Լուկաշենկոն մատնանշել Է ԵԱՏՄ-ում առկա «բազմաթիվ հակասությունները»
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել Է, որ հանրապետությունը չի պլանավորում դուրս գալ Եվրոպական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ), չնայած կազմակերպությունում առկա չլուծված խնդիրներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կան բազմաթիվ հակասություններ, որոնք գտնվում են կադրից դուրս: Մենք այդպես Էլ չհաղթահարեցինք արգելքները, որոնք պետք Է հաղթահարեինք՝ ստեղծելով ԵԱՏՄ-ն: ԵԱՏՄ-ից դուրս չենք գալու: Պայքարելու ենք:Դրանից ոչ մի տեղ չես փախչի»,-ասել Է Լուկաշենկոն՝ հոկտեմբերի 18-ին ելույթ ունենալով Բելառուսի նախագահին առընթեր Կառավարման ակադեմիայում: Լուկաշենկոյի խոսքը մեջբերել Է ԲելՏԱ պետական գործակալությունը:
Լուկաշենկոն նաեւ մեկնաբանել Է տնտեսության մեջ ռուսական վեկտորից հրաժարվելու եւ «Արեւմուտք գնալու» առաջարկությունները: «Լսե՛ք, իսկ ինչպե՞ս հրաժարվել: Իսկ որտե՞ղ ենք վաճառելու մեր ապրանքները: Արեւմուտքո՞ւմ: Արեւմուտքում նույն տնտեսությունն Է, ինչ մերը: Ինչ Է, նրանք մեր արտադրանքը կթողնե՞ն իրենց շուկա: Կյանքում՝ երբեք: Մեզ առանձնապես ոչ մի տեղ չեն սպասում: Մենք դրանից Էինք ելնում՝ ձեւավորելով ԵվրԱսՏՀ-ն»,-ասել Է նախագահը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Лукашенко указал на "массу противоречий" в ЕАЭС
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявляет, что республика не планирует уходить из Евразийского экономического союза (ЕАЭС), несмотря на нерешенные в организации проблемы.
"Масса противоречий (в ЕАЭС - ИФ), которые находятся за кадром. Мы так и не преодолели барьеры, которые должны были преодолеть, создавая ЕАЭС. Из ЕАЭС уходить не будем. Бороться будем. Никуда от этого не денешься", - сказал Лукашенко, выступая в пятницу в Академии управления при президенте Белоруссии. Лукашенко цитирует госагенство БелТА.
Лукашенко также прокомментировал предложения отказаться от российского вектора в экономике и "идти на Запад". "Слушайте, а как отказаться? А куда будем продавать свои товары? На Запад? На Западе та же экономика, что у нас. Что, они нашу пустят продукцию на свой рынок? Никогда вы жизни. Да особо нас нигде не ждут. Из этого мы исходили, формируя ЕврАзЭс", - сказал президент,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.