Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Նուբար Աֆեյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հոկտեմբերի 16-ին ն ընդունել է ամերիկահայ գործարար և բարեգործ Նուբար Աֆեյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, զրուցակիցները կարևորել են «Գլոբալ ինովացիոն ֆորում 2019. Փոխակերպելով բանականությունը» միջոցառման մեկնարկը Հայաստանում, որը մի հարկի տակ է համախմբել գիտական ու տեխնոլոգիական աշխարհի առաջատար մասնագետներին ու գործարարներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական առաջանցիկ զարգացման և երկրում նորարարությունների կիրառման հարցեր:  Այս համատեքստում հատուկ անդրադարձ է կատարվել արհեստական բանականությանը և Հայաստանի` այս ոլորտում առաջատար երկիր դառնալու հնարավորություններին:
Քննարկվել է նաև հայության գիտական ներուժի, մասնագիտական հմտությունների և գործարար ցանցի օգտագործումը՝ ի նպաստ Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցության ամրապնդման:

Тигран Авинян принял Нубара Афеяна
Вице-премьер РА Тигран Авинян 16 октября принял американского предпринимателя и мецената армянского происхождения Нубара Афеяна.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, собеседники отметили важное значение проведения в Армении “Глобального инновационного форума 2019. Трансформируя разум”, который объединил под одной крышей ведущих специалистов и предпринимателей научного и технологического мира.
В ходе встречи были обсуждены вопросы прогрессивного научно-технологического развития Армении и применения инноваций в стране. В этом контексте особое внимание было уделено искусственному интеллекту и возможностям Армении стать ведущей страной в этой сфере.
Обсуждалось также и использование научного потенциала, профессиональных навыков и бизнес -сети армянства во благо укрепления взаимодействия Армения – Диаспора.