Բյուջեից ԱԻՆ-ին տրամադրվող գումարը կաճի. փրկարար ծառայողների դրամական խրախուսանքները կավելանան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 2020-ի պետական բյուջեից արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը կհատկացվի ավելի քան 2 մլրդ դրամով ավելի գումար: Փրկարար ծառայողների աշխատավարձերի հավելավճարները կավելանան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներին հայտնեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Արա Նազարյանը:
«2020-ին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը պետբյուջեից նախատեսվել է հատկացնել 15 մլրդ 184 մլն դրամ, որը 2019-ի համեմատ ավելի է 2 մլրդ 215 մլն դրամով կամ 17.2 տոկոսով: Հիմնականում դա պայմանավորված է ԱԻՆ փրկարար ծառայողների աշխատավարձերի հավելավճարների, պարգևավճարների, դրամական խրախուսանքների ավելացմամբ»,-ասաց Նազարյանը:
Նախարարության համակարգին 2020-ի բյուջետային հատկացումների 11 մլրդ 85 մլն 400 դրամը կամ շուրջ 73 տոկոսը կազմել է աշխատավարձը, իսկ 2 մլրդ 203 մլն դրամը կամ 14.5 տոկոսը աշխատակազմի և փրկարար ծառայողների աշխատակիցների պարգևատրման, դրամական խրախուսումների և հատուկ վճարների ֆոնդն է: Իսկ մնացած 1 մլրդ 895 մլն դրամը կազմում են համակարգի ստորաբաժանումների և հիմնարկների պահպանման մնացած ծախսերը` ներառյալ համակարգում գործող ՊՈԱԿ-ների գծով ավելացված արժեքի հարկը: ՊՈԱԿ-ների 2020-ի բյուջեն 2019-ի համեմատ մնացել է նույնը:

Сумма, выделяемая МЧС из бюджета, будет увеличена, увеличатся и денежные поощрения служащих
Из государственного бюджета Армении на 2020 год Министерству по чрезвычайным ситуациям будет выделено более 2 млрд драмов. Как передает «Арменпресс», об этом на предварительном обсуждении проекта Закона “О государственном бюджете” в постоянных комиссиях НС Армении по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта сообщил заместитель министра по чрезвычайным ситуациям РА Ара Назарян.
“На 2020 год Министерству по чрезвычайным ситуациям Армении предусмотрено выделить из госбюджета 15 млрд 184 млн драмов, что на 2 млрд 215 млн драмов больше, чем в 2019 году, или на 17,2%. В основном это обусловлено увеличением зарплат, премий, денежных поощрений спасательных служащих МЧС”, - сказал Назарян.
11 млрд 85 млн 400 драмов или около 73% бюджетных ассигнований на 2020 год составили зарплату, а 2 млрд 203 млн драмов или 14,5%  -  это фонд вознаграждения сотрудников аппарата и спасательных служащих, денежных поощрений и специальных выплат. А остальные 1 млрд 895 млн драмов составляют расходы на содержание подразделений и учреждений системы, включая налог на добавленную стоимость по линии действующих в системе ГНКО.