Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության աշխատակազմի թիվը կրճատվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության աշխատակազմի թիվը կառավարության կառուցվածքի փոփոխություններով կրճատվել է միավորման արդյունքում: 2020-ի բյուջեով աշխատակիցների վերջնական թիվը 313 է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում 2020-ի բյուջեի մասին օրենքի նախնական քննարկմանն ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը` պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին:
«Նախարարության աշխատակազմի թիվը միավորումից հետո պակասել է, վերջնական թիվը 2020 թվականի բյուջեով 313 է` մոտ 100 հոգով պակաս, սակայն սա միայն առաջնային փուլում է: Մենք կրճատում չենք արել ըստ ճաշակի, ստորաբաժանումները կրճատվում են, եթե կա այլ ստորաբաժանում, որը կկատարի նրանց ֆունկցիոնալ պարտավորությունները»,-ասաց նախարարն ու հավելեց` ամեն ինչ արվում է տրամաբանության շրջանակում, օպտիմալացումը դինամիկ գործընթաց է, որը շարունակվում է:
Պապիկյանը նշեց, որ 2020-ի բյուջեի նախագծով նախարարության համար նախատեսված է շուրջ 23 ծրագիր` 127 միջոցառումներով: Դա ընդհանուր առմամբ կազմում է 353 մլրդ 477 մլն 990 հազար դրամ:
Կառավարության կառուցվածքի փոփոխություններով նախկին Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը միացվել է Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությանը ՝ վերջինս վերանվանելով Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն: Դրան փոխանցվել են նաև Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից իրականացվող տրանսպորտի (այդ թվում՝ ճանապարհների) ոլորտին առնչվող բոլոր լիազորությունները և գործառույթները:

Сократилось число сотрудников Министерства территориального управления и инфраструктур
Число сотрудников Министерства территориального управления и инфраструктур РА с изменениями структуры правительства, в результате объединения сократилось. Как передает «Арменпресс», об этом в ходе предварительного обсуждения в постоянных комиссиях НС Армении  бюджета на 2020 год сказал министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, отвечая на вопрос депутата фракции “Процветающая Армения” Сергея Багратяна.
“Число сотрудников министерства после объединения сократилось. Окончательная цифра по бюджету 2020 года составляет 313 человека, что на 100 человек меньше, однако это только на первичном этапе. Мы не сокращали по желанию. Подразделения сокращаются, в случае если есть другое, которое выполнит их функциональные обязательства”, - сказал министр и добавил, что все делается в рамках логики, оптимизация - это динамичный процесс, который продолжается.
Папикян отметил, что проектом бюджета на 2020 год для министерства предусмотрено около 23 программ со 127 мероприятиями. В общей сложности это составляет 353 млрд 477 млн 990 тысяч драмов.
С изменением структуры правительства прежнее Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов присоединилось к Министерству территориального управления и развития. Оно было переименовано в Министерство территориального управления и инфраструктур. Министерству были переданы также все полномочия и функции, связанные со сферой транспорта (в том числе и дорог), осуществляемые Министерством транспорта, связи и информационных технологий.