Փոխվարչապետ Ավինյանը հանդիպել է Վրաստանի էկոնոմիկայի ու կայուն զարգացման նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հոկտեմբերի 22-ին հանդիպել է Վրաստանի էկոնոմիկայի ու կայուն զարգացման նախարար Նաթիա Թուրնավային։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ երկու երկրները տնտեսական ոլորտում զգալի չօգտագործված ներուժ ունեն և անհրաժեշտ է նոր ու հավակնոտ ծրագրերի իրականացմամբ զարկ տալ հայ-վրացական առևտրատնտեսական համագործակցությանը։ Այս առումով ՀՀ փոխվարչապետը կարևորել է նաև երկարատև դադարից հետո այս տարվա ամռանը հայ-վրացական միջակառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը։
Զրուցակիցները քննարկել են արհեստական բանականության, միկրոչիպերի նախագծման, արբանյակային կապի, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները և համաձայնություն ձեռք բերել առավել մանրամասն ուսումնասիրել այս ուղղություններով համատեղ նախագծեր իրականացնելու հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում անդարդարձ է կատարվել նաև հակամենաշնորհային ոլորտում երկու երկրների փոխգործակցության ամրապնդմանը։

Вице-премьер Тигран Авинян встретился с министром экономики и устойчивого развития Грузии
Вице-премьер Армении Тигран Авинян 22 октября встретился с министром экономики и устойчивого развития Грузии Натией Турнавой.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, Тигран Авинян отметил, что у двух стран имеется значительный неиспользованный потенциал в экономической сфере, и необходимо активизировать армяно-грузинское торгово-экономическое сотрудничество посредством реализации новых и амбициозных программ. В связи с этим вице-премьер Армении отметил важность проведенного этим летом после долгой паузы заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии.
Собеседники обсудили возможности сотрудничества в сферах искусственного интеллекта, проектирования микрочипов, спутниковой связи, возобновляемых источников энергии и договорились изучить перспективы реализации совместных проектов в этих областях.
В ходе встречи были также затронуты вопросы укрепления сотрудничества между двумя странами в антимонопольной сфере.