 սովորող:
«Շատ դպրոցներ չեն կարողանում ապահովել ուսուցիչների վարձատրությունը՝ բյուջեով նախատեսված ցուցանիշներին համապատասխան: Սույն իրավական ակտով առաջարկվում է թերկոմպլեկտավորված դպրոցների ֆինանսավորման բանաձևում նախատեսել նաեւ նոր փոփոխական՝ դասարանների թիվը: Այս մոտեցումը թույլ կտա. այն դեպքերում, երբ մենք ստիպված ենք պահել փոքր թերկոմպլեկտավորված դպրոց, հատկացնել բավարար գումարը՝ հոգալու դպրոցի նվազագույն ծախսերը, ներառյալ՝ ուսուցիչների աշխատավարձը, վերացնել մարզի կտրվածքով միջոցների վերաբաշխման անհրաժեշտությունը, պետական մակարդակով սահմանել ուսուցչի նվազագույն աշխատավարձի չափը:
Թերկոմպլեկտավորված համարվում են դասարանում սովորողների առավելագույն թվի կեսից պակաս, մինչև նորմատիվային թվով դասարաններ ունեցող դպրոցները: Առանձին գործող ավագ դպրոցների համար որպես դասարանների նորմատիվային թիվ վերցված է 9-ը՝ նկատի ունենալով, որ այդ դպրոցներում ենթադրվում է 3 հոսքերի առկայություն»,- ասաց նախարարը:
Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ սահմանվել է ուսուցչի մեկ դրույքի նվազագույն աշխատավարձը՝ 108 հազար դրամ, սակայն այն կարող է հասնել մինչեւ 125 հազարի:
Նախարարը հավելեց, որ եթե ամեն տարի ուսուցիչների աշխատավարձը 10 տոկոսով ավելանա, ապա 4 տարի հետո այն կհասնի մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ մակարդակին՝ տարեկան կտրվածքով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ նվազագույն աշխատավարձ ներդնելով գործնականում Երևանում ու հեռավոր գյուղում գործող դպրոցների ուսուցիչները նվազագույն մեկ դրույքի համար նույն աշխատավարձն են ստանալու:
Արայիկ Հարությունյանը պարզաբանեց, որ եթե դպրոցը շատ աշակերտ ունի, ուսուցիչների աշխատավարձը կարող է հասնել 150-160 հազար դրամի:
«Այս հարցը ինչ-որ ձևով պետք է լուծել, դպրոցն էլ հո բնակարան չի՞, որ Երևանի կենտրոնում ավելի թանկարժեք լինի: Եթե աշակերտների թվով պայմանավորված դրույքը փոխվում է, ապա որակյալ մասնագետները կգան մեծ դպրոցներ, դա էլ իր հերթին կբերի աշակերտների հոսք և մենք դիսբալանս կունենանք»,- ասաց վարչապետը:

Минимальная заработная плата за одну ставку учителя устанавливается в размере 108 тысяч драмов
Правительство Армении изменит действующую формулу финансирования общеобразовательных школ. Как сообщает «Арменпресс», министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян отметил, что согласно действующей формуле, сумма, выделяемая школе на один год, определяется в зависимости от числа учащихся.
“Это преследовало цель стимулировать конкуренцию между школами, однако не было учтено то, что некоторые школы единственные в районе, и число учащихся обусловлено числом жителей зоны обслуживания школы, и они вне конкуренции. В этом случае сумма, выделяемая школам с небольшим числом учащихся, не удовлетворяет их и возникает необходимость перераспределения. Это на протяжении многих лет делали областные администрации и мэрия Еревана. То есть, брали деньги крупных школ и выделяли их малым школам”, - сказал министр.
По словам Араика Арутюняна, новыми поправками предлагается при расчете суммы для неукомплектованных школ принимать за основу также число классов, чем обусловлена основная часть расходов. По словам министра, неукомплектованными считаются школы, в которых количество учащихся начальной школы до 72, основной школы - до 100, средней школой - до 207 учащихся, гимназий и старшей школы - до 135 учащихся.
“Многие школы не могут обеспечить зарплату учителей в соответствии с показателями, предусмотренными бюджетом. Данным правовым актом предлагается предусмотреть в формуле финансирования неукомплектованных школ также и новые параметры - число классов. Этот подход позволит: в тех случаях, когда мы вынуждены иметь малую неукомплектованную школу, выделить достаточную сумму для покрытия минимальных расходов школы, включая зарплату учителей, устранить необходимость перераспределения средств в разрезе области, на государственном уровне установить размер минимальной зарплаты учителя.
Неукомплектованными считаются школы  с числом учащихся в классе, менее половины максимальной нормы и нормативного числа классов. Для отдельных старших школ в качестве нормативного числа классов взято 9 классов, имея в виду, что в этих школах предполагается наличие 3 потоков” - сказал министр.
По словам Араика Арутюняна, установлена минимальная зарплата одного учителя - 108 тысяч драмов, однако она может достигать и 125 тысяч. Министр добавил, что если ежегодно зарплата учителей будет увеличится на 10%, то через 4 года она достигнет уровня ВВП на душу населения в годовом разрезе.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что, с повышением минимальной зарплаты, учителя  Еревана и отдаленных сел практически получат ту же зарплату за минимальную ставку. Араик Арутюнян пояснил, что если в школе много учеников, зарплата учителей может достичь и 150 - 160 тысяч драмов.
“Этот вопрос надо решить каким-то образом, школа же не квартира, чтобы в центре Еревана было дороже. Если в зависимости от количества учеников ставка меняется, то квалифицированные специалисты пойдут в большие школы, это, в свою очередь, приведет к перетоку учеников, и у нас будет дисбаланс”, - сказал премьер-министр.