Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է զոհված զինծառայողների մայրերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 17-ին հանդիպել է զոհված զինծառայողների մայրերի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պատրաստ է քննարկել բոլոր հարցերը:
«Մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ ես խոսում էի այն մասին, որ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի շահառուների շրջանակը շատ արագ տեմպերով ընդլայնվում է: Կայացրած որոշմամբ,  հիմնադրամը սկսել է վճարումներ կատարել 1998 թվականի հունվարի 1-ը ներառյալ և դրանից հետո զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, ինչպես նաև առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ստացած զինվորներին: Մենք մեկ ու կես տարվա ընթացքում 19 տարի հետ ենք գնացել, 19 տարվա շահառուների խնդիր լուծել ենք, մեր նպատակն այն է, որ հասնենք ամենասկիզբ, բայց դա որոշակի ժամանակ ու աշխատանք է պահանջում, ինչը մենք կկատարենք»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հանդիպմանը ներկա զոհված զինծառայողների մայրերը բարձրացրեցին իրենց մտահոգող մի շարք հարցեր, մասնավորապես, այն, որ իրենք դուրս են մնացել շահառուների ցանկից: Նրանք ակնկալում են վարչապետի ուշադրությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ բոլորի հարցերն էլ իրենց ուշադրության կենտրոնում են, կառավարությունը խնդիրները մի անգամից լուծել չի կարող, հետևաբար առաջ են շարժվում փուլ առ փուլ լուծելու տրամաբանությամբ:
«Մենք անելու ենք դա, և ժամկետների առումով գնալու ենք ամենասկիզբը, սակայն այդ դեպքում էլ չենք կարող համարել, որ բոլոր խնդիրները լուծված են: Կան կատեգորիաներ, ըստ որոնց, ծառայության ընթացքում զոհված զինվորները դեռ հիմնադրամի շահառու չեն համարվում: Հիմա մենք առաջին փուլով անդրադառնում ենք նրան, որ շահառու դառնան մարտական հերթապահության ժամանակ զոհված, բայց ոչ մարտական գործողությունների բռնված զինվորների ընտանիքները: Օրինակ, մարտի չի բռնվել, սակայն հակառակորդի կրակոցից զոհվել է: Հաջորդ փուլով կանդրադառնանք դժբախտ պատահարներին և այսպես շարունակ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը վստահեցրեց, որ կառավարությունը ոչ պատշաճ վերաբերմունք չի ունենա զինծառայության ընթացքում որևէ պայմանում զոհված զինվորների ընտանիքների, կամ, ընդհանրապես, որևէ քաղաքացու նկատմամբ:

PM Pashinyan holds meeting with mothers of fallen soldiers
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today held a meeting with the mothers of fallen soldiers.
At the meeting Pashinyan said he is ready to discuss all issues.
“During our previous meeting I stated that the list of the beneficiaries of Military Insurance Fund is expanding very quickly. According to the decision adopted, the Fund has started making payments to the families of soldiers fallen during the incidents that have taken place starting from January 1, 1998 and after that, as well as to the disabled soldiers of the 1st or 2nd group. We have gone 19 years back within one and a half year, we have solved the problem of beneficiaries of 19 years, our goal is to reach the beginning, but this requires some time and work which we will carry out”, the PM said.
The mothers of fallen soldiers raised some issues of their concern, in particular the fact that they are not included in the beneficiaries’ list. They said they expect the PM’s attention on the matter.
In response, Pashinyan said all issues are under their spotlight, the government cannot solve all the problems immediately, therefore they are moving forward with the stage by stage logic.
“We will do that and will go back to the beginning, but in this case as well we cannot state that all problems are solved. There are categories according to which soldiers fallen during the military service still are not considered as the Fund’s beneficiaries. Now our focus is on the families of soldiers, who were killed during the service but not during the military operations, to become beneficiaries. In other words, the families of those soldiers who were killed by the adversary. By the next stage we will come to the tragic incidents and so on”, the PM said.
Pashinyan assured that the government will in no way show an improper attitude to the families of fallen soldiers, or any citizen in general.